Na Broumovsku se narodila vlčata. Druhý rok po sobě
Kateřina KeprtováChráněná krajinná oblast Broumovsko je jednou ze čtyř oblastí České republiky, kde se trvale vyskytují vlci. Rozmnožování vlků na Broumovsku druhým rokem prokázaly snímky vlčat ve volné přírodě. S rostoucím počtem šelem se ale zvyšují i rizika pro chovatele dobytka.
Záběry z fotopastí Hnutí DUHA potvrdily výskyt vlčích mláďat v několika lokalitách Broumovska. Jedna se o tři vlčata, která jsou podle snímků asi půl roku stará. V oblasti Broumovska se tak nyní pohybuje nejméně pět vlků. Vlčí mláďata se na Broumovsku letos vyskytují už druhým rokem. Lokalita je zároveň jednou ze čtyř míst v České republice, kde je reprodukce vlčích smeček potvrzena. Přesný počet vlků v oblasti ale bude možné zjistit nejdříve v zimě.
„Kolik vlků se v území pohybuje, je nyní těžké určit, na záběrech jsou současně nejvíc tři jedinci. Dvě loňská mláďata se již mohla od smečky oddělit. Přesnější číslo bude možné odhadnout až s nástupem zimy během stopování, kdy bude monitoring Vlčích hlídek Hnutí DUHA pokračovat,“ uvedl expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.
Vlčata se na Broumovsku narodila poprvé v létě roku 2016. Letošní rozmnožování je tak druhým doloženým případem. Vlci v současné době stabilně žijí na čtyřech místech České republiky. „Evidujeme výskyt smeček na Broumovsku, v oblasti Ralska, ve Šluknovském výběžku a na Šumavě. Potvrzené jsou tedy čtyři reprodukce, jedna byla také v Krušných horách,“ řekl Deníku Referendum Miroslav Kutal.
První záznamy o výskytu vlka na Broumovsku v novodobém období pochází podle Kutala z roku 2013. Jejich stabilní přítomnost začala být evidována o dva roky později. „Šelmy byly nafoceny poprvé v roce 2015, následující roky jsme zaznamenali další známky o pobytu, jako je vlčí trus. Od té doby až do dnešního dne je výskyt vlka v oblasti Broumovska stabilní,“ doplnil Kutal.
Návrat vlků ve volné přírodě je přínosem, protože díky nim mohou nepřímo klesat škody, způsobené divokými zvířaty na polích a v lesích. Vlci pomáhají redukovat počty srnců, jelenů a divokých prasat, která jsou v současné době přemnožená. Zároveň ale ohrožují chovatele dobytka, a to především ty, kteří nebyli na přítomnost vlků zvyklí, a nemají tak stáda dobytka dostatečně zabezpečená. Na Broumovsku zaznamenali chovatelé první škody prokazatelně způsobené vlkem už při jejich prvním doloženém výskytu v roce 2015. Jen v loňském roce tam vlci napadli nejméně stovku kusů dobytka, podobně je tomu i letos.
Škody ale podle zoologa Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Petra Kafky nerostou. „Loni bylo na Broumovsku nahlášeno osmdesát devět zraněných a usmrcených ovcí, šest koz a osm telat. Letos bylo zatím hlášeno devadesát dva ovcí, tři telata a jedna jalovice. Ačkoliv se nejedná o zcela přesná data, z meziročního porovnání je zjevné, že škody nestoupají,“ uvedl.
Chovatelům dobytka pomáhá problémy ohledně zabezpečení stád před velkými šelmami aktivně řešit Hnutí DUHA i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Poškození chovatelé mohou navíc nově žádat o finanční podporu ministerstvo životního prostředí, které pro ně v rámci operačního programu Životní prostředí vyčlenilo čtyřicet milionů korun. Chovatelé mohou o příspěvky žádat od 1. prosince do konce června příštího roku. „Lze hradit například síťový elektrický ohradník nebo zdvojený elektrický ohradník, zdvojení pevné ohrady, pořízení fotopastí a za určitých předpokladů i pořízení vycvičeného psa pasteveckého plemene. Výše podpory je osmdesát procent nákladů,“ upřesnil pro Deník Referendum Petr Kafka.