Plast je past, varuje Greenpeace a vrací plastové obaly do obchodů
Jan KašpárekAktivisté z Greenpeace happeningem upozornili na nadužívání plastů. Požadují, aby obchodní řetězce omezily využívání plastových obalů. A podporují snahu Evropské komise, která chce zakázat prodej plastových brček a jednorázového nádobí.
Skupina aktivistů z enviromentální organizace Greenpeace happeningem před supermarketem Billa v centru Prahy upozornila, že obchodní řetězce nadužívají jednorázové plastové obaly. „Chceme kupovat jídlo, ne zbytečné plasty,“ stálo na jednom z transparentů. Aktivisté nakoupili v prodejně různé potraviny, přebalili je z plastových obalů do přinesených tašek a sklenic. Obaly následně demonstrativně vrátili do obchodu.
„Z odpovědí supermarketů vyplývá, že jejich provozovatelé si dobře uvědomují problémy spojené se zpracováním plastového odpadu a jeho uvolňováním do životního prostředí. Některé přicházejí s konkrétními kroky, některé teprve zjišťují, jaké jsou možnosti,“ odůvodnil zacílení akce tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Organizace chce proto jednat s představiteli průmyslu i zástupci obchodních řetězců o způsobech, jak nadužívání plastů ukončit. Řetězec Billa, před jehož prodejnou se happening uskutečnil, v reakci Greenpeace navrhl setkání různých zainteresovaných stran včetně ekologů. Hrábek tuto iniciativu uvítal a řekl, že věří, že se podaří dohodnout konkrétní kroky.
Evropská komise připravuje regulaci plastových obalů
Happening se konal v rámci širší kampaně Plast je past. K té se připojilo přes třiasedmdesát tisíc lidí, kteří žádají omezení plastových obalů a apelují na politiky, aby se věcí aktivně zabývali. „Většinu plastových obalů ihned po použití vyhodíme. Recyklace je nutnou samozřejmostí, problém plastového znečištění ale nevyřeší. Jediným skutečným řešením je omezení jednorázových plastů,“ uvedli organizátoři kampaně.
Plastové obaly a igelitové tašky, které znečišťují prakticky všechny ekosystémy na světě, v posledních letech začínají podléhat mezinárodní regulaci. Čtyřicet zemí světa plastové tašky buď zakázalo, nebo zpoplatnilo. První z nich byla Bangladéš v roce 2002. Plastové taškou jsou zpoplatněny od letošního roku i v České republice. Řetězec Lidl je dokonce přestal prodávat. Podle jeho propočtů se tak ročně do oběhu dostane o sedmadvacet milionů tašek méně.
Problémem plastového odpadu se intenzivně zabývá i Evropská komise. Ta zpracovala směrnici zakazující prodej plastových brček i jednorázového nádobí. Komise dále požaduje, aby členské státy do roku 2025 zajistily sběr a recyklaci alespoň devadesáti procent plastových lahví na jedno použití. Česká republika návrh směrnice v obecné rovině podporuje. V polovině srpna se k němu pozitivně vyjádřil Senát, který nad rámec záměru Komise navrhuje zakázat i plastové vatové tyčinky.