Obhájci uprchlíků zablokovali přístav v Melbourne, vadí jim detence na ostrovech
Josef PatočkaVýrazný protest australských aktivistů upozornil po čase znovu na problémy, s nimiž se potýká tamní azylový systém. Australská vláda izoluje uprchlíky v ostrovních debtencích spravovaných soukromými firmami.
Obhájci práv uprchlíků zablokovali v pondělí ráno všechny tři vjezdy do největšího australského nákladního přístavu v Melbourne. Protestovali tak proti australské azylové politice a dlouhodobému zadržování žadatelů o azyl v provizorních táborech na ostrovech mimo kontinentální Austrálii. Ty jsou proslulé otřesnými podmínkami.
Protestující využili k blokádě vedle vlastních těl také lana a další lezeckou techniku, aby zabránili kamionům v průjezdu. Nad hlavním vjezdem do přístavu pak rozbalili velký transparent s nápisem: „Všichni zadržovaní uprchlíci jsou političtí vězni.“
„Dnes protestujeme proti australské politice ochrany hranic. Naše hranice necháváme otevřené korporátním ziskům, a přitom je násilím uzavíráme lidem hledajícím bezpečí,“ sdělila médiím tisková mluvčí akce Charlotte Lynchová.
„Podporujeme výzvy uprchlíků či bývalých vězňů australských detenčních táborů, aby byly na Austrálii uvaleny mezinárodní sankce, dokud nepřestane se zadržováním uprchlíků v nelegálních detenčních zařízeních,“ dodala.
Australské detenční tábory
V centrum pozornosti občanských organizací i novinářů leží již po nějaký čas zejména nelegální tábor Manus na stejnojmenném ostrově při pobřeží Papui Nové Guiney. Z něj začaly minulý rok prosakovat zprávy o týrání zadržovaných lidí, nevyhovujících hygienických podmínkách a dalších formách nelidského zacházení se žadateli o azyl.
Poprask vzbudila také série reportáží, publikovaných v deníku Guardian přímo z tábora jedním z jeho vězňů, kurdským novinářem Behrúzem Búčáním.
Australští politici se mnohdy ani netají tím, že kruté zacházení s lidmi žádajícími o azyl má odrazovat další uchazeče. Uprchlíci, především z asijských zemí, jsou do táborů mimo australské území zavíráni na dobu neurčitou. V některých krajních případech jde i o více než pět let.
Veřejnou kontrolu podmínek v táborech přitom ztěžuje fakt, že správa táborů je formou zakázek privatizována na soukromé firmy, jež zajišťují všechno od zásobování až po ostrahu.
Další informace:
The Guardian Refugee advocates blockade Melbourne port in protest at offshore detention
The Guardian Decay, despair, defiance: inside the Manus Island refugee camp
SBS News 'SOS Manus': Refugee activists block roads at Melbourne port