Ministři mění pamlskovou vyhlášku. Vrátí do škol sladkosti?
Jan KašpárekMinisterstvo školství chce zmírnit vyhlášku a nově upravit nabídku bufetů na základních školách. O plánované změně jedná s ministerstvem zdravotnictví. Mírnější pravidla by měla platit už od příštího školního roku.
Rok a půl zřejmě vydrží v platnosti vyhláška upravující pravidla pro zboží prodávané ve školních bufetech. Pravidla, která prosadila s platností od ledna 2017 exministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chtějí změnit ministři školství Robert Plaga (ANO) a Adam Vojtěch (nestr. za ANO). Nějaká vyhláška podle nich má v platnosti zůstat, její stávající podobu ale považují za příliš přísnou.
Vyhláška, které se kvůli obsahujícím omezením pro prodej sladkostí, říká pamlsková, vymezuje okruh potravin a nápojů, které si žáci plnící povinnou devítiletou školní docházku nemohou ve škole koupit. Patří mezi ně energetické nápoje, nápoje obsahující kofein s výjimkou čaje, různé dresinky včetně hořčice, kečupu a majonézy nebo výrobky se ztuženým tukem. Kromě toho vyhláška vyjmenovává přijatelné hodnoty tuku, soli a cukru v ostatních potravinách. Například ořechy, semena a luštěniny prodávané školními bufety nesmějí být solené ani slazené.
Ministerstvo školství chtělo původně vliv vyhlášky zhodnotit po dvou letech. Nové vedení úřadu ale dnes tvrdí, že je vyhláška příliš přísná a vede k zavírání školních bufetů, protože jejich provozovatelé nezvládají vyřazené zboží nahradit zdravějšími potravinami. Původní nabídka ve školních bufetech ovšem zůstala na středních školách, kde si zboží neodpovídající vyhlášce mohou kupovat starší studenti.
Některé školy pak vyhlášku obcházejí přesunutím nabídky svačin do školních jídelen. Ty sice musejí dodržovat stravovací pravidla pro školní obědy. Pamlsková vyhláška se na ně ale nevztahuje, což potvrzuje i MŠMT.
Že je aktualizace vyhlášky žádoucí, si myslí i dietoložka Margit Slimáková. Její předpokládanou podobu — tedy zmírnění parametrů, podle kterých má probíhat regulace — ale kritizuje. „Aktualizace potřeba určitě je a doporučuji ji od zveřejnění vyhlášky,“ řekla Slimáková Deníku Referendum, „určitě ale nemá jít cestou, kterou, jak se zdá, nyní směřuje: tedy skrze zmírnění limitů cukrů, které cestu do škol otevře sladkostem.“ Podle Slimákové takzvané ‚junk food‘ — tedy právě sladkosti, slazené nápoje nebo chipsy — „nemají ve školách, co dělat“.
„Prodej sladkostí ve školách podkopává výuku pedagogů ve třídách a výchovu rodičů doma,“ říká Slimáková a přimlouvá se za podporu prodeje zdravých potravin v bufetech. Ty by podle ní pro školní bufety měly být dostatečnou náhradou za dřívější sortiment tvořený především sladkostmi.