Ministr Pelikán poskytl rozhovor týdeníku Respekt, v němž obvinil Policii ČR z účelového postupu proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. Vydání rozhovoru se pak snažil zabránit. Nyní čelí kritice opozice i ministra vnitra.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v rozhovoru pro Respekt tvrdí, že policie sněmovnu žádá o vydání ministra financí Andreje Babiše k trestnímu stíhání účelově. „Policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala Sněmovnu o zbavení imunity. Já nepotřebuju žádná další fakta, kromě toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami,“ uvedl Pelikán v pondělním Respektu.
V rozhovoru Robert Pelikán říká, že za žádostí o vydání Andreje Babiše může být dlouhodobě připravovaná snaha ovlivnit nadcházející parlamentní volby. „Koneckonců i mně dva roky jistí lidé vyprávějí, že se tohle stane před volbami. Tak se to prostě stalo,“ uvedl Pelikán v rozhovoru pro Respekt a dodal: „Kdo to říká, si nechám pro sebe, protože pro to nemám důkazy a dobře víte, jak by takový spor o ochranu osobnosti dopadl.“
Pelikán přesvědčení o účelovosti postupu policie zdůvodnil svou „desetiletou zkušeností advokáta“. Z ní pro něj plyne, že policie a státní zastupitelství nemají žádný jasně stanovený moment, v němž získaly dostatek důkazů, na základě kterých mohly vznést obvinění. „Ve vyšetřování takovéto věci nemáte žádný ostrý předěl, kde je ten den, kdy máte shromážděny přesně ty důkazy, na základě kterých máte sdělit obvinění, a pokračovat dál,“ uvedl Pelikán.
Podle něj měli policisté s obviněním počkat až po volbách, protože se to okamžikem voleb stane zbytečnou prací. Po vypršení mandátu stávající sněmovny bude totiž policie muset žádat o vydání Babiše znovu Sněmovnu novou.
Advokát Pavel Uhl, který se sám věnuje mimo jiné trestnímu právu, s Pelikánem nesouhlasí. „Právo jasně stanovuje podmínky, za nichž je nutné zahájit trestní řízení. Že s tím policie někdy pracuje kreativně, je druhá věc. Zda se to stalo i zde, pochopitelně nevím, nemám přístup do spisu, ale myslím si, že spíše ne. Každopádně není pravda, což ministr tvrdí, že si o tom policie může sama rozhodnout,“ uvedl Pavel Uhl pro Deník Referendum. Uhl rovněž upozornil, že i když policie patrně bude muset žádat o vydání Babiše i nově zvolenou sněmovnu, zákon ji nedává právo brát v potaz blížící se volby.
Kontroverze nad vydáním rozhovoru
Ministr Pelikán na otázku Respektu, zda by jako ministr spravedlnosti neměl postup policie a justice spíše hájit, odpovídá „Máte naprostou pravdu, proto jsem vůbec nechtěl o téhle věci mluvit. Proto ten rozhovor možná nevyjde.“ V zápětí doplnil: „Rozhovor je pořád ještě moje autorské dílo. Máme autorský zákon, bez mého souhlasu rozhovor nevyjde,“ řekl Pelikán.
Respekt ministrovo stanovisko nepřijal. Už na místě redaktor Kundra Pelikánův nárok odbyl: „S rozhovorem jste souhlasil a vedeme ho spolu veřejně.“ Následně se týdeník rozhodl rozhovor vydat bez ohledu na Pelikánův nesouhlas. Respekt v editorialu Pelikánovu interpretaci, podle níž je rozhovor autorským dílem zpovídaného podléhajícím ochraně autorským zákonem, kategoricky odmítl.
Za Respekt se postavil i Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Ačkoli uznává, že za určitých okolností může být chráněno i autorské právo zpovídaného, obecně Pelikánovu interpretaci ostře kritizuje. „Pokud by u soudů zvítězila interpretace ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, že je každý rozhovor, resp. podklad pro něj automaticky chráněn jako autorské dílo, pak by to vedlo k zásadnímu zásahu do novinářské práce a svobody slova vůbec. Je velmi znepokojující, že se ministr spravedlnosti takové návodné interpretace dopouští,“ uvedl Nadační fond nezávislé žurnalistiky v prohlášení zveřejnénem na svém facebooku.
Podobný postoj zaujímá politolog a komentátor Lukáš Jelínek. „Nejsem odborník na autorské právo, ale v okamžiku, kdy politik poskytne novinářům rozhovor, tak musí počítat s tím, že rozhovor bude žít svým vlastním životem. V okamžiku, kdy politik dává naprosto seriózní dvoustránkový rozhovor do týdeníku, tak je podle mě naprosto bezprecedentní, aby si až poté, co rozhovor poskytne, uvědomil, co vlastně řekl a dožadoval se jeho stažení. Přijde mi to neuvěřitelně dětinské od člena vlády, který je ve své funkci třetím rokem,“ uvedl Jelínek pro Deník Referendum.
Pelikána žádají o vysvětlení Kalousek i Chovanec
Výroky ministra Pelikána v rozhovoru pro Respekt se dočkaly ostré kritiky předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska i ministra vnitra Milana Chovance, do jehož resortu policie spadá. Oba žádají po Pelikánovi, aby své výroky vysvětlil.
„Ministr Robert Pelikán obvinil v rozhovoru s týdeníkem Respekt Policii ČR z toho, že manipuluje trestním řízením, aby ovlivnila výsledky voleb. Ministr spravedlnosti nese ústavní odpovědnost za nestranný výkon funkce státního zastupitelství, které je v procesu trestního řízení policii nadřazeno, kontroluje jeho činnost a zadává úkoly. Pokud se politik s touto odpovědností dopustí podobných výroků, měl by se veřejně omluvit, nebo okamžitě odstoupit.“ uvedl Kalousek na svém facebooku.
Ministr vnitra Chovanec v pondělí po jednání vlády novinářům řekl, že chtěl, aby mu Pelikán doložil, čím je jeho tvrzení podložené. „Vyzval jsem ho, aby nám sdělil informace, které má; klidně v režimu tajné,“ uvedl v České televizi Chovanec. „Pokud ty informace nemá, tak je to vyfabulováno, aby kryl šéfa svého hnutí. Pak by se měl za svá slova zodpovídat,“ dodal. Pelikán se podle Chovance hájil právě jen tím, že si vydání rozhovoru nepřál.
Také politolog Lukáš Jelínek ministra spravedlnosti kritizuje. Podle něj Pelikán dělá medvědí službu všem orgánům v přímém trestním řízení. „Je to stejné, jako by se ministr vnitra pustil do kritiky státních zástupců nebo soudců. V okamžiku, kdy se jedná o nějakou vážnou kauzu, která se musí vyšetřit, tak by se od ní měli dát politické ruce pryč a politici by ji neměli zatěžovat svými konfliktními výroky,“ řekl Jelínek pro Deník Referendum.
Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání předsedy politického hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka 10. srpna. Viní je z dotačního podvodu v souvislosti s Babišovým sídlem Čapí hnízdo. Mandátový a imunitní výbor sněmovny si Babiše a Faltýnka pozval na 30. srpna. Kromě obou poslanců se má jednání účastnit vyšetřovatel případu Čapí hnízdo Pavel Nevtípil a dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch.