Předzima
Eva HájkováObdobí před koncem roku bylo vždy chápáno jako doba zklidnění, odpočinku, obrácení se dovnitř. Má takové pojetí pro nás význam i dnes?
Pro někoho je pozdní podzim obdobím špatné nálady, pro jiného je dobou vnitřního zklidnění. Podle čínské tradice, která nahlíží na svět jako na věčnou proměnu prvků jin-jang, přebírá v polovině listopadu vládu v přírodě velký jin, spjatý s elementem vody. V přírodě se vše opakuje v kruhu. I naši zemědělští předkové velmi intenzívně prožívali roční sluneční cyklus. Přitom dělili rok ne na čtyři, nýbrž na osm ročních období, z nichž každé trvalo zhruba měsíc a půl. Dělili tedy rok na na zimu, pozimek neboli předjaří, jaro, podletí, léto, poletí, podzim a předzimu.
A protože kalendář našich předků byl po tisíc let vymezen tradičními křesťanskými svátky, považoval se za počátek předzimy svátek sv. Martina (11.11.). Období předzimy trvalo až do svátku Narození Páně (25.12), kdy teprve nastala pravá zima.
Kdy tedy budou znovu uchopeny ty dřívější ideje československého obrodného procesu, ale budou očištěny od jejich entuziastické, ale v mnohém naivní a nezralé formy toho krátkého, ale bouřlivého Pražského jara - a že budou dovedeny ke své realizaci už se střízlivostí, uvážlivostí a rozhledem podzimu. Podzimu - času sklízení toho, co bylo zaseto na jaře.
Takže - nebojme se podzimu; kdoví, možná že na nás nějaká ta podzimní sklizeň plodů naší práce skutečně ještě někde čeká...
Takže, nějaká intuice tady zřejmě přece jenom funguje... ;-)
Když Hospodin úděl Sijónu změnil, bylo nám jak ve snu.
Tehdy naše ústa naplnil smích a náš jazyk plesal. Tehdy se říkalo mezi pronárody: „Hospodin s nimi učinil velké věci.“
Hospodin s námi učinil velké věci, radovali jsme se.
Hospodine, změň náš úděl, jako měníš potoky na jihu země!
Ti, kdo v slzách sejí, s plesáním budou sklízet.
S pláčem nyní chodí, kdo rozsévá, s plesáním však přijde, až ponese snopy.
Někdo to ale trvá hodně dlouho, než přijde ta sklizeň a ty "snopy". V každém případě Kosíkovi nebylo dopřáno, aby se svého vytouženého "Pražského podzimu" dožil.