Je načase, aby česká politika klekla na Babiše. A jeho ANO

Jakub Patočka

Představitelé demokratických stran musí přestat vykládat, že si umí představit účast ve vládě s ANO bez Babiše. Není žádné ANO bez Babiše. Českou veřejnost je tak nutné začít uvykat představě, že ANO v příští vládě nebude, děj se co děj.

Jednou z nejnebezpečnějších iluzí, která se občas kolportuje v kuloárech české politiky, je představa, že politické hnutí ANO je oddělitelné od Andreje Babiše. V poslední době se v podobném duchu opakovaně vyjádřili představitelé ČSSD. Titulek v Týdnu — Zaorálek: Do vlády s ANO bychom šli, ale bez Babiše, pokud bude obviněn. Či dnešní titulní strana Práva — Hlasy z ČSSD: ANO může být partner, Babiš spíš ne.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Takové výroky prozrazují zásadní nepochopení jednoho ze základních principů, na němž je fungování Babišova politického projektu postaveno. Realita je taková, že hnutí ANO bez Babiše je jako včelí úl bez královny. Babiš vše řídí a rozděluje role. Včelky dělnice jako Brabec, Faltýnek, Šlechtová, ba i lidovec Jurečka, nosí domů med a trubci jako Stropnický sr., Zlatuška či — než zničil svou pověst — Pelikán se aspoň pokoušejí převádět, jak pěkně umí třepotat křidélky. Specifickou kategorii představuje ministr Ťok. Pokud je známo, nenosí domů med, a každá česká dálnice ho usvědčuje z toho, že neumí létat ani jako trubec.

ANO bez Babiše je jako včelí úl bez královny. Foto FB AB

Na ANO nelze uplatňovat měřítka běžné politické strany. Není organizováno zdola, nepokouší se, byť třeba tak neobratně jako ČSSD či ODS, o nějakou vnitrostranickou demokracii. Pod značkou politické hnutí ANO se ve skutečnosti skrývá korporátní struktura, politická firma, která je součástí osobního vlastnictví Andreje Babiše.

Není pochyb o tom, že o něm Andrej Babiš takto uvažuje a že je to dnes již v potřebné míře zapsáno i do formálních organizačních pravidel ANO. Babiš má definitivní slovo o každém jednom jméně na kandidátkách. Kdykoli si usmyslí, může nechat zrušit libovolnou místní organizaci či vyloučit nepohodlného člena. Do slova a do písmene řídí ANO jako firmu, jako svou firmu.

Je v tom znát bezzubost přijatého zákona o konfliktu zájmů, který prostě nebere — nemohl vzít? — v potaz Babišovu bytostnou neúctu k demokracii a zákonům. Babiš žádná formální pravidla nikdy nerespektoval a jeho podnikání je od začátku vystavěno na jejich obcházení (viz například antedatovaný zápis z valné hromady, díky němuž na samém startu svého podnikání vytuneloval majetek Agrofertu ze státního Petrimexu). A tak zákon nezákon, dál řídí ANO, Mafru, Agrofert i všechny své dílčí zájmy na jednotlivých ministerstvech ANO, ba i na ministerstvu zemědělství, jako by se nechumelilo.

Je hlubokou iluzí, že „ten či onen politik ANO si nezadal a problémem je jenom Babiš“. Každý představitel ANO si zadal, protože úkolem lidí jako Martin Stropnický či Petr Vokřál je sloužit jako fíkový list, předvádět v přísně vymezeném poli, že Babišova politická akce přivedla do politiky i kompetentní lidi a pomáhá tam či onde něco zlepšit. Ke stejnému účelu slouží různé marketingové výkony Richarda Brabce na MŽP.

Tam, kde to pro Babišovu firmu nemá žádné náklady, předvádí se veřejnosti divadlo o příkladné správě státu. Zásadní roli v tom pak hraje i Babišova propagační a marketingová divize, jejíž součástí je vydavatelství Mafra. Pomáhá obstarávat kamufláž, v disproporční míře ukazuje, co se majitelově politické divizi daří, a naopak úzkostlivě odvádí pozornost od kriminální podstaty jeho politického působení.

Za kamufláží, která pracuje se „slušně fungujícím ministerstvem obrany“ či s „přijatelným zákonem o národním parku Šumava“, Babiš provozuje gangsterskou extrakční strukturu, jejímž základním cílem je kontrolovat a zmnožovat finanční toky z veřejných rozpočtů na jeho korporátní a privátní účty. To je základní poznatek investigativní práce DR, která je shrnuta v knize Žlutý baron. Dlouhodobě to dokládá rovněž práce novinářky Táni Králové i práce Reportérů České televize.

Poslední příklad, který přinesla právě Táňa Králová odhalujíc likvidaci opavské palivové firmy FAU, tak není žádným ojedinělým excesem, nýbrž další ilustrací podstaty podnikatelsko-politické strategie, kterou Babiš sleduje od začátku v duchu kréda „ministerstvo financí je prozatím naše největší akvizice“. Nepotřebuje být osobně ve vládě, aby mu jeho včely nosily med.

Jakkoli je tedy pochopitelné, že se ČSSD i obě hlavní pravicové strany ve volební kampani soustřeďují na obnovení programového konfliktu, neboť tím odebírají Babišovi politický a komunikační prostor, je stejně tak důležité, aby se propracovaly k vědomí, že budou muset vytvořit společnou vládu, jejímž ústředním programem bude deagrofertizace české politiky i médií. V tom také spočívá základní zkouška vyspělosti české politické veřejnosti v týdnech, jež zbývají do voleb.

Je nutné získat co největší množství lidí, aby přišli hlasovat proti vládě s účastí Agrofertu. A je nutné vytvořit maximální tlak, aby pro žádnou z demokratických stran nebyl vstup do takové vlády — ať už s Babišem nebo bez něj — přijatelný.

Potřebujeme, aby po volbách vznikla vláda většiny ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, jejímž základním programovým závazkem — klidně jen na jeden na dva roky — bude, že klekne na Babiše a jeho mafii. Na takovou vládu nebude nijak zvlášť příjemný pohled, bude mít nespočet neduhů, ale přesto je tím nejlepším, co tu reálně po volbách může vzniknout. K pravo-levé politice se můžeme vrátit hned poté, co na Babiše a spol. zakleknou orgány činné v trestním řízení.

  Diskuse
  JV
  August 29, 2017 v 23.57
  Velká potíž
  S poukazováním na Babiše, jako na nebezpečí v české politice, je jedna nepřekonatelná potíž: nikdo z těch, kteří v té politice jsou, není schopen věrohodně zdůvodnit, že on by to dělal lépe.

  Všechny ty politické strany, o nichž autor uvažuje jako o koaličních partnerech v případné vládě bez Babišova ANO, se za posledních 28 let natolik zdiskreditovaly, že o důvěru občanů už ani nestojí.

  Těžko lze někoho přesvědčovat o tom, že ODS, TOP 09 i ČSSD, strany, které tu budovaly a vybudovaly mafiánský kapitalismus, povedou zemi lépe, než Babišovo ANO. Lze snad od dobrotivého občana, vůči němuž projevily všechny pravicové strany takovou míru sociální bezohlednosti a pohrdání jím samým, čekat, že se zděsí Babiše a bude volit ODS a její někdejší béčko TOP 09?

  Kleknout na Babiše by mohl být dobrý nápad, kdyby se stejně klekalo na pana Bakalu, Krejčíře, Koženého a všechny ty oligarchy, miliardáře a podnikatele z všelijakých finančních skupin. A pak především na polistopadové politiky, bez jejichž servisu by tito lidé k miliardám nikdy nepřišli.

  Jiří Vyleťal
  August 30, 2017 v 15.23
  Co znamená ten červený čtvrtměsíc nad Babišovou hlavou jsem nepochopil
  Protibabišovská koalice ČSSD, ODS, TOP09 a KDU-ČSL zcela jistě nevznikne, takže nebudeme mít možnost vyzkoušet si, zda by to byl dobrý nápad nebo vyhánění ďábla belzebubem. Podle mě to druhé. Babišovi by to nejspíš přihrálo další hlasy v nevyhnutelných předčasných volbách, ledaže by ho do té doby opravdu zavřeli. Úplně zrušit politiku by bylo Babišovo vítězství.
  PK
  August 30, 2017 v 16.1
  V tom případě ovšem
  zbývá voliči, který chce zabránit vládě ANO, jediná možnost: volit TOP09. Tak jednoduché je to.

  Ten červený čtvrtměsíc, pane Kubičko, je rozmazaná dopravní značka vzadu, a evidentně to nebyl záměr. U profesionální fotografie, která by měla jít na výstavu, by něco takového bylo nepřijatelné, a fotografové si na takové věci dávají pozor.

  Tady je to ovšem úplně jedno, řekl bych. Ta fotka je i jinak dost neostrá a vůbec mizerná. Pochází ostatně z Babišova facebooku.
  August 30, 2017 v 16.23
  Pane Kolaříku,
  děkuji za vysvětlení ale neptal jsem se na to, jak ten čtvrtměsíc vznikl - to je dost zřejmé - ale jaký má význam. Předpokládal jsem, že ta fotka s nešťastnou srostlicí (tak tomu my fotografové někdy říkáme) byla použita proto, že to vypadá jako svatozář, symbol islámu či něco podobného. Nevím, proč by někdo bez postranního záměru používal nepovedenou fotku. Fotograf asi záměr neměl, ale výtvarný redaktor DR možná ano.
  August 30, 2017 v 16.32
  Jinak, pane Kolaříku
  TOP09 je dnes opravdu jediná protibabišovská a konzistentně proevropská strana u nás. Jako člověka přece jen dosud spíše levicového mě to strašně štve. Tento pocit nejspíš nesdílíte, ale pochopit byste ho mohl.
  PK
  August 30, 2017 v 16.41
  Jestli si můžu tipnout, pane Kubičko,
  tak redaktor DR si toho na té fotce buď vůbec nevšiml, nebo si toho sice všiml, ale nechtělo se mu hledat lepší fotku, a mávnul nad tím rukou. Skrytý význam bych za tím nehledal.

  Jinak samozřejmě Váš pocit plně chápu. U mě byl Kalousek dosud na černé listině ani ne tak kvůli pravicovosti, jako kvůli toho, jak se kdysi podílel na protlačení Klause do prezidentského úřadu, a jak se choval arogantně vůči signatářům petice intelektuálů (Halíkovi a spol.) proti Klausově volbě.

  Takže pro mě to taky určitě není jednoduché. Ale jak říkáte: jediná protibabišovská a konzistentně proevropská strana u nás. To je pro mě v této chvíli rozhodující.
  JV
  August 30, 2017 v 20.23
  Slepá víra a zapomnění
  Hledat spásu před Babišem u TOP 09, resp. prchat před Babišem do náruče Miroslava Kalouska, to vyžaduje vedle pevné víry v uzdravení skrze vyhnání čerta ďáblem i dokonalou míru zapomnění.

  Bych si tentokrát tak nějak na způsob pana Petráska posteskl.

  Jiří Vyleťal
  PK
  August 30, 2017 v 20.25
  Pane Vyleťale
  Je mi líto, že to musím říci, ale Vy si taky toho Babiše plně zasloužíte.

  A nebojte se, dostanete ho.
  August 30, 2017 v 21.3
  "Potřebujeme, aby po volbách vznikla vláda většiny ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, jejímž základním programovým závazkem – klidně jen na jeden na dva roky – bude, že klekne na Babiše a jeho mafii."

  Pokud by taková koalice vznikla, začnou v politickou
  účelovost jednání policie věřit i ti zbývající občané, které o tom Babiš zatím nepřesvědčil. Babišova síla je v slabosti jeho oponentů, Jakuba Patočku nevyjímaje.

  Kalouska volit nebudu a stejně by to nepomohlo.
  JV
  August 30, 2017 v 21.8
  Panu Kolaříkovi
  A k tomu rozhodnutí o tom, co si já zasloužím, jste dospěl na základě čeho, pane Kolaříku?

  Jiří Vyleťal
  + Další komentáře