Firma stojící za zvolením Trumpa ukradla z Facebooku data padesáti milionů lidí
Josef PatočkaSpolečnost Cambridge Analytica zneužila osobní data milionů lidí k manipulaci s voliči ve prospěch Trumpovy prezidentské kampaně. Důkazy o tom předal týdeníku Observer její bývalý zaměstnanec. Facebook datový únik tutlal.
Datová společnost Cambridge Analytica, jež pomohla k vítězství Donaldu Trumpovi i britské kampani za opuštění Evropské unie, získala nedovoleným způsobem z Facebooku osobní data více než padesáti milionů amerických voličů. Ty pak využila k sestrojení softwarových programů, jež manipulovaly s voliči prostřednictvím sofistikované, „na míru šité“ propagandy.
Informace dodal týdeníku Observer, nedělnímu vydání britského Guardianu, špičkový datový analytik Christopher Wylie - bývalý zaměstnanec společnosti Cambridge Analytica. Financoval ji ultrakonzervativní miliardář a republikánský sponzor Robert Mercer. A spoluřídil ji Trumpův někdejší stratég a vůdčí osobnost americké ultrapravice Steve Bannon.
Reklama cílená na nejnižší pudy
Na jaře 2014 Cambridge Analytica nedovoleným způsobem vyvedla z Facebooku data až třetiny všech amerických uživatelů této sociální sítě, aby s jejich pomocí sestrojila sofistikovaný systém přesného cílení psychologicky manipulativní reklamy, „šité na míru“ jednotlivým voličům. „Využili jsme Facebook k získání osobních informací o milionech lidí, abychom na ně mohli zaútočit reklamou zacílenou na jejich nejnižší pudy,“ shrnuje Wiley podstatu podnikaní svých bývalých zaměstnavatelů.
Data se společnosti podařilo z Facebooku získat s pomocí aplikace jménem thisisyourdigitallife, již pro ni naprogramoval akademik z univerzity v Cambridge, Aleksandr Kogan. Aplikace uživatelům nabízela drobný finanční obnos za vyplnění krátkého osobnostního kvízu, jakých je sociální síť běžně plná. Jakkoli Kogan data sbíral mimo svou práci na univerzitě, respondentům tvrdil, že je potřebuje pro „výzkumné účely“.
Aplikace pak současně získávala další osobní informace z profilů nejen respondentů, ale i z profilů jejich přátel. Vznikla tak obsáhlá databáze čítající desítky milionů lidí. Na základě korelace výsledků z kvízu s demografickými charakteristikami a v síti vyjadřovanými zájmy a zálibami umožňovala Trumpově kampani s dříve nepředstavitelnou přesností cílit na voliče v rozhodujích státech silně manipulativní reklamu, „ušitou na míru“ jejich osobnímu psychologickému ustrojení.
Facebook únik tajil, teď vyhrožuje
Cambridge Analytica je nyní britskými úřady vyšetřována jak kvůli zacházení s daty, tak pro svou úlohu v kampani za vystoupení z Evropské unie před referendem v roce 2016. Ještě minulý měsíc Camdridge Analytica i Facebook britským úřadům tvrdily, že společnost soukromá data uživatelů Facebooku nemá. Wileyho informace potvrzují, že zapíraly.
Dokumenty, týdeníkem Observer získané, navíc potvrzují že Facebook o úniku věděl již ke konci roku 2015. A přestože si musel být vědom toho, že data budou v rozporu s jeho vnitřní politikou zneužita k manipulativní politické propagandě, uživatele na únik neupozornil. Namísto toho, aby se data snažil získat zpět, pokoušel se celou věc zamést pod koberec.
Wileymu dopis s žádostí o smazání dat přišel až na konci roku 2016. „To pro mě bylo naprosto šokující. Trvalo jim dva a půl roku, než mi napsali a neudělali naprosto nic pro to, aby si ověřili, zda jsem data skutečně smazal. Všechno, co jsem musel udělat, bylo zaškrtnou políčko ve formuláři a podepsaný ho poslat zpět,“ líčí.
Koganovi Facebook přístup do svého systému zrušil teprve teď, poté co byl únik odhalen. Týdeníku Observer před včerejším zveřejněním prvních informací dokonce naopak poslala firma dopis, v němž hrozí žalobou. Podle amerického deníku New York Times lze některé části dat uniklých z Facebooku přitom najít na internetu ještě teď.
Ve prospěch krajní pravice i Ruska. A nechybí ani zmínka o Pražském hradu
Zmíněný Kogan současně v minulosti bez vědomí svých cambridgeských kolegů pracoval pro ruskou státní univerzitu v Petrohradu a účastnil se ruskou vládou financovaných projektů výzkumu sociálních médií. Christopher Wiley pro Observer popisuje, jak byl již v létě 2014 ředitelem Cambridge Analytica, Alexanderem Nixem, pověřen sepsáním detailní zprávy o vyvíjené technologii pro ruskou společnost Lukoil.
„Nedávalo mi to žádný smysl... proč by ruskou ropnou firmu měly zajímat informace o amerických voličích?“ ptá se Wiley v rozhovoru pro Observer. Lukoil je přitom znám jako firma s těsnými vazbami na Putinův režim, zřejmě využívaná k prosazování ruských státních zájmů v zahraničí — jsou proti ní proto rovněž uplatněny mezinárodní sankce. Analytici Observeru v této souvislosti mimo jiné explicitně upozorňují na vazby, jež má firma skrze osobu poradce Martina Nejedlého také na český prezidentský úřad.
Informace o pozadí datových machinací v ústředí Trumpovy kampaně tak představují i další aspekt vyšetřování vlivu, jejž mohli mít agenti ruské vlády v ovlivňování amerických prezidentských voleb. Před několika týdny bylo kvůli nezákonnému ovlivňování voleb v USA obviněno prvních třináct ruských státních občanů.
Ve Spojených státech i Velké Británii tudíž nyní ve světle těchto odhalení propuká skandál, který zřejmě dodá na síle hlasům volajícím po regulaci politické reklamy na internetu či posílení ochrany dat na soukromých sociálních sítích. Posílí se rovněž hlasy těch, kteří volají po mnohem striktnější regulaci. Editorial Observeru končí slovy: „Zuckerbergovi zřejmě nikdy nedošlo, že jednou z věcí, kterou jeho síť rozbije, může být liberální demokracie. Je na čase, aby se on a jeho lidé začali chovat jako dospělí.“
Členové Kongresu požadují, aby před ním znovu vystoupili jak představitelé firmy Cambridge Analytica, tak Zuckerberg osobně. Jak Facebook, tak Cambridge Analytica už přitom musely z úst řady kongresmanů v reakci na čerstvá odhalení vyslechnout, že se obě firmy „dopustily na americkém Kongresu podvodu“. Vyšetřování kauzy zahájilo i státní zastupitelství státu Massachusetts.
Další informace:
The Guardian Revealed: 50 million Facebook profiles harvested for Cambridge Analytica in major data breach
The Guardian ‘I made Steve Bannon’s psychological warfare tool’: meet the data war whistleblower
The Guardian Cambridge Analytica: links to Moscow oil firm and St Petersburg university
The Guardian Cambridge Analytica and Facebook accused of misleading MPs over data breach
The Guardian How Cambridge Analytica turned Facebook ‘likes’ into a lucrative political tool