Austrálie hoří. Hasiči potřebují déšť, ten ale není v dohlednu
Jan KašpárekRozsáhlá území australských savan již třetím měsícem hoří. Ke kalamitě přispěla nevídaná horka, jež ekologové dávají do souvislosti s klimatickou krizí. Australané věří, že se jim oheň podaří omezit díky mírnějšímu počasí a doufají v déšť.
Austrálií po několik týdnů sužují rozsáhlé požáry. Oheň zdevastoval přes tři a půl milionu hektarů půdy, tedy plochu odpovídající téměř polovině území České republiky. Zkáze napomohly i nebývale vysoké teploty přesahující čtyřicet stupňů Celsia.
V posledních dnech se konečně ochladilo, a hasičům se tak daří pronikat blíže k ohniskům požárů. Nutně by ale potřebovali pomoc deště, se kterou však podle meteorologů nemohou v příštích týdnech počítat.
Za poslední dva týdny padl v Austrálii hned několikrát rekord průměrné maximální teploty, která se vyšplhala na téměř dvaačtyřicet stupňů Celsia. Značná část australské společnosti dává za pravdu ekologům, kteří staví požáry do souvislosti s klimatickou krizí a upozorňuje na to, že s narůstající nestabilitou klimatu a rostoucím teplotním průměrem může podobných kalamit přibývat.
Přední politici to ale odmítají. Austrálie totiž vyváží nejvíce uhlí na světě a dlouhodobě vystupuje proti jakýmkoli razantnějším opatřením směřujícím ke snižování emisí skleníkových plynů. Místopředseda vlády Michael McCormack dokonce prohlásil, že „v Austrálii měli požáry od počátku věků“ a změny klimatu označil za problém „městských levičáků“.
S extrémním rozšířením ohně ale nelze polemizovat. Požáry postupují již od září. V jejich důsledku zahynulo asi deset lidí a popelem lehly stovky domů. Škody pociťují i australské ekosystémy. „Neměli bychom podhodnocovat rozsah spáleného životního prostředí a související závažné ekologické dopady. Ty budeme pociťovat po léta,“ řekl za hasiče Nového Jižního Walesu Rob Rogers.
Kouř z požárů přikryl velká města, k nejzasaženějším patří Sydney a Adelaide. Zdravotníci v australské metropoli již začátkem prosince hlásili, že vlivem zhoršeného ovzduší a souvisejících problémů s dýcháním narostly příjmy v nemocnicích o desetinu. Koncentrace nejnebezpečnější součásti znečištění, pevných částic do 2,5 milimetru označovaných obecně jako PM2.5, vzrostly až devadesátinásobně.
Přestože vládní špičky včetně premiéra Scotta Morrisona odmítají propojení požárů s klimatickou krizí, místní zdroje uvádějí, že i uvnitř vlády se ozývají kritické hlasy. Ty spolu s opozicí popudila i kauza vyvolaná tím, že zatímco napříč Austrálií zuřily požáry, Morrison odjel na dovolenou do zahraničí. Premiér se za to ovšem následně omluvil a zdůraznil, že pokládá za dostatečné, když země bude nadále plnit ustanovení Pařížské klimatické dohody.
Kritika klimatické apatie australské vlády ovšem zní i zpoza hranic. „Ani takovéto katastrofy jako by nevyvolávaly žádnou politickou akci. Jak je to možné? Protože se pořád zdráháme pochopit spojení mezi klimatickou krizí a častějším extrémním počasím i přírodními pohromami, jako jsou požáry v Austrálii. To se musí změnit,“ napsala v neděli na adresu politiků aktivistka Greta Thunbergová, před nedávnem vyhlášená časopisem Time osobností letošního roku.
Další informace:
- The Guardian Waiting for a megafire: the battle against Australia's biggest blaze
- BBC Is climate change to blame for Australia's bushfires?
- The Sydney Morning Herald 'Out of control': Volunteer firefighters demand income support, equipment