Spolku Milion chvilek pro demokracii se podařilo uspořádat největší demonstraci od sametové revoluce. Lidé jsou nespokojení s Babišem, opozicí, výsledky transformace. Trápí je neřešený rozvrat klimatu. Co má ale přijít po Babišovi?
Neděle 23. června, půl osmé večer. Právě skončila největší demonstrace v dějinách samostatné České republiky. Účastníci pomalu opouštějí svá místa, nejbližší tramvajová zastávka se hemží lidmi. Na Letenské pláni se sešlo nejméně dvě stě padesát tisíc lidí. Více než čtvrt milionu protestovalo proti premiérovi Andreji Babišovi a jeho politice.
Za největší demonstraci od roku 1989 dosud platil protest svolaný odboráři v dubnu 2012. Na Václavském náměstí se tehdy sešlo přes sto tisíc lidí, kteří nesouhlasili s politikou škrtů a reformami vlády premiéra Petra Nečase.
Nedělní demonstraci uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářem (26) a Benjaminem Rollem (24). Spolek se začal formovat na podzim 2017, svůj název však získal až s pozdějším vyhlášením petice, která vyzývala premiéra k demisi. Cílem bylo sbírat milion podpisů, do dneška se jich sešlo přes čtyři sta tisíc.
Spolek uspořádal několik demonstrací. Na začátku června se mu podařilo ve všední den zaplnit Václavské náměstí. Povzbuzen úspěchem svolal občany, kteří nesouhlasí s politikou Andreje Babiše, na Letenskou pláň. Cíl: největší demonstrace od Sametové revoluce. To se povedlo. Změní se ale kurz v zemi?
Ze všech koutů republiky
Stanice metra Hradčanská byla zcela zaplněná. Na přístupových cestách k Letenské pláni se tvořily dlouhé fronty. Ještě více než hodinu po začátku akce na Letnou přicházeli další a další lidé. Z Pardubic, Olomouce, Liberce či Mariánských Lázní nebo Českého Krumlova…
„My jsme přijeli z Třeboně,“ vypráví mladá žena s transparentem v ruce, která pochoduje s davem z Hradčanského náměstí na místo akce. „Přijel nás celý autobus, půlka z Jindřichova Hradce a půlka z Třeboně,“ dodává. Poprosí, ať hlavně nezapomeneme uvést, že si cestu zaplatili sami, slyšela totiž, že kolují zprávy, že demonstrantům cestu někdo zaplatil. Na demonstraci není poprvé. Nejenom kvůli politice Andreje Babiše se několikrát scházeli v Třeboni, teď se ale rozhodli, že přijedou do Prahy.
Cestu na Letnou si krátíme povídáním s demonstranty, jsou jich tisíce: „Nesouhlasím s Andrejem Babišem,“ opakují často. Starší paní z Jičína se rozpovídá: „Máme malé děti, chci, aby měly budoucnost. Tím myslím, že chci, aby měly kde žít, aby planeta ještě existovala.“
Míjíme zdravotníky a městské strážníky. O hladký průběh se také snaží zhruba dvě stě dobrovolníků v reflexních vestách. Letenská pláň je rozdělená na několik menších sektorů, na každém z nich stojí velká obrazovka, která snímá hlavní pódium. Po bočních stranách nechybí ani cisterny s pitnou vodou nebo zóna pro rodiče s dětmi. „Tady je tolik lidí, kdo toho Babiše teda volí?“ ptá se hlasitě jedna z demonstrantek.
Hlavní program začíná krátce po půl páté odpoledne. Na pódiu se střídají organizátoři, odborníci, umělci, zemědělci. Promlouvají k lidem, čtou pozdravy a dopisy lidí, kteří nemohli přijet, nebo oznamují ztráty a nálezy. Jednou se našlo dítě, podruhé klíče či mobil.
K davu promlouvá řada známých osobností. Demonstranti však musí dlouho čekat na první mluvčí-ženu, zpočátku se střídají pouze muži. Vedle zpěváka Tomáše Kluse nebo šéfa „elfů“ bojujících s „proruskými trolly“ na sítích Bohumila Kartouse promluvil ústy herce Martina Myšičky také Petr Pithart. Nechyběli divadelníci Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř či ekolog Jan Piňos. Ten vládu zkritizoval za její klimatickou politiku a dodal, že „na mrtvé planetě není místo pro demokracii“.
„Útočí na strany, útočí na vládu, všeci tu kradnú, jenom já nekradu, za zrady občanů, občanům náhradu, pusťte mě k financím, z dluhu stát vyvedu…“ zazněla z mikrofonu slam poetry českého slamera, který si říká Tukan.
Názory jsou různé. Co bude dál?
V prostřední části Letné se nedaleko obrazovky shromáždil takzvaný klimatický blok — lidé, pro něž je klimatická krize problém dalece přesahující české trápení s Andrejem Babišem. Na zemi leží transparenty, jeden velký se připravuje. „Proč jsme tady? Protože máme malé dítě. Chceme, aby měl náš syn kde žít,“ vysvětluje mladá maminka Jasmína.
„Já jsem velmi skeptický k tomu, co se stane, až odstoupí Andrej Babiš. ANO tady stále bude,“ říká Roman. Také jemu se nelíbí, jak Andrej Babiš odmítá řešit klimatické změny. Česká republika v čele s Andrejem Babišem totiž na čtvrtečním summitu Evropské unie společně s Polskem a Maďarskem a Estonskem zabránila přijetí dohody, jenž měla členské země vyzvat k dosažení emisní neutrality k roku 2050. Premiér Andrej Babiš uvedl, že neví, „proč máme řešit teď, jednatřicet let dopředu, rok padesát jenom proto, že je tu teď taková klima atmosféra“.
O kousek dál stojí mladý pár se dvěma dětmi. Jedno spí v kočárku a druhé pozoruje dění kolem z ramen svého otce. Kočárek zdobí velký nápis Veřovice. „Kde jsou Veřovice?“ ptám se. „My jsme přijeli z Brna. Z Veřovic pocházíme, je to obec v Beskydech. Ten nápis je vzkaz pro naše rodiče. Oni fandí Babišovi, my s nimi nesouhlasíme, nám se jeho politika nelíbí,“ přibližuje rodinnou situaci mladá žena.
„Jsem tu, aby nechyběla kritika zleva,“ říká o své účasti Petr a dodává, že tyto velké demonstrace nelze ignorovat.
Během několika minut se prostor kolem nás zcela zaplní. Snažím se dostat blíž k černobílému poutači s nápisem Náchod. Na skládací židli sedí starší pán. „Už toho bylo hodně, byl jsem tady v devětaosmdesátým roce, jsem tady dneska zas,“ říká.
Mladá studentka z Prahy Anežka dodává, že Milion chvilek pro demokracii dělá dobrou práci, ale nenabízí alternativu. „Mám obavy, nesouhlasím s politikou Andreje Babiše, ale také se bojím, že by se k moci mohli dostat komunisti spolu s SPD,“ přiznává.
Češi demonstrovali také v zahraničí. Několik desítek lidí se sešlo například v Londýně, ve Vídní či v kanadském Vancouveru. Co na to Andrej Babiš?
Babiš: pumpuju do lidí peníze a oni jsou nespokojení
Média se dlouho snažila získat reakci premiéra, Andrej Babiš nechtěl demonstraci komentovat. Během dne byl v Liberci na zahájení Olympiády dětí a mládeže. Jeho manželka Monika zveřejnila na svém Instagramu jejich společné rozesmáté foto s rebarborovým koláčem, který sama upekla. Premiér později v textové zprávě, kterou ČTK poskytl úřad vlády, vzkázal, že s demonstranty nesouhlasí. Na pondělní konferenci ekonomických diplomatů pak svou pozici rozvedl: „Měli jsme tu největší demonstraci od revoluce. Česká republika se nikdy neměla tak dobře jako teď. Člověk má pocit, že čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidi nespokojení,“ doplnil.
Zástupci politického hnutí ANO a komunistů ve svých reakcích na demonstraci konstatovali, že občané využívají své shromažďovací právo, zároveň jim ale vyčítají nedostatek respektu k výsledkům voleb.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) pro Českou televizi řekl: „Já mám jiné politické názory, nesouhlasím s tím, nemyslím si, že takto se postupuje v řádně fungující demokracii. Vycházím z Ústavy České republiky, kde je přímo v úvodu napsáno, že politický střet je u nás založen na samotném vzniku a střetu politických stran. Takže já uznávám tu formu, ale neuznávám obsah.“
Exprezident Klaus demonstranty označil za hrstku zneuznaných, frustrovaných a zaplacených lidí.
Šéfredaktor Mladé Fronty Jaroslav Plesl pak včera během dvou hodin napsal na svůj Facebook devatenáct ironizujících příspěvků. Že by hysterie?
Na Letné se stačilo rozhlédnout po transparentech, které si účastníci přivezli, promluvit s pár lidmi, a bylo hned zřejmé, že Andreji Babišovi se povedlo nejenom zaplnit Letnou, ale také dostat na jedno hřiště lidi s různými názory a postoji zleva i zprava.
Až zase někdo vytáhne argument, že Andrej Babiš je i přes lidové vzedmutí neporazitelný, až se zase začne čarovat průzkumy veřejného mínění, připomeňme si podstatu jeho převahy: jeho střet zájmů. V rozporu se zákonem ovládá největší tuzemský mediální dům. V rozporu se zákonem ovládá mamutí agrochemický holding, který z něj dělá druhého nejbohatšího muže v zemi. Takhle rozhodně nevypadá vyrovnaná politická soutěž. S takovými výchozími body by bylo umění dojít k volebnímu debaklu, nikoliv naopak.
Z pozice premiéra dnes Andrej Babiš tahá za nitky tak, aby nepřišel o svou ekonomickou a mediální moc. Lidi dnes pro něj pracují na všech úrovních státní správy. Jeho cílem je v tuto chvíli nejenom uchovat si moc, ale také neskončit ve vězení spolu se svými dětmi a ženou.
Demonstrace na Letné naznačuje, že Babiše čekají těžší časy. Jak sám trefně poznamenal na konferenci ekonomických diplomatů: nestačí občanům přihodit pár stovek, aby byl neporazitelný. Éra Andreje Babiše skončí. Je otázka, jak moc to bude tuto zemi ještě bolet. A co bude dál. Na to Letná odpovědět neumí.