Jeden sdílel Hitlera, druhý volal po zplynování. SPD s nimi dál spolupracuje
Petra DvořákováTo, že se SPD od někoho kvůli rasistickým projevům oficiálně distancuje, neznamená, že s dotyčným nadále nespolupracuje, potvrzují informace Deníku Referendum.
„Toho pána sice neznám, ale nechal jsem vše prověřit — a žádný Milan Kuchár není ani členem SPD ani členem čekatelem,“ napsal předseda hnutí SPD Tomio Okamura na svůj Facebook letos v březnu. Reagoval tak na tvrzení Lubomíra Volného, který den předtím odhlásil svůj odchod z SPD a jako jeden z důvodů uvedl, že hnutí do svých řad přijalo „usvědčeného rasistu a neonacistu“ Kuchára. Jak zjistil Deník Referendum, Okamura lhal.
Kuchár měl v SPD do listopadu 2017 status takzvaného „člena-čekatele“, což podle stanov hnutí znamená, že měl stejné povinnosti jako členové — avšak žádné členské pravomoci. V moravskoslezské buňce dokonce fungoval pražským vedením neschválený bodovací systém, podle nějž museli čekatelé prokazovat loajalitu straně například aktivitou v kyberprostoru nebo na petičních stáncích, aby si členství zasloužili.
Když Marian Bojko sdílel 17. listopadu 2017 příspěvek o tom, jak aktivisté, včetně romských, vypískali na Národní třídě Tomia Okamuru, Kuchár jej komentoval následovně: „Ty cikánské svině ke sbíječkám, když se nechtějí učit a pracovat. Nikdy to nepotřebovali, protože jim gadžové dali vše zadarmo, ale s tím je konec. Budete makat a platit daně jako všichni ostatní. SPD se o to postará. Jinak do sprch, vyžírkové.“ Text ilustroval fotkou Adolfa Hitlera s nápisem „A do sprchy!“
Bojko si Kuchárův příspěvek vyfotil a okamžitě jej ze své zdi smazal. Rasistický komentář se stal tehdy důvodem Kuchárova vyloučení ze strany.
Jenže v únoru 2019 nechalo pražské vedení moravskoslezský klub rozpustit, jelikož prý moravskoslezské předsednictvo (Volný, Bojko a Ivana Nevludová) porušovalo stanovy hnutí. Konkrétně měli postupovat represivně proti menšinovému názoru v klubu a úmyslně nepřijímat nové členy. Následně předsednictvo SPD jmenovalo čtyři krajské koordinátory, kterým teď běží tříměsíční lhůta na přeregistraci členů do nového regionální klubu a organizaci krajské konference, na níž se zvolí i nový předseda.
Na fotografii z březnové okresní schůze v Ostravě si však Volný všiml, že se jí účastnil i Kuchár a připomněl, že na schůze mají přístup pouze členové či čekatelé hnutí. Bojko proto virtuálním prostorem rozšířil prinstscreen Kuchárova komentáře s Hitlerem. Volný SPD obvinil z přijímání usvědčených neonacistů a oba i s Nevludovou hnutí opustili. SPD následně popřelo, že by mělo s Kuchárem co do činění.
Teď jsem špatná reklama
Na Okamurovo tvrzení, že Kuchára vůbec nezná, reagoval Kuchár během rozhovoru s Deníkem Referendum se smíchem: „Vždyť jsem Tomiovi dělal ochranku! Kdybych teď zveřejnil svoje fotky s Tomiem, tak jde SPD úplně k ledu.“
Na dotaz, jaký je v současnosti jeho vztah ke straně, Kuchár reagoval následovně: „V neděli máme schůzi ve Frýdku, ale do strany vstoupím oficiálně až po volbách. Teď jsem špatná reklama.“
Kuchár po dobu několika týdnů patřil mezi nejaktivnější členy facebookové skupiny Bývalí členové hnutí SPD, kde se zprvu do Okamurovy partaje navážel. Sdílel kupříkladu mezi bývalými členy populární obrázek, který vysvětluje zkratku SPD jako „Sem Prostě Debil“.
Po rozpuštění moravskoslezského klubu však otočil a začal ostatní exčleny vyzývat, aby „na Tomíka nesahali, on ví, co dělá“. Když po něm exčlenové požadovali vysvětlení rozporu mezi jeho komentáři či obrázku s Hitlerem, Kuchár reagoval vyhýbavě. Například takto: „Už by to chtĕlo nĕco nového a né fotku z roku 2017. Nejde Vám to co Vy trapní, jednotní Idioti? A Ty Maruško už dej svému muži. Tlačí se mu ta blbost na mozek.“ Následně si správce facebookové skupiny zablokoval.
Deníku Referendum vysvětlil, že sice SPD nevěří, ale že je jedinou vlasteneckou partají, která má šanci uspět. Fotka s Hitlerem prý byla úlet.
Vyloučen po kritice Staníka
Druhý muž, od nějž se SPD distancovala, avšak stranického života se nadále účastní, je Jaroslav Staník. Někdejší tajemník hnutí měl při oslavách volebního úspěchu své xenofobní partaje v říjnu 2017 opilý posílat homosexuály, Romy a Židy do plynu, za což ho Obvodní soud pro Prahu 1 odsoudil před pár týdny k roční podmínce a sedmdesátitisícové pokutě.
Na přelomu listopadu a prosince 2017 přestal Staník zastávat post asistenta poslance za SPD Jaroslava Holíka. Na konci února 2018 strana veřejně oznámila, že Staník již není ani tajemníkem, ani členem hnutí.
V zápisu z pražského grémia strany z 20. února 2018, který má DR k dispozici, se píše: „Pan Staník dnes předsednictvo požádal o přerušení členství do vyřešení trestního případu, předsednictvo souhlasilo, stojí za ním, věří mu — nebude členem SPD, nebude tajemníkem, zůstane ale pracovat.“
Jak se Deník Referendum dozvěděl v dubnu 2018 od tehdejších členů strany, zásadní informace členům posílal emailem nadále Staník. Včetně informací o případném vyhazovu ze strany, s nimiž se vloni roztrhl pytel.
V červenci pak poslanec Holík serveru Aktuálně přiznal, že Staník nadále pro stranu vykonává administrativní činnost ve Sněmovně a zároveň předává agendu své nástupkyni Andreji Dupové. V reálu prostě pro stranu dál pracoval.
„Tak já to musím zjistit. Zavolám Staníkovi,“ prohlásila pak tehdejší předsedkyně plzeňské SPD Jana Levová na krajské konferenci 25. listopadu 2018. Příliš mnoho přítomných se totiž zdrželo hlasování o vyloučení členky Martiny Mikšovské, a Levová si proto nebyla jistá, zda její vyloučení platí, či neplatí.
Na totožné konferenci se odhlasovalo vyloučení na místě nepřítomného Tomáše Kahouna, který pro DR popsal, že se do něj začala plzeňská předsednice navážet krátce poté, co na Facebooku veřejně kritizoval Staníka.
Bývalí členové SPD, s nimiž DR hovořil, popisují Staníka jako „lobby strany“, „šedou eminenci SPD“, jednoho z nejmocnějších mužů hnutí, „který všechno tak nějak řídí, respektive rozvorává“.
Jak vloni DR popsal, podobně pro stranu skrytě pracoval fašista Jan Čáka, který se předtím angažoval v plejádě krajně pravicových organizací jako Vlastenecká fronta nebo Národní demokracie.
Na otázky ohledně Kuchárova a Staníkova působení ve straně SPD jako obvykle neodpověděla.