V Českém středohoří se zřejmě objevil vlk
Radek KubalaNěkolik ovcí na Litoměřicku nejspíše napadli vlci. Ochránci přírody čekají na výsledky testů napadených zvířat. Pokud by se útok vlka potvrdil, šlo by o potvrzení výskytu této chráněné šelmy v Českém středohoří.
Nejen na Šumavě nebo v Krušných horách, ale i v Českém středohoří se zřejmě usídlili vlci. V úterý o události informovala ČTK s odkazem na informace Agentury ochrany přírody a krajiny o napadení většího počtu ovcí na Litoměřicku. Podle Agentury ovce vykazují stopy napadení vlkem.
Vyšší počet napadených či mrtvých zvířat zaznamenali chovatelé u obcí Lbín a Babiny jen několik kilometrů od Litoměřic. Podle ochránců přírody šlo s vysokou pravděpodobností o útok vlka, jistotu ale budou mít až po provedení genetických analýz.
„Přestože jsme až do současného incidentu nezaznamenali žádné škody způsobené vlkem, o této problematice jsme zemědělce z okresu Ústí nad Labem a Děčín informovali již v lednu. Pro naši krajinu jsou potřeba jak hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, tak vlci. Jejich kořistí jsou totiž především velcí kopytníci, jako jelen, srnec či prase divoké, kteří způsobují velké škody lesníkům i zemědělcům,“ řekl ČTK ředitel správy CHKO České středohoří Petr Kříž.
Podle ekologického experta z Hnutí Duha Jiřího Beneše jde o prozatím ojedinělý důkaz výskytu vlka v této oblasti. „České středohoří je pro vlka vhodné prostředí. Má zde dostatek lesů i kořisti. V současnosti čekáme na výsledky analýz, které nám mohou přiblížit, odkud vlk přišel a s jakými smečkami je příbuzný,“ řekl Deníku Referendum Jiří Beneš.
Ochránci přírody již potvrdili výskyt vlka v několika lokalitách, konkrétně na Broumovsku, na Šumavě, v Krušných horách a také v Jeseníkách. Na mnoha místech vlci vytvářejí napětí mezi místními chovateli dobytka a ochránci přírody. Loni v září dokonce agresivní chovatelé napadli účastníky tradičního školení Vlčích hlídek v Polici nad Metují.
Chovatelům dobytka pomáhá problémy ohledně zabezpečení stád před velkými šelmami aktivně řešit Hnutí DUHA i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Poškození chovatelé mohou navíc nově žádat o finanční podporu ministerstvo životního prostředí, které pro ně v rámci operačního programu Životní prostředí vyčlenilo čtyřicet milionů korun. Chovatelé mohou o příspěvky žádat od 1. prosince do konce června příštího roku.