Soud stvrdil statisícovou odměnu exekutorovi za vyklizení Kliniky
Jan KašpárekSoud Prahy 3 potvrdil téměř třísettisícovou odměnu pro soudního exekutora Ivo Luhana za vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika. Zástupci Kliniky s rozhodnutím soudu nesouhlasí a připravují ústavní stížnost.
Obvodní soud pro Prahu 3 ve středu potvrdil téměř třísettisícovou odměnu pro exekutora Ivo Luhana za vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika soukromou bezpečnostní službou. Luhan po aktivistech za zásah vymáhá dohromady 1,6 milionu korun. Lidé z Kliniky částku odmítají jako absurdní a označuje celý exekutorův postup za svévolnou represi. Jejich právní zástupce podá proti rozhodnutí soudu ústavní stížnost.
Soud v čele s Irenou Čepkovou se zabýval především tím, zda je možné náklady na exekuci počítat podle počtu místností ve vyklizeném objektu. Vyhláška ministerstva spravedlnosti, která odměnu pro exekutora stanovuje, totiž obsahuje nekonkrétní formulaci, podle které má vykonavatel úkonu nárok na deset tisíc korun za „každou vyklizenou nemovitost, stavbu, byt nebo místnost“. Čepková neshledala v Luhanově stanovení odměny podle počtu místností žádné pochybení.
Budova bývalé plicní polikliniky na Žižkově, v níž do ledna sídlilo autonomní centrum, má pětatřicet místností, a Luhanova odměna tak původně činila 350 tisíc. Po medializaci celé věci ji ale exekutor z neznámého důvodu snížil na 290 tisíc včetně DPH. Kvůli vymáhání částky nechal již na začátku vyklízení obstavit účet jedné z členek skupiny kolem Kliniky, která centrum zastupovala před několika lety při jednání s vlastníkem objektu, Správou železniční dopravní cesty.
Aktivisté exekutorův postup nadále kritizují. „Zvolili jsme formu občanské neposlušnosti, abychom ukázali, že je ničení centra zbytečné. To, že exekutor vyžaduje takovou částku po osobě, která vyklízení domu nebránila, není nic jiného než akt politické represe. Exekutor a soudy nám vzkazují, že rozhodnutím státu se nemáme protivit, i kdyby byla sebenesmyslnější,“ sdělil Deníku Referendum Jakub Ort, jeden z mluvčích bývalého autonomního centra. Luhanův výpočet označil za „nesmyslnou konstrukci“.
Kritiku již dříve odmítla Exekutorská komora. „Stanovená odměna nepředstavuje čistý zisk, neboť z ní soudní exekutor musí po odečtení příslušných daní hradit náklady na vykonavatele a provoz exekutorského úřadu,“ napsala s tím, že se většina nákladů na exekuci Kliniky podle jejích odhadů bude muset nakonec beztak uhradit z veřejných zdrojů, protože se je nepodaří vymoci.
Od začátku exekuce Klinice přispělo množství lidí na právní obranu i náklady bezprostředně spjaté s vyklizením. „Děkujeme všem, kdo nám posílají peníze i slova podpory a organizují benefiční akce, podařilo se vybrat už statisíce korun. Je to vlna solidarity, která nás posiluje v odhodlání pokračovat dál,“ uvedla k tomu za aktivisty Jana Němcová.
Geodeti, kteří Kliniku údajně potřebovali, se stěhují jinam
Vyklízení bývalého autonomního centra trvalo týden. Během prvního dne se exekutor s najatou ostrahou jištěnou policií do budovy vlámal zadním vchodem a obsadil horní patro objektu. Větší část aktivistů stavbu opustila druhý den, čtyři z nich se ale usadili na střeše v improvizovaném přístřešku.
Dolů sestoupili až po týdnu, kdy pro ně ke Klinice přišlo asi dvacet sympatizantů se žebříky. Luhanova ostraha, kterou aktivisté zamkli na zahradě, se nepokusila nijak zasáhnout. Nikoho nezadržela ani policie, jež na místo dorazila až dlouho poté, co z místa většina sympatizantů Kliniky spolu s lidmi ze střechy odešla.
Správa železniční dopravní cesty dlouhodobě slibuje rekonstrukci objektu. Podle dřívějšího sdělení mluvčí státní firmy Kateřiny Šubové v polovině roku vypíše soutěž na provedení stavebních prací. Ty by měly trvat zhruba osmnáct měsíců a Správa do nich chce investovat přes čtyřicet milionů korun.
Vyklizení Kliniky Správa obhajovala mimo jiné údajnou potřebou získat prostory pro geodety, již nyní musí pracovat v pronajímaných prostorech napříč Prahou. Ty se ale nakonec rozhodla přesunout do budovy dejvického nádraží. „Do objektu bývalé plicní kliniky se přestěhuje jiná ucelená organizační jednotka. Správa má i nadále přes čtyři sta zaměstnanců, kteří jsou v komerčních nájmech,“ napsala Šubová Deníku Referendum.
Podle aktivistů je tvrzení mluvčí účelové a zavádějící. „Více než dva měsíce po vyklizení budova Kliniky zeje prázdnotou, stavební řízení je stále přerušené a geodeti, pro které prý budova Kliniky byla nezbytná, se budou stěhovat do Dejvic. Správa navíc musí platit za ostrahu objektu, což ukazuje, že vyklizení bylo hnáno politickým, nikoli hospodářským zájmem,“ poznamenala k tomu již dříve za Kliniku Markéta Juřicová.