Na hudební festivaly bez hotovosti. Ale i bez soukromí

Jan Vobořil

Hudební festivaly stále častěji přecházejí na takzvaný cashless systém placení. Víme ale, co se děje s našimi údaji, jejichž sběr takový systém umožňuje?

Bezhotovostní hudební festivaly se objevily poprvé již loni v létě. Toto léto se počet těchto bezhotovostních akcí mohutně rozrůstá a do příštích let můžeme počítat s tím, že si obdobné akce pouze s hotovostí už nejspíš ani nevychutnáme. Organizátoři argumentují řadou výhod pro zajištění fungování festivalu, ale argumentem je i snaha vyhnout se povinnostem souvisejícím s nástupem dalších vln EET.

Komu všemu budou naše data předána? To často vůbec není jasné. Foto Sean Hood
×
Diskuse
July 3, 2019 v 10.25
Volba
Tak pořád máme ještě možnost na takový hudební festival nejít. Třeba se někdo chopí příležitosti a začne organizovat i méně orwellovské akce.
JK
July 3, 2019 v 16.24
Pavlu Krušinovi
Něco podobného napadlo i mě. Bez účasti na takovém festivalu se koneckonců dá docela dobře žít. (I když někteří na to možná mají opačný názor...) Hůř bude, až si bez takového náramku (nebo implantovaného čipu?) našinec nekoupí ani chleba.
IH
July 3, 2019 v 17.38
Vím, že tyto praktiky (schovávané někdy za bezpečnostní opatření) lidem vadí. Nechtějí si však pro ně odepřít třeba zážitek z živého koncertu oblíbených a skoro legendárních hudebních skupin.

Já bych však upozornil na jiný aspekt. Stát jen přihlíží, jak z bankovek, které monopolně vydává, někdo činí, uprostřed tohoto státu, bezcenné papírky. Přijde mi to symptomatické a trestuhodné.