Radu vlády pro boj s korupcí povede trestně stíhaný premiér Babiš
Jan GruberPremiér Andrej Babiš se rozhodl usednout v čele Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. V křesle předsedy vystřídá někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Sociální demokracie nemá k Babišově záměru žádné výhrady.
Novým předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí se má stát premiér Andrej Babiš (ANO). Vyplývá to z materiálu, který počátkem minulého týdne sám Babiš postoupil do mezirezortního připomínkového řízení. Doposud za boj s korupcí na vládní úrovni zodpovídal ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády Robert Pelikán (ANO). Jeho nástupce Jan Kněžínek (nestr. za ANO) by měl v Radě nově zaujmout post místopředsedy.
V rámci mezirezortního připomínkového řízení nebyly k Babišově návrhu, aby se coby trestně stíhaná osoba podezřelá z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo stal předsedou Rady, vzneseny žádné výhrady. Ministři nominovaní do vlády za politické hnutí ANO, ani za sociální demokracii záměr nijak nerozporovali. Souhlasná stanoviska připojili i zástupci profesních komor.
V souvislosti s navrženou změnou se rovněž zvýší počet členů Rady ze stávajících sedmnácti na osmnáct. Místopředsednické posty si podrží ministryně financí Alena Schillerová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (obě nestr. za ANO). Z pozice ministra vnitra připadne křeslo místopředsedy Rady i Janu Hamáčkovi (ČSSD), který v poradním orgánu vlády vystřídá svého předchůdce Lubomíra Metnara (nestr. za ANO).
Členy Rady zůstanou i předsedové Asociace krajů a Svazu měst a obcí, prezident Hospodářské komory, nejvyšší státní zástupce a ředitelé Generální inspekce bezpečnostních sborů a Národní centrály proti organizovanému zločinu. V Radě budou nadále zasedat také zástupci Transparency International, spolku Oživení, Nadačního fondu proti korupci nebo organizace Frank Bold.
Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí je poradním orgánem vlády, jejíž činnost organizačně zajišťuje Oddělení boje s korupcí při Úřadu vlády. Rada předkládá vládnímu kabinetu návrhy opatření, které mají vést ke snížení korupčního rizika v rámci činnosti veřejné správy a zvýšení její transparentnosti. Rada rovněž schvaluje a postupuje vládě pravidelné Akční plány boje s korupcí pro jednotlivé roky, které naplňují úkoly Vládní koncepce boje s korupcí.