Vlci nově žijí v Lužických horách, pár zachytily fotopasti
Radek KubalaVlci se vracejí do české přírody. Naposledy fotopasti odhalily vlčí pár v Lužických horách. Ekologové se kvůli rostoucímu počtu šelem v české přírodě snaží spolupracovat s chovateli hospodářských zvířat.
Výskyt vlka v Lužických horách předpokládali ekologové od začátku roku. Ve středu se jim podařilo doložit přítomnost vlčího páru na záběrech z fotopasti. Podle ekologů má postupný návrat vlka do přírody ozdravné účinky, jelikož pomáhají regulovat zvěř. Méně šťastní jsou chovatelé ovcí a jiných hospodářských zvířat. Proto se jim ekologové snaží pomáhat se zabezpečením stád.
Fotopast umístili dobrovolníci Vlčích hlídek Hnutí Duha na konci zimy a ponechali ji několik měsíců bez kontroly pro případ, že se vlci v lokalitě usadí a vyvedou mladé. K fotopasti tedy zamířili dobrovolníci znovu až nyní a potvrdili díky tomu výskyt dvou jedinců. Zda šlo o pár, který vyvedl mladé, ukážou další pravidelné kontroly fotopastí.
„Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou. Vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata proti útokům vlků. Připravujeme několik projektů na modelové zabezpečení ovcí a jedné chovatelce už naše organizace zajistila nákup pasteveckého psa z pracovní linie ze Slovenska," uvedl v tiskové zprávě Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.
Návrat vlků má podle ekologů pozitivní vliv na české lesy, protože vlci pomáhají redukovat přemnožené kopytníky, jako jsou srnec a jelen nebo prase divoké. Předsudky a malá informovanost o návratu vlků a jejich způsobu života mohou podle nich vést ke konfliktům s některými chovateli hospodářských zvířat, na jejichž nezabezpečená stáda mohou vlci zaútočit. Právě sdílením informací o výskytu vlků s ochránci přírody, myslivci, lesníky a chovateli chtějí těmto konfliktům předejít.
„Rozumím tomu, že pro chovatele je těžké vidět zvířata napadená velkou šelmou. Je to pohled, kterému jsme si v posledním století odvykli. Na druhou stranu zkušenosti z Německa ukazují, že v krajině je možné hospodařit a zároveň tu mohou žít i divoké šelmy. Je ale potřeba s jejich přítomností počítat a přizpůsobit jí způsob chovu hospodářských zvířat. Škody způsobené velkými šelmami operativně řešíme. Naši pracovníci je přímo na místě posuzují, aby měl majitel nárok na náhradu,“ uvedla Karolína Šůlová ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny.
Výskyt vlků na jaře potvrdily i fotopasti v sousedním Národním parku České Švýcarsko. Ochránci přírody již potvrdili výskyt vlka také na Broumovsku, na Šumavě, v Krušných horách a v Jeseníkách.