Klinika přežila první pokus o vyklizení. SŽDC obsadila pouze horní patro budovy
Jan KašpárekSpráva železniční dopravní cesty zahájila vyklízení Autonomního sociálního centra Klinika. Najaté ostraze jištěné policií se nicméně podařilo obsadit pouze jedno patro objektu. Ve spodním patře i na střeše zůstávají desítky aktivistů.
Správa železniční dopravní cesty s podporou policie ve čtvrtek obsadila horní část budovy bývalé polikliniky na pražském Žižkově, kde poslední čtyři roky sídlí Autonomní sociální centrum Klinika. Na střeše i ve spodním patře objektu zůstávají desítky aktivistů, kteří budovu odmítají opustit. Pracovníci Správy chtějí ve vyklízení pokračovat v pátek od deseti hodin dopoledne.
„Prostor je částečně vyklizen a policie nemusela zasahovat,“ sdělil soudní exekutor Ivo Luhan České televizi po několikahodinové snaze najaté ostrahy jištěné policisty o vytlačení všech přítomných sympatizantů Kliniky z pozemku. Obránců autonomního centra se v Jeseniově ulici ve čtvrtek ráno sešlo asi sedmdesát.
Aktivisté ráno — před pokusem o vyklizení — na ulici nabízeli občerstvení i tematické zdravotnické pláště a roušky, do kterých se ustrojilo několik desítek lidí. Setkání provázelo „živé vysílání“ aktivistů ze satirického Radia Tuleň, kteří odlehčovali atmosféru zprávami ze života ploutvonožců i improvizovanou variací na televizní soutěž AZ Kvíz.
Ostraha exekutora ničila vybavení Kliniky
Exekutor Luhan na místo dorazil v deset hodin. Poté, co se mu nepodařilo vstoupit do budovy hlavním vchodem, vydal se k dalším vstupům v doprovodu početné ostrahy. Ta se na jednom místě pokusila dovnitř probourat oknem pomocí beranidla, v dalším postupu jí ale zabránila improvizovaná barikáda. Pracovníci Správy do prostor Kliniky nakonec pronikli z přilehlé zahrady.
Pokus pracovníků ostrahy o proniknutí do objektu provázalo několik strkanic mezi nimi a aktivisty. Exekutor následně prohlásil, že byl napaden, a přivolal na pomoc policii. Aktivisté nicméně ze zahrady odešli až po více než dvou hodinách a stáhli se do spodního patra.
Zaměstnanci Správy následně sice začali uzavírat přístupové cesty do zadní části budovy dřevotřískovými deskami, hlavním vchodem ale stále proudí desítky lidí oběma směry. Poté, co Luhan oznámil, že se vrátí až v pátek, začal na Klinice improvizovaný koncert.
Stoupenci Kliniky upozornili, že ostraha po vstupu do objektu ničila jeho vybavení. „V půlce domu [ostraha] vytvořila navíc barikádu a pozvala dovnitř média, aby natočila, jaký tam máme bordel. Rádi bychom se proti tomu ohradili. Před čtyřmi lety, kdy jsme do budovy bývalé plicní kliniky vstoupili, byl v budově opravdový bordel a v místnostech metry odpadků. Objednali jsme kontejner a začali uklízet, vše jsme vyčistili a polozničené budově vdechli druhý život,“ uvedli k tomu aktivisté.
O budovu mělo zájem město, SŽDC ji ale údajně nemůže vydat
Správa tvrdí, že chce objekt vyklidit na základě soudního rozhodnutí. Podle aktivistky Markéty Juřicové to ale není pravda. „Vedení Správy železniční dopravní cesty lže, když tvrdí, že je soud nutí k vyklízení. Jde o jejich rozhodnutí. Hlavní město i městská část si vyklizení Kliniky nepřejí,“ uvedla na úterní tiskové konferenci kolektivu Kliniky
Mluvčí Správy Kateřina Šubová řekla ČTK, že státní organizace schvaluje plán rekonstrukce a do poloviny roku vypíše soutěž na výběr zhotovitele stavby. Městu budovu předat nehodlá, i když s jeho vedením jednala — podle Šubové je totiž Správa vázaná smlouvou, skrze kterou objekt získala od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V té píše, že bývalou polikliniku nelze dvacet let svěřit jinému vlastníkovi.
Kolektiv Kliniky označuje tvrzení Šubové za účelové. Aktivisté uvádějí, že plánovaná rekonstrukce objektu může začít nejdříve příští rok, neboť stavební řízení bylo pozastaveno až do května. Přestavba nad to prý nedává ekonomicky smysl.
Rozsáhlá budova v Jeseniově ulici je obsazená více než čtyři roky. Za dobu fungování autonomního centra v ní proběhly stovky koncertů, přednášek, promítání i jazykových kurzů. Po vypršení smlouvy o výpůjčce v objektu aktivisté zůstávají ilegálně, což v listopadu potvrdil i Ústavní soud. Kolektiv Kliniky se nicméně odvolává na fakt, že v Praze bez účelu chátrá na sedm tisíc domů, stejně jako na právo občanů spoluutvářet městský prostor.