Babiš předložil vládě nominační zákon. Je bezzubý, říkají Piráti
Jan GruberPremiér Andrej Babiš předkládá na jednání vlády návrh zákona, který má upravit výběr osob do vedení firem s majetkovou účastí státu. Piráti návrh kritizují a nabízejí vlastní. Ten ovšem Babiš navzdory původním slibům odmítá podpořit.
Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi na svém středečním zasedání projedná návrh nominačního zákona. Cílem předlohy, kterou na jednání předkládá premiér Babiš osobně, je vytvořit pravidla pro transparentní výběr osob do řídících a dozorčích orgánů podniků s majetkovou účastí státu. Zákon vychází ze dvou obdobných návrhů, které v minulém volebním období předložili tehdejší místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a Babiš coby ministr financí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Piráti, kteří vypracovali vlastní verzi nominačního zákona, vládní záměr kritizují jakožto nedostatečný.
Dnes je obsazování orgánů firem s majetkovou účastí státu upraveno v několika zákonech. Současně se jí na exekutivní rovině zabývá Vládní výbor pro personální nominace. Návrh zákona počítá s personálním posílením tohoto Výboru a stanovením funkčního období jeho členů na pět let. Členy Výboru bude jmenovat vláda na návrh ministrů. Výbor by měl projednávat personální nominace jednotlivých osob a následně své vyjádření zaslat ministerstvu, které daného člověka navrhlo.
Ministerstva se však doporučeními Výboru podle navrhovaného textu zákona nebudou muset řídit. „Hodnocení má pouze doporučující charakter, což je dáno pojetím Výboru jako poradního orgánu vlády a skutečností, že veškerou odpovědnost za dosazení nominanta do orgánu právnické osoby s majetkovou účastí státu nese to ministerstvo, respektive ministr, do jehož působnosti daná právnická osoba spadá,“ uvádí důvodová zpráva zákona s tím, že pokud se rezort rozhodne nerespektovat stanovisko Výboru, musí svůj krok zdůvodnit.
Pirátská pravidla pro státem ovládané podniky
Skutečnost, že stanovisko Výboru nemá být podle zákona závazné, již v minulém volebním období kritizovala Legislativní rada vlády, podle které je taková forma regulace prakticky bezpředmětná. A ze stejných důvodů dnes Babišovu předlohu kritizují i Piráti. „Návrh trpí řadou nedostatků a lze ho označit za bezzubý, ale to je evidentně cílem vlády,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Pirátský návrh zákona, který podpořili i poslanci ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, na rozdíl od vládního návrhu počítá s tím, že ministerstva mohou do dozorčích a správních rad podniků s majetkovou účastí států jmenovat pouze ty osoby, jejichž nominaci Výbor schválil. „Touto změnou tak dochází k ošetření možných politických trafik ze strany exekutivy, pro kterou je podle našeho návrhu rozhodnutí výboru závazné,“ řekl při projednávání zákona ve Sněmovně jeho předkladatel Tomáš Martínek (Piráti).
Piráti dále navrhují, aby součástí zákona byl i strategický dokument Vlastnická politika státu, který by obsahoval obecné zájmy a cíle činnosti státu jakožto vlastníka podniků a firem. Tuto strategii včetně vyhodnocení by každoročně předkládala vláda Poslanecké sněmovně. Od formulace vlastnické politiky státu si Piráti slibují posílení a rozšíření kontroly ze strany parlamentu vůči vládě. Babišova vláda bez důvěry však — proti původním slibům — pirátský návrh odmítla podpořit a nyní předkládá vlastní, ale méně přísný.