Klinika je prázdná, ze střechy sestoupili poslední aktivisté
Jan KašpárekVyklizenou budovu Autonomního sociálního centra Klinika opustili aktivisté, kteří týden pobývali na střeše. Ke stavbě hlídané ostrahou pro ně přišly desítky příznivců se žebříky. Exekutor objekt předá Správě železniční dopravní cesty.
Poslední aktivisté opustili budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově, kde čtyři roky sídlilo Autonomní sociální centrum Klinika. Exekutor Ivo Luhan, který již týden vede vyklízení někdejšího centra, tak budovu může předat formálnímu vlastníku, Správě železniční dopravní cesty. Ta chce po léta neužívaný objekt zrekonstruovat a zřídit v něm kanceláře. Kolektiv Kliniky tvrzení Správy označuje za účelová a nedůvěryhodná.
„Týden jsme vyčkávali, bude-li možné najít se Správou společnou řeč. Nebylo. Naše trpělivost není nekonečná, a proto jsme povolali zpoza komína Kliniky naše střešní přátele. Jsou nejodolnějšími členy a členkami našeho kolektivu a jejich houževnatost se bude hodit. Klinika Klinikou nekončí. Nejen Praha je plná prázdných domů. Možná pro nás, možná pro vás. Možná pro nás všechny, kteří věříme, že jiný svět je možný,“ uvedla Klinika ve čtvrtečním prohlášení.
Čtyřčlenná skupina, která na rozdíl od ostatních aktivistů odmítla budovu minulý pátek opustit, sestoupila ve čtvrtek odpoledne ze střechy za asistence několika desítek sympatizantů. Ti k budově přišli vybavení dvěma rozkládacími žebříky, které přistavili ke střeše a umožnili jejím obráncům bezpečně sestoupit i se vším vybavením.
Ostraha najatá Správou se shromáždila za brankou v plotě, kterou aktivisté před svou akcí zamkli, ale nepokusila se nijak zasáhnout. Na místo pouze přivolala policii, která dorazila asi patnáct minut poté, co od budovy většina sympatizantů Kliniky odešla.
Luhan čtvrteční akci prozatím nekomentoval. V minulých dnech nicméně předeslal, že chce po kolektivu autonomního centra vymáhat exekuční náklady. „Zcela určitě, a každý laik to pochopí, se asi nebude jednat o desetitisíce, ale větší částky,“ naznačil televizi Prima.
SŽDC slibuje rekonstrukci, aktivisté ji zpochybňují
Správa plánuje v polovině roku vypsat soutěž na provedení rekonstrukčních prací. Do rozsáhlého objektu chce umístit asi padesát úředníků, kteří nyní pracují v pronajatých budovách na jiných místech hlavního města. Mluvčí státní organizace Kateřina Šubová již dříve sdělila ČTK, že podle odhadu Správy bude oprava za čtyřicet milionů korun trvat asi jeden a půl roku.
Kolektiv Kliniky to zpochybňuje. Jeho člen Jakub Ort minulý týden uvedl, že práce na budově pravděpodobně začnou až příští rok. „V případě vyklizení bude Klinika měsíce až roky prázdná a bude dál chátrat. Hrozí dokonce její demolice,“ řekl na tiskové konferenci. Aktivistka Markéta Juřicová dodala, že všechny známé návrhy rekonstrukce vytvořené Správou jsou podle informací Kliniky ekonomicky nevýhodné.
O budovu projevil zájem magistrát. Správa ale uvedla, že smlouva s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, od nějž stavbu získala, jí znemožňuje bývalou polikliniku komukoli předat.
Objekt v Jeseniově ulici byl obsazen před více než čtyřmi roky. Za dobu fungování autonomního centra v něm proběhly stovky koncertů, přednášek, promítání i jazykových kurzů. Po vypršení smlouvy o výpůjčce na místě aktivisté zůstali ilegálně, což v listopadu potvrdil Ústavní soud. Kolektiv Kliniky se nicméně odvolává na fakt, že v Praze bez účelu chátrá na sedm tisíc domů, stejně jako na právo občanů spoluutvářet městský prostor.