Agendu sportu má spravovat samostatný úřad, navrhuje Hnilička. MŠMT souhlasí
Jan GruberPoslanec Milan Hnilička navrhuje vytvořit nový úřad, který by měl na starost přípravu státní politiky v oblasti sportu a její financování. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se záměrem souhlasí.
Skupina poslanců v čele s Milanem Hniličkou, Patrikem Nacherem a Věrou Procházkovou (všichni ANO) předložila návrh zákona, jehož cílem je vytvoření nového ústředního orgánu státní správy, Národní sportovní agentury. Ta by měla místo ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy odpovídat za přípravu státní politiky v oblasti sportu, poskytování podpor ze státního rozpočtu a kontrolovat jejich využití. Záměr v nadcházejících týdnech posoudí vláda. Rezort školství již dopředu avizuje, že vznik Agentury podpoří.
„Předpokladem efektivní podpory sportu je vytvoření přehledných podmínek, zajišťujících transparentnost, předvídatelnost a stabilitu financování. Nástrojem zlepšení podmínek ve sportu je úprava institucionálního zabezpečení realizace vládních záměrů v této oblasti svěřením kompetencí a odpovědnosti ústřednímu orgánu státní správy, jehož působnost bude zaměřena pouze na oblast sportu a turistiky,“ stojí v důvodové zprávě zákona.
Podle novely by v čele Agentury stál předseda, jehož by na návrh premiéra jmenovala vláda na dobu šesti let. Spolu s ním by Agenturu řídili dva místopředsedové, které by vybral sám předseda. Na činnost nového ústředního orgánu by dohlížela desetičlenná dozorčí rada složená z pěti členů Poslanecké sněmovny a pěti nominantů ministrů školství, mládeže a tělovýchovy, vnitra, financí, obrany a pro místní rozvoj. Návrh počítá s tím, že v Agentuře by pracovalo šedesát zaměstnanců, přičemž polovina z nich by přešla z rezortu školství.
„Ministerstvo udělalo v posledním roce maximum pro zlepšení práce odboru sportu a rozdělilo dle nově schválených programů i postupů práce nejvíce prostředků v historii. Přesto si uvědomuje disproporci mezi velikostí odboru a rozsahem sportovní problematiky, kdy posílení či vznik nového úřadu je nutný a stávající stav nevyhovující,“ řekl Deníku Referendum náměstek ministra školství mládeže a tělovýchovy pro řízení sekce sportu Karel Kovář. „Novelou se otevřela reálná politická debata o podobě úřadu a to může jen přispět k zlepšení současného stavu,“ dodal.
Pod předloženou novelou zákona jsou kromě poslanců politického hnutí ANO podepsání i zákonodárci z řad ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, proto lze i s přihlédnutím k souhlasnému stanovisku rezortu školství a absenci odporu opozice předpokládat, že zákon získá ve Sněmovně podporu. Se vznikem nového úřadu počítá i programové prohlášení druhé vlády Andreje Babiše (ANO). Politického hnutí ANO totiž ve svém volebním programu slibovalo, že sport bude řídit nová samostatná agentura, která rozdělování finančních prostředků odpolitizuje.
„Agentura bude mít v kompetenci pouze sport a nebude řešit jiné priority, což lze považovat za přínos. Jako u každé zásadní úpravy systému ale může být rizikem samotná změna. Ministerstvo je stabilní úřad s nastavenými vnitřními procesy, směrnicemi a řády. Agentura musí mít ambici velmi rychle vytvořit kvalitní úřad. Problematickou částí je pak minimálně doba přechodu z jedné instituce na druhou, předání agendy a rozdělení kompetenci po roce 2019,“ upozornil na možná rizika navržené změny Kovář.