Šachy saúdského prince Mohameda bin Salmána
Fatima RahimiV saúdském království se konalo mistrovství světa v bleskovém a rapid šachu. Turnaj se neobešel bez celosvětového rozruchu.
Když v Saúdské Arábii začalo 26. prosince šachové mistrovství v rapid šachu a v bleskovém šachu, Mezinárodní šachová federace ve svém prohlášení mimo jiné uvedla, že si dá velmi záležet na tom, aby se soutěží mohli zúčastnit všichni sportovci. Hra je totiž podle ní prostředkem k šíření míru a porozumění mezi všemi národy. Šachová federace také uvedla, že se saúdskými organizátory bude připravena přivítat každého účastníka.
Dlouho to vypadalo, že se mistrovství obejde bez závažnějších politických zásahů saúdské vlády. Jenomže to vydrželo jen do té doby, než Saúdská Arábie odmítla udělit víza šachistům z Izraele. Mimo to se také dlouho nevědělo, zda povolení ke vstupu do země dostanou íránští a katarští šachisté a šachistky. Nakonec se tak po jistém vyjednávání stalo, ale katarští šachisté nemohli soutěžit pod svou vlajkou. Izraelští šachisté ale víza nedostali vůbec.
Podle mluvčí saúdského velvyslanectví ve Spojených státech Fatimy Béšínové byla hlavním důvodem pro jejich vyloučení skutečnost, že saúdské království a Izrael nemají diplomatické vztahy. Obě země ovšem ve skutečnosti mají neformální kontakty, spojuje je totiž boj proti Íránu. O otevřené přátelství ale zdá se nestojí. Ať už je to ale s diplomatickými či neformálními vztahy jakkoli, nemůže to být důvod k diskriminaci.
Lidská práva a šachy
Nechyběli ovšem jen šachisté, které Saúdové odmítli vpustit do země. Někteří naopak odmítli sami přijet. Mistrovství se nezúčastnila Anna Muzyčuková. Ukrajinská mistryně světa v bleskovém a rapid šachu z roku 2016 odmítla hrát v zemi, kde se nedodržují lidská práva.
Na svém facebookovém profilu napsala, že do Saúdské Arábie neodcestuje, a nebude tak obhajovat své tituly, které získala o rok dříve v Íránu. „Přesně před rokem jsem vyhrála dva tituly a byla jsem nejšťastnější osobou v šachovém světě… Jsem ale připravená si stát za svými hodnotami a principy a vynechat akci v zemi, kde bych musela chodit na veřejnosti s doprovodem, nosit abáju a celkově se necítit sama sebou, nýbrž jako druhořadý člověk,“ prohlásila ukrajinská hráčka.
Abája je druh svrchního oděvu, který ženy nosí k zakrytí celého těla. Uvedla, že zkušenost z Íránu ji přesvědčila, že podruhé už nechce v podobném prostředí ignorance lidských práv soutěžit. A snad i díky jejímu protestu hráčky v Arábii nakonec abáju nosit nemusely.
Muzyčuková je světovou jedničkou ve dvou disciplínách rychlého šachu. Zrychlený neboli rapid šach se nazývá šachová partie, ve které mají oba hráči na partii deset až šedesát minut. To je méně než ve vážné partii a více než v partii bleskové, ve které má dle pravidel FIDE — mezinárodní šachové federace — hráč na rozmyšlenou nanejvýš 10 minut.
Do Saúdské Arábie neodcestoval ani Hikaru Nakamura, špičkový americký šachista, současná světová devítka. V listopadu na svém profilu na Twitteru odsoudil saúdský přístup k lidským právům. „Organizovat šachový turnaj v zemi, která si neváží základních lidských práv, je strašné. Šachy jsou hra, ve které proti sobě sedí dva lidé a nehledí se na jejich národnost, náboženské vyznání či zemi původu.“
I předešlá mistrovství se neobešla bez politických zásahů. V Íránu se ženy musely podřídit a vzít si povinnou pokrývku hlavy. V ázerbajdžánském Baku zase byly při zápasech viditelné rozpory mezi ázerbájdžánskými hráči a sousední Arménií.
Saúdská Arábie na cestě ke změně
Rozruch kolem šachového mistrovství světa přichází v době, kdy se hodně mluví o změnách, jež v saúdském království nastávají. Saúdský princ Mohamed bin Salmán, který zkoncentroval do svých rukou bezprecedentní moc, se snaží zmodernizovat společnost, aby nebyla tak závislá na ropě. Mistrovství mělo světu ukázat měnící se tvář země.
Ve společnosti oblíbený vladař otevřel cestu k větší emancipaci žen, bojuje proti korupci. Během šachového mistrovství hráčky nakonec nemusely nosit nejen abáju, ale ani pokrývku hlavy.
Mistrovství se konalo navzdory tomu, že před dvěma lety saúdskoarabský velký muftí Abdulazíz bin Abdulláh šachy odsoudil a prohlásil, že jsou „satanova hra“ a v islámu by měly být zakázány. Mohou prý totiž vést k rivalitě a závislosti a ve výsledku by mohly být stejně nebezpečné jako hazardní hry.
V září princ Mohamed bin Salmán slíbil, že se jeho království, které je dlouho považováno za vývozce fundamentálního islámu, bude postupně vracet k umírněnému islámu, tolerujícímu všechna náboženství světa. Právě k saúdskému fundamentálnímu výkladu islámu se hlásí džihádisté po celém světě.
V říjnu Saúdská Arábie také oznámila, že nadále už nebudou platit přísné segregační zákony, takže ženy budou moci vstoupit na sportovní stadiony a naživo sledovat mezinárodní či domácí zápasy fotbalové reprezentace i jiných sportů. Saúdský princ také slíbil zrušení zákazu veřejných kin. Svým počínáním dává naději na zlepšení postavení žen v zemi.
Jedno z hesel Mezinárodní šachové federace zní „Všichni jsme lidé“, což má symbolizovat jednotu mezi státy a národy bez jakékoli diskriminace. V Saúdské Arábii se to tak úplně nepovedlo. Přestože se saúdský princ snaží o modernizaci, princip fair play mu zatím zdá se tak docela vlastní není. Hráči a hráčky z Izrale či Kataru by mohli vyprávět.