Duka zažaloval brněnské divadelníky, prý podněcují k nenávisti
Jan KašpárekKardinál Dominik Duka podal žalobu na Centrum experimentálního divadla kvůli uvedení kontroverzních her Olivera Frljiće. Ty údajně podněcující nenávist vůči křesťanům. Pražský arcibiskup proto požaduje veřejnou omluvu.
Kardinál Dominik Duka podal žalobu na brněnské Centrum experimentálního divadla (CED) kvůli květnovému uvedení inscenace Naše násilí a vaše násilí chorvatského režiséra Olivera Frljiće v Divadle Husa na provázku. „Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání, a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a mých práv,“ odůvodnil žalobu kardinál v Lidových novinách.
Duka má za to, že hra, která se snaží provokativní formou tematizovat koloniální historii, uprchlickou krizi a násilný kolektivní narcismus, útočí na „na svobodu náboženského vyznání či na právo na důstojnost a čest“. Kromě toho obviňuje divadelníky, z podněcování nenávisti vůči křesťanům. Za způsobenou újmu požaduje veřejnou omluvu, která má být po 180 dní vyvěšena na webu CED.
Kromě hry Naše násilí a vaše násilí Dukovo podání k Městskému soudu v Brně zmiňuje i v českém prostředí méně známou Frljićovu hru Prokletí. V té se objevuje socha připomínající papeže Jana Pavla II. s erekcí, což kardinál pokládá za další výpad proti právům zaručeným Listinou základních práv a svobod.
Duku poškodilo představení, které neviděl
Ředitel žalovaného CED Petr Oslzlý se ve vyjádření pro Lidovky.cz podivil nad tím „jak by mohlo divadelní představení, které neviděl‚ úmyslně poškodit osobu a práva pana arcibiskupa“. Obdobnou otázku si položila i brněnská farářka Sandra Silná, kterou Deník Referendum požádal o komentář: „Není to celé absurdita? On žaluje divadlo, které neviděl?“
„Pokud bychom následovaly jeho příklad, musely bychom podávat žalobu na jeho samého ob týden. Ale myslíme si, že láska ke Kristu by naše obzory mela spíš rozšiřovat než zužovat,“ okomentovala pro Deníku Referendum Dukovo počínání, při kterém se zaklíná láskou v Krista, teoložka a aktivistka z feministického křesťanského kolektivu RFK Magdaléna Šipka.
Vůči Frljićově hře, na kterou se ještě před uvedením sneslo množství kritiky z konzervativních kruhů kvůli alegorické scéně, v níž postava představující Ježíše znásilňuje muslimku, se kardinál vymezoval od začátku. „Dostáváme se do totality, kterou vytvářejí určité menšiny“, prohlásil nedávno Duka. A na svém facebookovém profilu dodal, že hra je součástí protikřesťanské činnosti „neomarxistické sebranky“.
Média u nás vždy píší, jak dopadl soud které instance a kam se kdo odvolal, nikoliv jak kdo argumentoval, a která argumentace byla úspěšná a proč...
K panu Jedličkovi podotýkám, že bohužel ne každý soudce zpřístupní soudní jednání a odůvodní své rozhodnutí takovým způsobem, jakým pojednal případ "justiční mafie" soudce Vojtěch Cepl.
V trestním právu už zřejmě vůbec ne; takže Dukovi nezbylo nic jiného nežli pokusit se - zřejmě pomocí velmi složitých, a zřejmě i dost krkolomných právních konstrukcí - dokázat, že tím (bezpochyby extrémním) způsobem provedení oné divadelní inscenace byla porušena jeho osobní práva.