Transgas se možná stane památkou, investor hrozí soudem
Petra DvořákováPřes odpor odborníků i veřejnosti se zdálo, že Transgas padne k zemi. Nyní ministr kultury oznámil, že rozkladová komise mu doporučila komplex prohlásit za památku. Pokud se tak stane, investor bude chtít zřejmě půl miliardy korun.
Brutalistní komplex Transgas, kterému hrozí kvůli zájmům developerské společnosti HB Reavis demolice, má naději na zachování. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) deníku Mladá fronta Dnes sdělil, že rozkladová komise mu doporučila prohlásit Transgas kulturní památkou a on tak pravděpodobně změní své původně zamítavé stanovisko.
Nejedná se však zatím o oficiální rozhodnutí, záleží i na tom, kdo v ministerském křesle usedne po volbách. Investor navíc oznámil, že pokud mu stát znemožní objekt zdemolovat a tím i následnou výstavbu administrativního komplexu, požene případ k soudu. V arbitráži by prý požadoval náhradu vzniklých škod - více než půl miliardy korun.
„Rozkladová komise ministerstva mi doporučila přehodnotit přístup úřadu s tím, že Transgas je významným prvkem brutalistické architektury, kterou je třeba zachovat. Stavba by se měla stát kulturní památkou, čímž se zabrání jejímu zbourání,“ řekl Herman Mladé frontě Dnes.
Podnět k prohlášení Transgasu památkou dal ministerstvu Klub Za starou Prahu. Národní památkový ústav (NPÚ) a památkáři pražského magistrátu se k návrhu vyjádřili negativně a ministerstvo na konci loňského roku rozhodlo, že Transgas status památky nezíská.
Uvnitř už dokonce začaly vnitřní demolice. Část odborné obce i veřejnosti se proti záměru zbourat unikátní stavbu ze sedmdesátých let vzepřelo. Generální ředitelství NPÚ pak podalo podnět k přezkoumání původního rozhodnutí a demolice tak musel investor pozastavit.
„Negativní stanovisko k návrhu prohlásit Transgas památkou vydalo zvláštní pražské pracoviště NPÚ. Pod generálním ředitelstvím ústavu však funguje komise, která se zabývá speciálně poválečnými památkami. Ta původní rozhodnutí NPÚ revidovala a vyjádřila se k němu jinak,“ vysvětlil Deníku Referendum Pavel Bachtík z generálního ředitelství NPÚ.
„Velká část odborníků i veřejnosti se vyslovila pro zachování stavby, proběhla i výrazná mediální kampaň. Navíc je před volbami,“ popisuje Bachtík, proč podle něj Herman změnil názor. „Naděje jsou ale velmi křehké, dá se čekat, že se kvůli investorovi kauza ještě zamotá,“ dodává.
Kulturní dědictví je právo
Pokud ministr vydá oficiální rozhodnutí, Transgas bude zapsán na seznam kulturních památek. Jelikož už se tak rozhodne v rámci rozkladu, tedy odvolacího prostředku, bude rozhodnutí definitivní a investor se bude muset případně bránit přes soudy.
Komplex Transgas tvoří tři budovy na Vinohradské třídě postavené podle návrhu architektů Jindřicha Malátka, Iva Loose, Jiřího Eisenreicha a Václava Aulického. Původně v nich sídlilo ministerstvo paliv a energetiky a také Světová odborová federace.
V rámci privatizace domy koupily soukromí investoři. Zbourání hrozí dvěma budovám, které vlastní firma HB Reavis, ta chce místo nich postavit multifunkční administrativní komplex podle návrhu Jakuba Ciglera, autora Quadria. Třetímu objektu vlastněnému firmou Unimex Group zbourání nehrozí.
Jak upozorňuje sochař Pavel Karous, ochranu by si komplex zasloužil nejen kvůli jedinečnému rázu jeho architektury, ale i kvůli mozaice vyhotovené podle návrhu Pabla Picassa umístěné v jedné z budov.
„V mediálním prostoru se dnes ochraňuje pozice soukromého vlastnictví. Jenže Listina základních lidských práv a svobod zahrnuje i právo na kulturní dědictví. Má se proto otevřít veřejná diskuse o tom, které z práv převažuje. Transgas je světově unikátní brutalistní stavba, jeden z posledních a nejlepších bonbónků zbylých poté, co jsme většinu ostatních za poslední desetiletí v Praze zničili,“ komentoval pro Deník Referendum Karous. Naposledy v březnu zájmům investora podlehla brutalistní telefonní ústředna v Dejvicích.