Blíží se největší demonstrace v české historii. Politici na ní řečnit nebudou

Jan Kašpárek

Na pražské Letné proběhne zřejmě největší manifestace proti vládě Andreje Babiše. Pořadatelé z Milionu chvilek pro demokracii jména řečníků zatím tají, je ale jisté, že mezi nimi nebudou činní politici.

Nejen Praha, ale celá Česká republika s napětím očekává nedělní demonstraci požadující demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Svolavatelé ze spolku Milion chvilek pro demokracii otevřeně deklarovali, že chtějí dosáhnout největší účasti na protestu v polistopadové historii země. Zatímco premiér odmítá s demonstranty vyjednávat a označuje manifestace posledních měsíců za štvavou kampaň, tisíce lidí organizují společné cesty na Letnou a propagují akci ve svých městech.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

„Naše země má mnoho velkých problémů. Vláda je ale neřeší. Jedinou starostí premiéra totiž je, jak se vymotat ze svých osobních problémů,“ uvádějí pořadatelé v pozvánce. Milion chvilek kritizuje jak zneužívání dotací ze strany Babišova Agrofertu, tak že koncern svým intenzivním zemědělstvím eskaluje ekologické problémy české krajiny. Aktivistům rovněž vadí, že zatímco peníze na dotace pro premiérovu korporaci se vždy najdou, finance pro sociální sektor vládě chybí.

Demonstrace má pět základních požadavků:

 • Přijetí pojistek nezávislosti justice a demisi Marie Benešové.
 • Agrofert vrátí všechny neprávem obdržené dotace.
 • Konec dotací, daňových úlev, investičních pobídek a státních zakázek pro Agrofert.
 • Andrej Babiš se zbaví médií. 
 • Demisi Andreje Babiše. 

Tentokrát bez politiků

Tyto cíle podpořila řada opozičních i regionálních politiků. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný dokonce vyzval asi třiadvacetitisícovou členskou základnu lidovců, aby zvážila účast na demonstraci. Ta bude striktně nestranická. Pořadatelé sice jména řečníků zatím tají, jasně ale avizovali, že se nebude jednat o politiky. Někteří z nich rozhodnutí respektují natolik, že manifestaci vůbec nenavštíví, aby nedávali politickému hnutí ANO záminku pro výpady vůči organizátorům.

„Nechci premiérovi nyní zavdávat záminku k tomu, aby širokou občanskou aktivitu, s níž sympatizuji, označoval za akci politické opozice,“ řekl portálu Aktuálně.cz předseda ODS Petr Fiala, který v minulosti na několika regionálních demonstracích proti Babišovi vystoupil. Dodal, že za hlavní poslání opozice v tuto chvíli považuje politickou práci v Poslanecké sněmovně.

Očekává se plná Letenská pláň

O demonstraci projevilo na Facebooku zájem více než sto čtyřicet tisíc lidí. Ač je účast nemožné odhadnout předem, očekává se, že překoná i zatím největší demonstraci Milionu chvilek, jíž na začátku června navštívilo přes sto tisíc Babišových odpůrců. Pořadatelé nechtějí nic nechat náhodě. Na Letné budou od soboty instalovat masivní ozvučení i velkoplošné obrazovky, chystají i opatření pro zvýšení bezpečnosti. Na manifestaci tak vymezí prostor pro rychlý průchod, stejně jako místo pro lidi upoutané na vozík či rodiče s dětmi.

Speciální opatření připravují také státní i nestátní instituce. Pražský dopravní podnik posílí metro, doporučuje ale, aby lidé nejezdili na nejbližší stanici Hradčanská a raději došli ze vzdálenějších stanic pěšky. O případné zdravotní problémy demonstrantů se má postarat stovka členů či dobrovolníků Červeného kříže v davu i u deseti zdravotnických stanovišť.

Vedle politicky nevyhraněných sympatizantů Milionu chvilek se na Letnou vypraví i environmentální aktivisté a antikapitalisté. Zatímco Klimaticko-ekologický blok: Milion chvilek pro živou planetu, který kritizuje především nechuť vlády postavit se čelem změnám klimatu, se sejde s předstihem před pódiem, Antikapitalistický blok: Milion chvilek pro skutečnou demokracii svolává Socialistická solidarita k tramvajové zastávce Sparta.

Milion chvilek pro demokracii se začal formovat na podzim 2017, byť svůj název získal až s pozdějším vyhlášením petice vyzývající premiéra k demisi. Tu do dnešního dne podepsalo téměř čtyři sta tisíc lidí. Aktivisté během svého působení uspořádali bezpočet protestů jak proti Babišovi, tak jeho konkrétním krokům. Přestože kritici naznačují, že demonstranty za jejich činnost kdosi platí, Milion chvilek je financován z naprosté většiny drobnými dary řadových občanů.

  Diskuse
  PK
  June 22, 2019 v 21.15
  Nechť každý posoudí, jestli to, co nám sem zase cpe náš mluvčí těch, co "třou bídu s nouzí", je tak dobré, aby nám to sem musel cpát dvakrát.
  JK
  June 22, 2019 v 23.6
  Pavlu Kolaříkovi
  Další čárka do databáze osobních útoků...
  IH
  June 22, 2019 v 23.32
  Tak velká demonstrace, jaká bude pravděpodobně záhy na Letné, představuje vzácný jev a velmi cennou veřejnou energii. Prostřednictvím vzedmutí takové vůle by mohlo být dosaženo lecčeho pozitivního, jen právě vytčeného cíle stěží.

  Pokud by ČSSD nakonec z vlády odešla (stěží by ji za to někdo volebně ocenil), byla by nejspíš nahrazena ad hoc podporou SPD. Důsledkem by bylo výrazné zhoršení mocenské reality. Přitom všechny zúčastněné strany by mohly vládnoucí prosperitu zužitkovat v příštích volbách.

  Pokud by snad situace vyústila do předčasných voleb, je pravděpodobné, že by ANO s A. Babišem v čele obhájilo své postavení. Nejspíše by též došlo na výše již uvedené.

  Pravděpodobnost, že by se podařilo, aby Babiš osobně na svou současnou funkci již neaspiroval, je minimální. Nakonec by stejně mohl být šedou eminencí a později se jako nespravedlivě odstavený čerstvý vrátit. Prezident Zeman by ostatně s Babišovým náhradníkem měl dost ulehčenou práci.

  Varianta, že by v (nepravděpodobných) předčasných volbách mohla zvítězit nějaká široká koalice, je skoro vyloučená. Navíc, jaký by byl její program, když by ji spojovalo jen úsilí držet Babiše chvíli v opozici? Roztříštěné pravicové strany voliči k moci zatím nepustí. Ostatně by nepochybně představovaly nejen socioekonomicky, ale i politicky ošklivější opakování ošklivého.

  Úterní demonstrace (na níž nemohu jít) by mohla požadovat jaksi en passant některé změny, které se nikdy nestanou tématem voleb, aby se soustředění občanské energie v něco pozitivního proměnilo.
  PK
  June 23, 2019 v 7.28
  Pane Horáku
  To nevadí, že nemůžete jít na úterní demonstraci. Ta demonstrace, o ktrerou se tady jedná, se bude konat dnes, v neděli, od 16:30 na Letenské pláni.
  IH
  June 23, 2019 v 9.46
  Pane Kolaříku, díky.
  Já jsem na některé praktické věci občas trochu popleta. Zajdu tam, už proto, abych poznal atmosféru současných demonstrací.
  JP
  June 23, 2019 v 13.9
  Veřejná energie a její konce
  Pane Horáku, tou svou formulací "veřejná energie" jste ve mně evokoval pocit, který se mě opakovaně zmocňuje, když pročítám tisk z roku osmašedesátého. Tedy z toho roku velkých nadějí, velkého společenského vzepětí.

  Někdy to opravdu téměř trhá srdce, když člověk sleduje to tehdejší nadšení českého (a slovenského) národa, jak oni sní o tom jak teď po tom velkém politickém osvobození konečně vybudují a zřídí ten krásný svět demokratického socialismu - a když už se nyní ví, jak to všechno dopadlo, do jak hluboké propasti se všechny tehdejší naděje propadly. Ano, byla to tehdy opravdu obrovská energie, která se během nejkratší doby v národě uvolnila; a všechna tato energie přišla vniveč, byla ani ne tak rozdrcena pod pásy okupačních tanků, jako spíš zanikla v hnilobě "normalizace" prováděné domácími Quislingy.

  V co můžeme doufat, jak to asi dopadne s tou velkou "veřejnou energií" na Letenské pláni? - Jistě, pro tentokrát žádné cizí tanky nepřijedou. Je to samo ale už záruka, že tato energie bude přetavena na nějaký opravdu pozitivní společenský projekt?

  Aby tomu tak bylo, napřed by tady takovýto projekt musel být; ale tomu tak právě není. Tato energie je ve své podstatě jenom negativní; to jest, je v prvé řadě proti něčemu, a méně pro něco.

  To nemusí nijak znamenat, že by tato demonstrace neměla mít vůbec žádný smysl. Slovenské demonstrace (po vraždě Kuciaka) dokázaly nakonec přece jenom alespoň svrhnout mafiózní vládu; a je dost dobře možné, že jejím důsledkem je i to, že prezidentkou byla zvolena Čaputová.

  Takže je docela dobře možná, že i ta energie z Letenské pláně i českou společnost, její morální normy a její politickou kulturu posune přece jenom alespoň o kousek vpřed, směrem k - alespoň trochu - kultivovanějším standardům obvyklým ve státech Západu.

  Ale - nebylo by dobré dělat si iluze, že by tato "veřejná energie" mohla přivést nějakou opravdu zásadní změnu. Ještě jednou: kde není projekt, kde není plán, tam se samotná energie nakonec hroutí sama v sobě. Asi tak, jako se to stalo po demonstracích pod heslem "Děkujeme, odejděte!"
  JK
  June 23, 2019 v 20.14
  A už leze šídlo z pytle ven...
  No, tak tady
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/andrej-babis-mikulas-minar-demonstrace-premier-letna-praha/r~71eed838952711e989de0cc47ab5f122/
  se konečně vrchní miliónový chvilkař vyžvejkal, o co jemu osobně vlastně jde...

  Cituji z odkazovaného rozhovoru výslovné vyjádření Mikuláše Mináře:
  "Pokud by opozice složila vládu bez hnutí ANO, tak by to bylo ideální. Podporuji tento záměr."

  Nevím jak komu, ale mně úplně stačí tohle. (A velice se těším, jak z toho zase někdo vyčte, že podporuji kobliháře...)
  PK
  June 23, 2019 v 20.35
  Myslím, že můžeme našemu mluvčímu těch, co "třou bídu s nouzí" klidně věřit, že s neestébákem v čele vlády ani s žádnou jeho firmou nemá vůbec, ale vůbec nic společného.

  Možná nakonec dokonce ani nevolil dědka na Hrad, že. Klidně mu to věřme.

  Mhm, ale jak by se asi projevoval nějaký koblihář, když nekoblihář se projevuje takto? To nechci ani vidět.
  JK
  June 23, 2019 v 22.17
  Pavlu Kolaříkovi
  Děkuji. Opět jste nezklamal očekávání. Teď už jen zbývá zodpovědět otázku, zda nám přejete návrat vlády ODS a ostatních partají "demobloku" z čisté zlomyslnosti nebo zda na něm máte nějaký vlastní zištný zájem...
  + Další komentáře