Ombudsmanka: Přibývá podnětů kvůli ochraně dětí, spory rodičů jsou vyhrocenější
Radek KubalaVeřejná ochránkyně práv Anna Šabatová zaznamenala nárůst podnětů týkajících se ochrany dětí. Jejich řešení ztěžuje vyšší počet vyhrocených sporů mezi rodiči. Děti jsou z rodin stále odebírány kvůli chudobě.
Spory rodičů o děti jsou vyhrocenější a tvrdší než v minulých letech, přibývá podnětů týkajících se ochrany práv dětí, zejména stížností souvisejících s pěstounskou péčí. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová na úterní tiskové konferenci sdělila, že počet podnětů za poslední dva roky vzrostl o čtvrtinu oproti létům 2014 a 2015.
V posledních dvou letech ombudsmanka obdržela přes tisíc sto podnětů z oblasti ochrany práv dětí, z nichž přibližně sedm set sedmdesát bylo v její působnosti. Týkají se například nečinnosti úřadů, odebírání dětí před vyčerpáním jiných možností, ale také rozdělování sourozenců v případě pěstounské péče.
Nejčastěji výtky směřovaly k činnosti orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), které však podle Šabatové aktivně spolupracují a ve většině případů samy navrhují řešení. Celkově ombudsmanka zjistila pochybení ve sto osmi případech.
„Nečinnost nebo chybný postup mohou trvale ovlivnit život dítěte, takže je na místě vyžadovat od orgánů sociálně-právní ochrany maximální úsilí a pečlivost. Pravdou však je, že práce sociálních pracovníků je čím dál složitější, protože přibývá případů vyhrocených vztahů v rodinách doprovázených neschopností rodičů domluvit se v zájmu dítěte,“ řekla na tiskové konferenci Anna Šabatová.
Právnička z odboru sociálně právní ochrany dětí Klára Ille na tiskové konferenci upozornila, že v mnoha regionech České republiky problémy vznikají kvůli nedostatku terénních služeb. „Zejména Karlovarský kraj nebo Jesenicko trápí problémy s malým počtem sociálních pracovníků. Služby mnohdy chybí kompletně, případně jsou pracovníci velmi daleko. OSPOD tak nemá dostatek nástrojů, jak rodinám pomoci,“ řekla Klára Ille.
Odebírání dětí a pěstounství
Ombudsmanka v posledních dvou letech také řešila šedesát případů odebrání dítěte od rodiny, přičemž v šestnácti případech vyjádřila nesouhlas s postupem OSPOD, který podle ní nevyčerpal všechny možnosti práce s rodinou. U řady rodin podle Šabatové hraje při odebírání dítěte důležitou roli chudoba.
Pomoct by podle ní mohlo sociální bydlení. „Rodiny žijící v ubytovnách jsou nuceny se často stěhovat. I když s ním tedy sociální pracovníci z OSPOD pracovali, nemůžou bez znalosti nové adresy předat své poznatky a zkušenosti s rodinou,“ vysvětlila Šabatová.
Za problém označila Veřejná ochránkyně práv také zajišťování kontaktu dětí s biologickými rodiči v případě pěstounské péče, případně rozdělování sourozenců mezi různé pěstouny. Rodiče totiž své právo na setkání s dětmi musí mnohdy složitě vybojovat.
„Souhlasím s názory psychologů, že je v zájmu dětí v pěstounské péči zachovat si vztahy s rodiči i sourozenci. Prostřednictvím kontaktu se svými blízkými mají děti šanci poznat svoji minulost, lépe se orientovat ve svém životě a vytvořit si reálný obraz o rodičích,“ dodala Šabatová.