Zastánce tibetského jazyka Taši Wangčuk půjde na pět let do vězení
Josef PatočkaAktivistu, který se zastával výuky mateřského jazyka Tibeťanů v tamních školách, připraví čínské úřady na pět let o svobodu. Viní jej z „podněcování k separatismu“. Zatčen byl po vystoupení v reportáži New York Times.
Za „podněcování k separatismu“ odsoudil čínský soud toto úterý k pěti letům žaláře drobného obchodníka Tašiho Wangčuka. Ten se dlouhodobě angažoval ve prospěch jazykových práv Tibeťanů. Rozsudek si vyslechl ve svém domovském městě Jü-šu v západočínské provincii Čching-chaj.
Ve vazbě strávil Wangčuk již více než dva roky. Policie jej zadržela v lednu 2016, poté, co v New York Times vyšla několikaminutová reportáž, v níž hovořil o svém úsilí zajistit dětem výuku mateřské tibetštiny v místních školách.
Vězeň svědomí
Video s titulem „Tibeťanova cesta za spravedlností“ dokumentovalo, jak jede Wangčuk ze svého domova do Pekingu, aby se tam pokusil podat žalobu proti místním úředníkům za porušování čínské ústavy. Ta totiž praví, že všechny čínské etnické skupiny „mohou svobodně užívat a rozvíjet svůj mluvený i psaný jazyk“.
Nahrávka, na níž hovoří o potlačování tibetského jazyka jako o „systematickém zabíjení naší kultury“ úřady a mluví o „nátlaku strachu“, který Tibeťané v Číně pociťují, se v následném soudním procesu stalo jediným důkazním materiálem, který prokuratura předložila.