Sněmovna se vrátí k protikuřáckému zákonu a projedná nominace do státních firem

Poslanci projednají tři různé návrhy zákona o celostátním referendu. Budou se zabývat novelou, jež by měla urychlit výstavbu dopravní infrastruktury, nebo pirátským nominačním zákonem. Na programu jsou i volby radních ČTK a ČRo.

(jg)

29.05.2018 03:45

Ea7a2884

Novela protikuřáckého zákona má podporu napříč všemi sněmovními stranami. Výjimkou jsou lidovci. Foto PSP ČR

Poslanci se na pokračující třinácté schůzi Poslanecké sněmovny budou znovu zabývat novelou protikuřáckého zákona nebo hned třemi návrhy zákona o celostátním referendu. Projednají pirátskou předlohu nominačního zákona, novelu zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury a vrátí se k volbám členů Rad Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře.

Minulý týden se Sněmovně nepodařilo obsadit všechna volná místa v mediálních radách. Poslanci proto budou opětovně rozhodovat o novém radním Českého rozhlasu. Ve druhém kole mají na výběr mezi dabérem Zdeněk Mahdalem a teoretikem médií Janem Jirákem. V případě České tiskové kanceláře budou volit mezi nominantkou politického hnutí SPD Janou Gáborovou a Kristiánem Chalupou, který kandiduje s podporou ODS.

Sněmovna se v úterý odpoledne vrátí k přerušené diskusi nad novelou protikuřáckého zákona, kterou společně předložilo šestaosmdesát poslanců napříč politickými stranami. Změna zákona má mimo jiné umožnit vznik stavebně oddělených kuřáren bez obsluhy a návrat kouření do menších hospod a barů s výměrou do osmdesáti metrů čtverečních.

Podporu zákonu, za nímž stojí poslanec Marek Benda (ODS), v minulých týdnech vyslovili zástupci všech sněmovních stran s výjimkou lidovců a politického hnutí ANO, ač i jeho členové jsou pod ním podepsáni. Proti novele naopak ostře vystupoval ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO), jenž říká, že Bendův návrh je zcela v rozporu s původním smyslem protikuřáckého zákona.

Tři varianty celostátního referenda
Poslanci budou dále pokračovat i v debatě nad poslaneckými návrhy zákonů o celostátním referendum, které předložili zástupci politického hnutí SPD, KSČM a ČSSD. Na návrh místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) se zákonodárci minulý týden rozhodli, že všechny tři návrhy projednají ve sloučené rozpravě.

Přestože cíl jednotlivých iniciativ je stejný – tedy zakotvit do českého právního řádu pětadvacet let nenaplněný institut všeobecného referenda – parametry předložených zákonů se dramaticky různí. Největší rozdíly lze nalézt v otázkách, o nichž by občané svými hlasy mohli rozhodovat, počtu podpisů, jimiž by bylo možné referendum vyvolat, a v neposlední řadě i v účasti nutné pro platnost takového hlasování.

Někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) prohlásila, že považuje za vhodné, aby všechny tři tisky Sněmovna postoupila do dalšího čtení s tím, že v průběhu projednávání ve výborech by mohl ve spolupráci s vládou vzniknout kompromisní, komplexní pozměňovací návrh. Její slova podpořil i místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).

Zrychlování výstavby dopravní infrastruktury
Druhé čtení ve středu čeká poslaneckou novelu zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, která chce zkrátit dobu přípravy stanovených staveb prostřednictvím institutu předběžné držby, respektive institutu mezitimního rozhodnutí, který na místo předběžné držby v rámci pozměňovacího návrhu prosazuje Hospodářský výbor.

Bude-li návrh sněmovního výboru schválen, investoři by mohli zahájit výstavbu bez ohledu na spor o výši náhrady za pozemek či nemovitost, kterou potřebují vykoupit. Stát by tedy mohl stavět i na parcelách, které doposud nevlastní s tím, že odškodnění by se řešilo až ve druhém kroku a soudní pře by nebránily realizaci stavby.

Ústavně-právní výbor současně navrhuje zákonem omezit lhůtu, ve které by úřady musely rozhodnout o vydání závazných stanovisek v rámci povolovacího stavebního řízení, na šedesát dní. Pokud by v daném termínu potřebná stanoviska nevydaly, mělo by se za to, že nemají žádné námitky.

„S úpravou lze souhlasit, je však s ohledem na naše závazky k Evropské unii zapotřebí ošetřit, aby se netýkala závazného stanoviska vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA),“ uvedl předkladatel zákona Martin Kolovratník (ANO) a předložil další pozměňovací návrh, podle něhož nelze vydání závazného stanoviska EIA obejít tak, jak navrhuje sněmovní Ústavně-právní výbor.

Pirátský návrh nominačního zákona
Ve druhém čtení Sněmovna projedná i senátní novelu zákona o Ústavním soudu, podle níž by soudci stejně jako senátoři a poslanci přišli o plnou přestupkovou imunitu. Tu si zákonodárci rovněž na návrh Senátu zrušili již před čtrnácti lety. Dnes tak mohou být poslanci i senátoři trestáni za své přestupky stejně jako ostatní občané, pokud si ovšem nezvolí projednání přestupku v příslušných parlamentních výborech. Obdobně by to podle Senátu mělo platit i pro soudce Ústavního soudu.

Na programu jsou také dva související zákony o soudních znalcích a o soudních tlumočnících a překladatelích. Doposud byla činnost těchto profesí upravena jediným právním předpisem. Jejich rozdělením do dvou zákonů chce rezort spravedlnosti stabilizovat výkon znalecké, překladatelské a tlumočnické práce. Obě právní normy zavádějí právní nárok na zápis do příslušných seznamů, stanovují kvalifikační požadavky a upravují stávající systém odměňování.

Poslanci by se měli dále zabývat pirátskou novelou nominačního zákona, která vychází z věcného záměru zákona schváleného v minulém volebním období vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jejím cílem je zavést pravidla pro transparentní výběr osob do řídících a kontrolních orgánů právnických osob s majetkovou účastní státu. Pirátský návrh prozatím podpořili zástupci ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a Starostů.

„Protože v přímém přenosu můžeme sledovat prorůstání Agrofertu a lidí z okolí Andreje Babiše do státní správy, zároveň i odstraňování těch nepohodlných, a to premiérem v demisi bez důvěry, je pro nás nominační zákon stěžejní. Paradoxní je, že na svém posledním jednání dala vláda k návrhu zamítavé stanovisko, ačkoliv před pár měsíci politické hnutí ANO přislíbilo, že komplexní návrh Pirátů podpoří,“ uvedl Ivan Bartoš (Piráti).


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.