ČT zdržuje uvedení filmu Selský rozum. Začal se šířit po internetu
Redakce DRČeská televize dosud nestanovila datum vysílání dokumentu Selský rozum, který byl mimo jiné inspirován knihou redaktorů DR Žlutý baron. Namísto toho se snaží bránit v jeho uvádění. Na webu se tak začaly šířit pirátské kopie.
Autoři filmu Selský rozum Vít Janeček a Zuzana Piussi vydali komentář, v němž kritizují koproducenta svého filmu Českou televizi za průtahy, jež podle nich směřují k cíli neuvést film před volbami. „Již od května jsme nabývali dojmu, že se schvalování natahuje, což zvyšovalo riziko, že film nebude možné odvysílat do voleb. Oficiální schvalovací procedura trvala do poloviny srpna, kdy byl film schválen pro televizní vysílání,“ píší v prohlášení, které původně vyšlo na facebookovém profilu filmu Selský rozum.
Česká televize namísto zařazení filmu do programu v minulém týdnu začala ostře postupovat proti Straně zelených, které autoři poskytli práva k uvádění v rámci kinodistribuce, na níž mají s Českou televizí smlouvu. I to však Česká televize začala zpochybňovat a podle vyjádření pro Hlídacího Psa proti autorům snímku dokonce zvažuje právní kroky.
Film se přitom promítal už od počátku května v rámci turné spojeného s představením knihy Žlutý baron, která posloužila při natáčení filmu jako inspirace. Během turné Žlutého barona se konaly projekce filmu v osmašedesáti českých městech a v Bruselu.
Oba autoři knihy Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá, redaktoři Deníku Referendum, ve filmu vystupují a podíleli se rovněž na rešerších, s nimiž film pracuje. Podobně jako kniha Žlutý baron také film Selský rozum popisuje destruktivní dopady, které má na českou krajinu, venkov, kvalitu potravin a zemědělství, způsob, jímž podniká Agrofert Andreje Babiše.
Podle Zelených se ze Selského rozumu stává „trezorový film"
Podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického jsou zjištění filmu natolik zásadní, že by Česká televize raději měla film sama uvést namísto toho, aby se snažila veřejnosti bránit v přístupu k němu. „Film budeme uvádět dál, máme platnou smlouvu s autory, vznikl za veřejné peníze a je ve veřejném zájmu, aby ho vidělo co nejvíce lidí,“ řekl Deníku Referendum Stropnický.
„Veřejnoprávní televize, jako koproducent filmu Selský rozum, investovala do jeho tvorby prostředky daňových poplatníků. Předem přitom schválila námět a poté také výslednou podobu filmu již v průběhu léta. Lze se domnívat, že na základě politického tlaku, přesně takového, jaký je ve filmu zobrazen, oddaluje televize jeho vysílání a my se ptáme proč. Film obsahuje zásadní informace o pravděpodobném vítězi voleb a veřejnost má právo tyto informace znát ještě před volbami," doplnil předseda Strany zelených ve vyjádření pro média.
„Vzhledem k aktuálnímu postoji České televize, která se snaží zabránit projekci dokumentu, se stává ze Selského rozumu trezorový film. Vyzýváme proto ČT, aby ho bez odkladu odvysílala v hlavním vysílacím čase. Je ve veřejném zájmu, aby se film dostal k divákům,“ uvedl Matěj Stropnický.
Kromě akcí Strany zelených je možné film zhlédnout rovněž v kinech či při dalších veřejných projekcích, jejichž pořadatelé se přihlásí prostřednictvím formuláře autorům na webových stránkách filmu Selský rozum. Příležitostná veřejná promítání spojená s představením knihy pořádají nadále rovněž autoři knihy Žlutý baron. Dnes se koná akce v Plzni, zítra v pražském Světozoru.
Zřejmě v souvislosti s průtahy a obstrukcemi České televize se na internetu začaly objevovat pirátské kopie filmu. Aktivně jej šíří lidé sdružení kolem facebookové stránky Nový bojkot Babišových výrobků. K dispozici je na jejích facebookových stránkách, na několik účtech na YouTube a ke stažení už je také na stránkách Ulozto.cz.