Spor o plošné trávení hrabošů je zpět. Ekologové volají po reformě zemědělství
Jan KašpárekStát se opět chystá povolit plošné hubení hrabošů pomocí jedu, ovšem pouze v případě značného přemnožení. Velcí zemědělci se obávají, že se jinak kvůli mírné zimě hraboší kalamita zhorší. Ekologové opatření kritizují coby bezkoncepční.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský spadající pod ministerstvo zemědělství připravuje opatření, jež má v konkrétních případech umožnit plošné trávení hraboše polního. Přestože má rozsáhlejší nasazení jedu v oblastech s alespoň pětinásobně přemnoženou hlodavčí populací podléhat rozhodnutí inspektorů, ekologové plán pokládají za chybný. Neřeší totiž příčiny hraboší kalamity a ohrožuje dravce i další polní živočichy.
„[Když] populace hraboše pětinásobně překročí práh škodlivosti, budou moci inspektoři nařídit aplikaci přípravku na hubení hrabošů na základě pravidelného monitoringu. Posoudí situaci v terénu a poté případně vydají mimořádné rostlinolékařské opatření. Jeho součástí budou podmínky minimalizace dopadů na necílové organismy,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý s tím, že podrobnosti Ústav zveřejní do konce února.
Ten podobné opatření se pokusil zavést již v létě, po kritice ochránců přírody i ministerstva životního prostředí ovšem ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) povolení k plošnému trávení pozastavil. Někteří zemědělci však již stačili jed po polích rozházet, a pobít tak kromě hrabošů i zajíce, bažanty a několik čápů.
Obvykle používaný přípravek Stutox II totiž neohrožuje pouze hlodavce. Nazelenalé granule může pozřít více druhů zvířat. Hraboši otupělí otravou se navíc snadno stávají kořistí predátorů, které jed případně zahubí také. Fosfid zinečnatý obsažený v Stutoxu je smrtelně nebezpečný pro všechny obratlovce, jimž se dostane do trávicího traktu.
„Rozsypání jedu způsobí úhyny dravců, sov, lasiček, tedy našich spojenců v boji s hraboši. Zatímco hraboši se zvládnou namnožit rychle, dravcům to bude trvat léta. Trávení je rychlé a jednoduché řešení, které ale jen konzervuje nedobrý způsob hospodaření,“ okomentoval oznámení ministerstva zemědělství ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.