Koalice poruší programové prohlášení vlády: pravomoci ombudsmana nerozšíří
Vratislav DostálNavzdory opakovanému odkladu projednání novely zákona o veřejném ochránci práv je jasné, že ČSSD, ANO a KDU-ČSL shodu nenašly. Koaliční formace tak nedodrží svůj závazek z vládního prohlášení a rozšíření pravomocí ombudsmana neprosadí.
„Při projednávání novely zákona o veřejném ochránci práv v Poslanecké sněmovně se ukázalo, že nemá dostatečnou podporu ani mezi členy vládní koalice.“ Tak reaguje předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák na dotaz, zda koalice schválí vládní předlohu zákona, jejíž původní ambicí bylo rozšířit pravomoci ombudsmana. K takové aspiraci se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení.
Sobotkova vláda sice schválila, aby ombudsman mohl navrhovat zrušení zákona u Ústavního soudu či podávat antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu, avšak proti oběma navrhovaným úpravám v průběhu prvního i druhého čtení ve sněmovně opakovaně vystupovali zástupci všech pravicových a středopravých subjektů, tedy nikoli pouze opoziční ODS a TOP 09, nýbrž také poslanci hnutí ANO a KDU-ČSL.
Sklenák nám potvrdil, že ČSSD sice projednání zákona ve třetím čtení oddalovala s tím, že si tak chtěla vytvořit prostor k tomu, aby své partnery v koalici přesvědčila o prospěšnosti původního návrhu, avšak neúspěšně. Nyní podle něj už nezbývá než se pokusit prosadit zákon ve výrazně okleštěné podobě.
„Řešením je vypuštění kompetence podávat žaloby ve věcech diskriminace a podání návrhu Ústavnímu soudu na zrušení zákona podmínit předchozím projednání v Petičním výboru Poslanecké sněmovny,“ vysvětluje předseda sněmovního klubu sociálních demokratů. ČSSD tak přistoupila na pozměňovací návrh poslance hnutí ANO Zdeňka Soukupa, který již podpořil sněmovní Ústavně-právní výbor.
Totožnou pozici zaujímá také sněmovní klub hnutí ANO. Deníku Referendum to řekl jeho předseda Jaroslav Faltýnek. „Podpoříme zákon ve verzi, která prošla Ústavně-právním výborem,“ potvrdil nám Faltýnek. Sociálním demokratům se tak alespoň podařilo poslance hnutí ANO přesvědčit, aby nepodpořili návrh své kolegyně Radky Maxové, která prosazovala, aby se rozšířily možnosti Veřejného ochránce práv odvolat.
Lidovci: je to vládní, nikoli koaliční návrh
Kompromis sociálních demokratů a hnutí ANO většinu hlasů pro novelu ve Sněmovně ale nezaručí. Stále je možné, že ji poslanci shodí pod stůl. Dvě nejsilnější strany se totiž nemohou spolehnout na podporu svého třetího koaličního partnera, tedy lidovců. Možná jim tak nezbude nic jiného, než se pokusit na svou stranu přetáhnout aspoň část klubu KSČM.
„Je to vládní, nikoli koaliční návrh,“ tvrdí totiž předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola s tím, postoj poslanců KDU-ČSL je nejednotný. A to přesto, že se k rozšíření pravomocí ombudsmana koaliční vláda Bohuslava Sobotky zavázala ve svém programovém prohlášení. Mihola svůj argument obhajuje tím, že lidovečtí ministři pro zákon nehlasovali již na vládě.
Podle jeho slov také v klubu KDU-ČSL převažuje názor, že pravomoci veřejného ochránce práv není potřeba zásadně rozšiřovat. Vedení strany ani klubu KDU-ČSL nicméně nebude své poslance zavazovat k tomu, aby hlasovali jednotně. „Počítám s volným hlasováním,“ říká Mihola. Znamená to podle něj, že se nakonec část lidovců může přiklonit k pozměňovacímu návrhu, který získal podporu ústavně-právního výboru.
Pokud se tak nakonec přece jen stane, bude se muset torzo koalice spoléhat na opoziční poslance. S poslanci ODS a Úsvitu počítat ale nemohou, například Marek Benda z ODS na plénu sněmovny opakovaně pravil, že jediný návrh týkající se změn úřadu Veřejného ochránce práv, pro který by byl ochoten hlasovat, je jeho zrušení. Zbývá tedy TOP 09 a KSČM.
Zachrání okleštěný návrh komunisté?
Avšak ani TOP 09 s rozšiřováním pravomocí ombudsmana nesouhlasí a také komunisté nejspíš nebudou jednotní. „TOP 09 s navrhovanou změnou zákona nesouhlasí od samého počátku a již v prvním čtení podávala návrh na zamítnutí,“ řekla nám Markéta Adamová z TOP 09, která je v klubu zpravodajkou zákona. TOP 09 bude také ve třetím čtení podle jejích slov hlasovat pro jeho zamítnutí.
TOP 09 ve druhém čtení načetla dva pozměňovací návrhy. První vypouští navrhované oprávnění, podle kterého by mohl ombudsman podávat veřejné žaloby ve věcech diskriminace. Druhý pozměňovací návrh se týká dalšího oprávnění, které nově dává ochránci pravomoc navrhovat Ústavnímu soudu zrušení zákonů nebo jejich částí. I tuto pravomoc navrhla TOP 09 vypustit.
„Klub TOP 09 a Starostů oba mé pozměňovací návrhy podpoří. Zvažujeme také podporu pozměňovacího návrhu, podle kterého by ombudsman sledoval naplňování mezinárodní smlouvy upravující práva osob se zdravotním postižením. Jak bude TOP 09 hlasovat pro zákon jako celek, se rozhodneme až podle toho, jaké pozměňovací návrhy budou přijaty,“ říká Adamová.
Avšak podle zjištění Deníku Referendum nemusí ani TOP 09 nakonec hlasovat jednotně. „Mám odlišný názor, než kolegyně Adamová, které si jinak velmi vážím,“ řekl v rozhovoru Deníku Referendum čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle svých slov si ve středu ještě jednou její argumenty vyslechne. Teprve pak se rozhodne, jaký postoj při hlasování zaujme. „Může se stát, že se k návrhu na rozdíl od kolegů z TOP 09 přikloním,“ uvedl Schwarzenberg.
A komunisté? Podle Zuzky Bebarové-Rujbrové bude klub KSČM hlasovat — stejně jako lidovci — volně. „Osobně jsem pro rozšíření pravomocí Veřejného ochránce práv, a to samé jako zpravodajka novely navrhnu svým kolegů a kolegyním. Jak se ale zachovají, nemohu odhadovat,“ řekla Deníku Referendum Bebarová-Rujbrová.
To samé podle ní platí i v případě, že se bude o zákonu hlasovat v jeho okleštěné podobě, tedy ve verzi, která prošla Ústavně-právním výborem a kterou bude prosazovat ČSSD a hnutí ANO. Pokud se k nim nepřikloní dostatečný počet lidovců, bude nejspíš záležet právě na tom, jak úspěšná bude mezi svými spolustraníky Bebarová-Rujbrová.
Možná bude také klíčové, jaká bude disciplína jednotlivých klubů a kteří poslanci budou při hlasování ve sněmovně přítomni. Rozhodovat může každý hlas. Na pořad jednání by návrh měl ve sněmovně přijít už ve středu dopoledne.