Jak snížit množství plastového odpadu? Míč je na straně supermarketů
Hugh Fearnley-WhittingstallVětšina lidí by ráda nepoužívala tolik jednorázového plastu, ale v obchodech většinou nemají na výběr. Je proto čas vyzvat prodejce, aby změnili svou obalovou politiku.
Britská vláda loni oznámila, že do roku 2043 hodlá „skoncovat s veškerým plastovým odpadem“. To ale není příliš ambiciózní cíl. V uplynulých 12 měsících se v médiích bilo na poplach a téma plastů v oceánech si získalo všeobecnou pozornost. Lidé žádají, aby vláda i byznys začaly tento problém řešit, a zajímají se také o to, co můžou udělat oni sami. Spolu s Anitou Rani jsme se tudíž v našem seriálu na BBC zaměřili na to, co lze dělat na mikro i makro úrovni pro to, abychom naši planetu ochránili před plastovou katastrofou.
Existují samozřejmě jednoduchá každodenní opatření, které může udělat každý z nás. Před několika lety jsem ve svém seriálu Válka s odpadem upozorňoval, že naše odpadové hospodářství každoročně zatěžuje 2,5 miliardy papírových kelímků od nápojů potažených plastem, které se nedají recyklovat. Od té doby začaly velké řetězce kaváren včetně Starbucks, Pret a Manger nebo Caffé Nero nabízet slevu těm zákazníkům, kteří si přinesou svůj vlastní znovupoužitelný kelímek. Zdá se také, že se možná začnou masově používat skutečně recyklovatelné kelímky (ačkoli omyvatelný vlastní hrníček je vždy nejlepší volbou).
První epizoda Války s plasty s Hughem a Anitou se zase věnuje problému plastových lahví. Studie prokázala, že v Británii se každý rok vyhodí 8 miliard jednorázových PET lahví na vodu, a přes veškerou kampaň proti jednorázovým plastům toto číslo každý rok narůstá o 7 procent. Přitom podobně jako u omyvatelného hrnku na kávu, vlastní láhev na vodu je tím nejjednodušším řešením pro každého, kdo chce pro omezování plastů něco udělat. (A pokud potřebujete další motivaci, nedávná americká studie říká, že v litru balené vody je zhruba 22krát více částic mikroplastů — tedy celkem 88 tisíc — než v běžné vodě z kohoutku).