Na demonstracích 17. listopadu vlály vlajky Evropské unie, Okamuru vypískali
Petra DvořákováDění v pražských ulicích na 17. listopadu výsledky voleb neodráželo, kritizován byl Miloš Zeman i Andrej Babiš, Tomia Okamuru na Národní třídě vypískali. Tématem byla vzrůstající nenávist a xenofobie.
Na atmosféře v ulicích se 17. listopadu podepsaly výsledky sněmovních voleb. Předsedu politického hnutí ANO Andreje Babiše na Národní třídě kritizovali za dřívější spolupráci s komunisty, předsedu strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru lidé přímo vypískali. Někteří politici vyjádřili obavu ze vzniku vlády podporované komunisty. Znát byla i blízkost voleb prezidentských — několik kandidátů dostalo prostor na Národní třídě i na Václavském náměstí, politici či rektoři varovali před znovuzvolením Miloše Zemana.
Na tradičních pietách se upozorňovalo, že, co jsme si vydobyli, můžeme snadno ztratit. Řečníci na demonstraci za svobodnou práci kritizovali, že práva, která se Národní třídě oslavují, nadále mnozí v České republice nemají. Policie musela výrazněji zakročit pouze proti demonstrantům z Dělnické strany sociální spravedlnosti, dva z nich zadržela.
Okamura vedle pamětníka útlaku nacistů
Pošmourný pátek začínal vzpomínkou na uzavření českých vysokých škol nacisty 17. listopadu 1939 u pražské Hlávkovy koleje. Tam až do svého zranění během demonstrací na den vzniku Československa 28. října 1939 a úmrtí o čtrnáct dní později bydlel student medicíny Jan Opletal. Během pietního shromáždění vystoupil pamětník Vojmír Srdečný, který popisoval, jak do studentských kolejí vniklo gestapo. Hned za Srdečným, který zažil útlak nacistů na vlastní kůži, stál Tomio Okamura, předseda xenofobní Svobody a přímé demokracie.
Vzpomínka na 17. listopad 1939 pokračovala u památníku v Žitné ulici. Jak připomněli řečníci, střelba na protinacistické demonstraci měla kromě Jana Opletala ještě jednu oběť, pekařského učně Václava Sedláčka. „Ideály se nevážou k vysokoškolskému vzdělání. Mějme to na paměti,“ vyzval v souvislosti s opomíjeným Sedláčkem zástupce Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima. Na pietě vystoupili i rektoři tří veřejných univerzit a ministr školství Stanislav Štech.
Štech i rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek odsoudili sílící nenávist ve společnosti. „Je úplně jedno, jestli jde o nenávist vůči náboženství, rase nebo etniku. Vlažný způsob, jímž se k rostoucí nenávisti vyjadřují osoby ve veřejném prostoru, mě velmi znepokojuje,“ prohlásil Štech. Bek pak vyzval především přítomné zástupce studentských reprezentací k zamyšlení, zda u Hlávkovy koleje skutečně chtějí během pietního aktu vystupovat společně s řečníky zastávajícími otevřeně xenofobní názory. Na mysli přitom zjevně měl především předsedu Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičku.
Posledním místem piety za události roku 1939 se stal Albertov, místo zahájení pohřbu Jana Opletala. Slovo dostali stejní řečníci jako v Žitné a víceméně se opakovali, Bek pokračoval v kritice současné politiky. „Svobodomyslná část české veřejnosti v posledních pěti letech utrpěla řadu neúspěchů a proher: nepodařila se volba prezidenta, nedopadly dobře ty či ony volby,“ uvedl a varoval před „firemním řízením státu“ a „diktaturou referend“. Kromě studentské a české hymny zazpíval sbor Karlovy univerzity a České vysokého učení technického i hymnu Evropské unie.
Havel exportním produktem
Na „druhý“ 17. listopad, tedy na ten z roku 1989, se vzpomínalo především na Národní třídě. K zdejšímu památníku lemovanému letos protipožárním růžovým sádrokartonem se scházeli i politici. Mezi prvními Andrej Babiš, který lamentoval nad polarizovaností společnosti a přislíbil, že jako premiér se přičiní o sjednocení. Přes zájem sjednocovat své přítomné odpůrce označil za štváče a zoufalce, kteří neumí nic jiného než kritizovat. „Náš problém je, že máme poměrný systém, a ne většinový. Pokud bychom měli většinový systém, nebyly by tu žádné takové debaty,“ komentoval Babiš dotazy na sestavování vlády.
Předseda hnutí STAN Petr Gazdík vyjádřil znepokojení nad protiunijními náladami, předseda ODS Petr Fiala varoval před znovuzvolením Miloše Zemana a před vládou bez důvěry. Podle odstupujícího předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska síla společnosti nespočívá v jednotě, ale v uznání různorodosti. Předseda Pirátů Ivan Bartoš apeloval na boj proti fašistům a rasistům. Předsedu SPD Tomia Okamuru přivítal hvízdot a výkřiky „hanba“, načež on sám odsoudil demonstranty jako „placené lidi“. Kandidát na prezidenta a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil, že „Havel byl nejlepší exportní produkt, který jsme za posledních x dekád měli“.
Odpoledne patřila Národní třída čtvrtému ročníku akce Díky, že můžem‘, které se stejně jako následného koncertu na Václavském náměstí zúčastnily tisíce lidí. V Obýváku Václava Havla se četlo, do rudé klece za svobodu slova zaštítěné projektem Bez komunistů zpěváka Davida Kollera vbíhaly děti. Stánek Volit je cool umožnil přítomným prezidentské volby nanečisto, pozdravit s potenciálními voliči se přišli kandidáti Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Drahoš a Jiří Hynek. Trikolory zadarmo rozdávala mladá česká Vietnamka.
Pracovat za lepší svět
Na náměstí Republiky se odpoledne sešli příznivci levice, aby demonstrovali za svobodnou práci. „Špatně placená práce je důvodem hierarchizace společnosti. Spousta lidí nemá nadále přístup k právům, která se na Národní třídě oslavují. Máme svobodu cestovat, ale někdo může navštěvovat luxusní hotely, někdo jiný svoji chatu a další je pod mostem,“ uvedli organizátoři.
Petr Doubravský z Mladých zelených upozornil na možnost vytvoření zelených pracovních míst, například ve výrobě energií z obnovitelných zdrojů — ač, dodal, ani zelená ekonomika problémy systému nevyřeší. Se zkušenostmi s nerovnostmi na pracovním trhu vystoupily členky kolektivu Jako doma, po dostupném bydlení volal zástupce iniciativy Chceme bydlet.
Průvod přibližně sto padesáti lidí pokračoval přes Václavské náměstí na Národní třídu za provolávání hesel jako „Nejsme stroje ani lidské zdroje“, skandovalo se i proti rasismu a kapitalismu. Účastníci zastavili před sídlem Správy železniční dopravní cesty, která je majitelem žižkovské Kliniky. „Na Klinice pracujeme hodně. Nechceme ale pracovat za peníze. Chceme pracovat za lepší svět,“ prohlásila na místě jedna z členek kolektivu Klinika. „Ani náckové, ani úřady Kliniku nám neseberou,“ zpíval průvod.
Na současné společenské problémy upozornil hravým způsobem průvod Sametové posvícení. Zástupci neziskových organizací a občanských iniciativ vytvořili satirické masky odkazující k bezdomovectví nebo k bourání památek z minulého století.