Zeman nezklamal. Útočil na novináře. Pochleboval Babišovi s Okamurou
Jan GruberPrezident Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu útočil na novináře a svobodu slova. Vyzdvihoval svá setkání s občany a úspěchy podnikatelských misí. Opoziční politici projev odsoudili, někteří ze sálu na protest proti útokům na média odešli.
Miloš Zeman složil ve čtvrtek odpoledne ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib, a ujal se tak druhého funkčního období v pozici hlavy státu. Ve svém špatně strukturovaném a nepříliš přehledném projevu bilancoval uplynulých pět let a poté útočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, Hospodářské noviny, týdeník Respekt a Českou televizi. Své plány pro následující roky naznačil pouze mlhavě a nepřímo podpořil předsedy politických hnutí ANO a SPD Andreje Babiše a Tomia Okamuru.
„Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu v staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev a nikoli útoky na média a novináře,“ napsal v reakci na prezidentova slova předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podobně se obratem vyjádřil i šéf STAN Petr Gazdík, podle něhož Zeman společnost nespojuje, právě naopak.
Útoky na média a svobodu slova odsoudil i lidovecký místopředseda a někdejší ministr zemědělství Marian Jurečka. „Bohužel pan prezident nepřekvapil,“ shrnul lakonicky. Naopak ani náznakem Zemanovo vystoupení nezkritizoval předseda ČSSD. Jan Hamáček napsal pouze to, že mu bylo ctí se inagurace zúčastnit, a popřál prezidentovi hodně zdraví a energie do jeho druhého funkčního období.
Útoky na Bakalu a ČT
První část svého vystoupení Zeman věnoval vypočítávání svých úspěchů coby prezidenta. Řekl, že za pět let absolvoval více než čtyři tisíce setkání a zorganizoval osmnáct podnikatelských misí, kterých se zúčastnilo přes sedm set podnikatelů. „Tak to je dobře. Prezident by neměl být uzavřen za hradbami Hradu, nebo za lánskými zdmi,“ pochválil se s tím, že v obou těchto aktivitách hodlá i nadále pokračovat.
Poté se prezident vrátil k rekapitulaci slibů, ze svého pět let starého inauguračního projevu. S uspokojením kvitoval, že neonacistické bojůvky, před nimiž varoval, se v České republice neprosazují. A že Dělnická strana sociální spravedlnosti, která je jejich ztělesněním, nezískala v krajských ani sněmovních volbách žádný mandát.
Za téměř splněný označil i svůj závazek bojovat proti ekonomickým mafiím. Prezident řekl, že jich vliv zeslábl. „Ale je tady skvrna. Ta skrvna se jmenuje Zdeněk Bakala,“ udeřil. Dokud prý nebude vyšetřeno, jakým způsobem bylo vytunelováno OKD, nelze tvrdit, že ekonomická kriminalita je České republice minulostí. „A že Viktor Kožený nemá svého nástupce v osobě Zdeňka Bakaly,“ dodal.
Z útoku na Bakalu prezident plynule přešel v kritiku jím vlastněných médií. „Hospodářské noviny, týdeník Respekt a server Aktuálně.cz nás každý den poučují o tom, jak se máme chovat. Ale novinář, který bere peníze získané vytunelováním OKD by neměl mít naši úctu a my bychom ho neměli brát vážně,“ vyzýval přítomné Zeman. Neodpustil si ani výpad proti České televizi, která prý ve svém zpravodajství straní TOP 09. Právě její poslanci na protest proti útoku prezidenta na média opustili Vladislavský sál následováni i kolegy z ODS a KDU-ČSL a některými senátory.
V závěru projevu, ve kterém slíbil nastínit představu o výkonu svého mandátu v příštích letech, se Zeman omezil na několik útoků vůči občanským aktivistům, vyzdvihování podnikatelského umu Jana a Tomáše Bati a plédování za zavedení povinné volební účasti. V jasné narážce na pozici Andreje Babiše říkal, že je vždy třeba ctíti vítěze voleb a osobu, která stranu k vítězství dovedla. Tomia Okamuru pak podpořil svým přihlášením se k přímé volbě starostů a hejtmanů i obecnému referendu.
Hrad nepozval rektory a hejtmany
Pražský hrad na čtvrteční inauguraci — stejně jako jako tomu bylo při jiných příležitostech v minulosti — nepozval některé hejtmany a rektory českých vysokých škol. Vůči postupu hradního protokolu se však ve Sněmovně hlasitě ohradil Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Fiala (ODS) s tím, že odpovědnost za pozvání hostů má předsedy Poslanecké sněmovny.
„Protestuji proti tomu, aby naše pozvání určovali Jiří Ovčáček a Vratislav Mynář,“ řekl Kalousek. Fiala následně dodal, že je třeba trvat na tom, aby „byli pozváni všichni rektoři bez ohledu na to, co si o nich myslí prezident republiky“. Pozvánky původě opomenutým hejtmanům a rektorům až na poslední chvíli a pod tlakem sněmovní opozice rozeslal předseda dolní komory Parlamentu Radek Ondráček (ANO).
Hradní protokol se rovněž proti dosavadním zvyklostem rozhodl z programu slavností prezidentské inaugurace vypustit vojenskou přehlídku v prostorách Pražského hradu i tradiční položení květin prezidentem republiky u sochy zakladatele Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Tam se naopak v průběhu celého dopoledne scházely desítky lidí s evropskými vlajkami a transparenty, aby protestovali proti politice znovuzvolené hlavy státu.