Babiš odmítá zákon o sociálním bydlení. ČSSD dalšímu porušení dohod nevzdoruje
Radek KubalaZákon o sociálním bydlení nevznikne ani za současné vlády. Podle premiéra Babiše není potřeba, spolu s ministerstvem pro místní rozvoj připravuje dotační program pro obce. Podle odborníků Babiš problém obchází. A ČSSD se konfrontaci vyhýbá.
Přestože zákon o sociálním bydlení slibovala už předchozí vláda Bohuslav Sobotky a současná koalice jej má v programovém prohlášení, premiér Andrej Babiš se zřejmě své sliby dodržet nechystá. Na pondělní schůzce se zástupci měst a ministerstva práce a sociálních věcí k řešení sociálně vyloučených lokalit řekl, že problematiku bydlení bude řešit novým investičním programem pro obce.
Premiérova slova Deníku Referendum potvrdil Vilém Frček, tiskový mluvčí ministerstva pro místní rozvoj ovládaného politickým hnutím ANO, které má přípravu zákona na starosti. Podle něj by zákon byl nutný pouze v tom případě, že by nebyla na straně obcí ochota a připravenost problém bytové nouze řešit.
„Zákon by velmi těžko reagoval na problémy, které rozhodně nejsou ve všech regionech stejné. Jdeme cestou investiční podpory obcím v oblasti výstavby obecních bytů, a to jak sociálních nájemních bytů určených pro domácnosti, u kterých v oblasti bydlení selhal trh, tak nájemních bytů určených pro středně příjmové domácnosti a pro domácnosti veřejně prospěšných profesí,“ řekl Vilém Frček.
Obce tak podle ministerstva pro místní rozvoj samy rozhodnou, kterou formu bytové výstavby budou preferovat. Tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Martin Bačkovský na dotazy Deníku Referendum, zda ministryně Jana Maláčová (ČSSD) podporuje premiérův plán, který odporuje programovému prohlášení vlády, sdělil, že na potřebě zákona o sociálním bydlení hledají obě strany v koalici shodu.
„Na včerejší schůzce k problematice sociálně vyloučených lokalit jsme identifikovali patnáct problematických oblastí, které je nutné v souvislosti se sociálním vyloučením řešit. Přítomní ministři se spolu se zástupci měst a obcí shodli na tom, že bez komplexního přístupu nelze problém sociálního vyloučení a obchodu s chudobou řešit. To platí i za předpokladu, že bychom na potřebě přijetí zákona o sociálním bydlení v koalici nenašli shodu,“ řekl Martin Bačkovský.
Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček na otázku Deníku Referendum, zda mu vadí premiérovy výroky, které jdou proti programovému prohlášení vlády a programu ČSSD i přes opakované urgence neodpověděl.
Ministryně Maláčová Deníku Referendum sdělila, že má v plánu předložit komplexní zákon o bydlení, který se problematikou sociálního bydlení bude zabývat. „Je potřeba přistoupit k regulaci krátkodobých pronájmů, k obchodu s chudobou zejména v oblasti bydlení, potřebujeme startovací byty pro rodiny s dětmi či masivní výstavbu malometrážních nájemních bytů pro seniory, které budou bezbariérové. Toto vše by měl řešit zákon o bydlení," řekla Jana Maláčová.
Odborníci: Babiš je nekompetentní
Plány ministerstva a premiéra se však nelíbí odborníkům. Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení Deníku Referendum řekl, že dotační programy pro obce existují už od devadesátých let a nefungují. „Babišova vláda je v této otázce zcela nekompetentní, chybí jí zázemí odborníků, a proto vůbec netuší, co je pro řešení bytové nouze třeba udělat,“ řekl Deníku Referendum Ripka.
„Díky auditu Nejvyššího kontrolního úřadu víme, že vláda nezvládá kontrolovat použití dotací na sociální bydlení. V bytech zkrátka bydlí jiní lidé, než na které obec dotaci získá. Zároveň obce díky investicím státu postaví sociální byty, avšak ve stejné době prodají pod cenou dvojnásobek bytů obecních,“ doplnil Štěpán Ripka.
Nový zákon by podle Ripky vymezil role všem aktérům a mobilizoval dostatek zdrojů pro zajištění sociálního bydlení. Nová výstavba je důležitá, avšak sama o sobě nestačí. „Vláda chce bez pravidel zbytečně vyhazovat veřejné prostředky, aniž by to mělo jakýkoliv prospěch. Navíc tím porušuje vlastní sliby,“ uvedl Ripka.
Vláda se v programovém prohlášení v kapitole o bytové politice zavázala, že připraví zákon o sociálním bydlení. V textu stojí, že norma bude řešit potřeby lidí v nouzi, vytvoří podmínky pro obce a s přidělením sociálního bytu bude spojena sociální a výchovná práce.
Podobný zákon sliboval v koaliční smlouvě i kabinet expremiéra Bohuslava Sobotky. Vláda se na něm nakonec shodla v březnu minulého roku, nicméně Sněmovnou zákon před parlamentními volbami nakonec neprošel.
Organizace zabývající se sociálním bydlením měly i tehdy výhrady. Konkrétně vládou schválené verzi vytýkaly změnu dávkového systému, která ruší výplatu příspěvku na bydlení pro lidi žijící v nestandardním prostředí, například na ubytovnách.