Nezaměstnanost klesla, místa chybějí v Karviné a v Mostě
Petra DvořákováMáme nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii. Problém je v bývalých uhelných regionech nebo v nízkém počtu míst pro osoby se zdravotním postižením. Dostatek míst nenabízí ani znovuzavedená veřejná služba. A to přesto, že ovlivňuje výši sociálních dávek.
Tři sta tisíc uchazečů o zaměstnání, a tedy čtyřprocentní nezaměstnanost, zaznamenal v srpnu Úřad práce. Podle červencových údajů Eurostatu je u nás nejnižší míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Vzrostl počet volných pracovních míst. Na jednoho uchazeče připadá jeden a půl volného místa. Nejvyšší nezaměstnanost nadále sužuje Karvinsko a Mostecko, kde zároveň na jedno volné pracovní místo připadá nejvíce zájemců. Nepoměr panuje i mezi počtem nezaměstnaných osob se zdravotním postižením a volnými pozicemi, na kterých by se mohli uplatnit. Více než třetině lidí z evidence Úřadu práce je přes padesát let. Přibližně stejný počet je v evidenci déle než rok. Podporu v nezaměstnanosti pobírá více než čtvrtina nezaměstnaných, její průměrná výše je necelých sedm tisíc korun.
Nezaměstnanost poklesla ve většině regionů. Mezi regiony, v nichž klesla nejvíce, se objevily i některé z těch, které dlouhodobě patří mezi nejproblematičtější jako Jeseník, Děčín nebo Chomutov. Ty ale mezi oblasti s nejvyšší nezaměstnaností vzhledem k míře nezaměstnanosti okolo šesti procent patří i nadále. V Karviné připadá na jedno pracovní místo téměř devět uchazečů, ještě v roce 2016 jich však bylo šestnáct. V jedenácti regionech nezaměstnanost vzrostla, a to naopak zpravidla v oblastech s nejnižší nezaměstnaností v republice. Těmi jsou například Jindřichův Hradec, Písek nebo Benešov, nezaměstnanost se zde pohybuje okolo dvou procent.