Úřad projednal „přestupek“ propagace knihy Žlutý baron. Rozhodne v říjnu
Redakce DRRedaktoři DR se zúčastnili projednávání údajného přestupku, z nějž je viní Úřad pro dohled nad financováním politických stran. Přestupek prý tkví v propagaci knihy Žlutý baron. DR označil řízení za šikanu a žádá jeho zastavení.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ve čtvrtek projednal údajný přestupek, kterého se měl dopustit spolek Svoboda projevu založený redaktory DR s cílem propagovat knihu Žlutý baron, pojednávající o podnikání a politickém působení Andreje Babiše. Při seznámení se spisem vyplynulo, že podle nově zřízeného úřadu má přestupek spočívat v tom, že autoři knihy inzerovali svá setkání s občany, na nichž představovali svou knihu. Úřad řízení zahájil na základě podnětu politického hnutí ANO. Úřad dal spolku dva týdny na vyjádření k předloženým „důkazům“.
Hlavní důkaz má spočívat v tom, že spolek zadal inzeráty, které zvaly na besedy s občany nad knihou Žlutý baron a projekce s ní souvisejícího filmu Selský rozum, ke zveřejnění v regionálních Denících vydavatelství Vltava Labe Press. Druhým důkazem má být dvaadvacet plakátů vylepených firmou Rengl, které zvaly na besedu v rámci turné Žlutého barona v Českých Budějovicích. Právní zástupce autorů knihy advokát Antonín Továrek ve svém vyjádření k samému zahájení řízení o přestupku označil argumentaci Úřadu za „bezprecedentní zásah do ústavně zaručené svobody projevu a tisku“ a požádal o jeho bezodkladné zastavení.
Spolek Svoboda projevu založili autoři knihy Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá právě za účelem propagace knihy. Spolek Svoboda projevu organizoval turné, na kterém se představovala kniha Žlutý baron a promítal se film. Selský rozum Víta Janečka a Zuzany Piussi koprodukovaný Českou televizí. Také film sám se stal v posledních dnech předmětem kontroverze v důsledku rozhodnutí České televize zařadit ho do vysílání až po volbách. Turné od začátku května do konce července zavítalo do osmašedesáti měst v České republice, od Karviné po Aš.
Autoři knihy a organizátoři spolku Svoboda projevu Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá již v pondělí zveřejnili prohlášení, v němž postup úřadu označují za šikanu. Jejich prohlášení úřad dnes během řízení úřad načetl jako jeden z důkazů.
Rovněž předseda spolku Svoboda projevu a jeden z autorů knihy Jakub Patočka ve svém vyjádření ze společného prohlášení autorů během dnešního řízení citoval: „Představa Úřadu, že nám lze upřít právo propagovat naši práci, jak nejlépe a nejúčinněji dovedeme, je fatálním nepochopením podstaty nezávislé žurnalistiky a jejího významu pro existenci demokratické společnosti. Stejnou logikou bychom mohli argumentovat my, že samým zahájením řízení o přestupku s námi Úřad přistoupil na účelovou a absurdní argumentaci Agrofertu — a fakticky tak vstoupil do volební kampaně na jeho straně.“ S odkazem na citovaný argument navrhl okamžité zastavení řízení.
Právní zástupce spolku jako důkaz do spisu založil knihu a film. „Účelem předložených důkazů je doložit, že předmětem propagace uskutečněné v novinách a na plakátech je precizní investigativní žurnalistická práce, nepodléhající dohledu Úřadu, nikoli politická kampaň v souvislostmi s volbami do Poslanecké sněmovny.“ Pokud by spolek autorů knihy byl uznán vinným ze spáchání přestupku, hrozí mu pokuta deset až sto tisíc korun.
Podpora Fondu za nezávislá média, atak Babišových Lidovek
Na podporu obou autorů ve čtvrtek také vystoupil prohlášením Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který Deníku Referendum udělil grant, díky němuž bylo možné knihu Žlutý baron dokončit. „To, že někdo vystupuje proti kandidátovi na poslance či proti kandidující straně nebo seskupení, v tomto případě Andreji Babišovi, automaticky neznamená, že se jedná o volební kampaň,“ píše se v prohlášení, pod nímž je podepsán výkonný ředitel Fondu Josef Šlerka.
Přístup Úřadu prohlášení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky shrnuje takto: „Pokud bychom dopustili široký výklad zmíněného zákona, který zvolil Úřad, de facto bychom od vyhlášení voleb do dne konání voleb znemožnili zveřejňování výsledků žurnalistické práce, které se týkají některého z kandidátů. Zakázali bychom zveřejňování informací a názorů. Ať už v knize, na webu, nebo formou veřejných představení knih a filmů. Taková interpretace je tedy v přímém rozporu s právem na svobodu projevu a informace, které jsou tak důležité právě v období voleb.“
Naopak v Babišových Lidových novinách vyšel článek, podepsaný Tomášem Tománkem a nazvaný Hlídači férovosti loví Žlutého barona. Článek uvádí odstavec: „Andrej Babiš není jediný, kdo v současnosti řeší problém se svou knihou a volbami. Úřad dohlížející na kampaně si došlápl také na šéfredaktora internetového Deníku Referendum Jakuba Patočku. Ten spolu se svou kolegyní Zuzanou Vlasatou napsal publikaci Žlutý baron, která shodou okolností cílí na osobu lídra vládního hnutí ANO. Protože knihu propagují v době vrcholícího předvolebního boje, hrozí jim pokuta ve správním řízení.“
Turné se ve skutečnosti konalo od května do července. A na lídra hnutí ANO necílí „shodou okolností“, nýbrž proto, že — slovy autorů knihy — „představuje největší ohrožení české demokracie pro roce 1989“.
Lidové noviny alespoň korektně citují vyjádření šéfredaktora Deníku Referendum, které jim k jejich dotazům zaslal: „V knize Žlutý baron věnujeme kapitolu tomu, proč veškerá produkce médií z vydavatelství Mafra je fakticky součástí hybridní stranické propagandy politické divize Agrofertu. Nemáme zájem na ní participovat tím, že bychom vám poskytovali citace nad rámec našeho prohlášení,“ zklamal Patočka zaměstnance Mafry, kterou Andrej Babiš kontroluje prostřednictvím svěřeneckého fondu.