Čína po čtyřech letech propustila na svobodu občana Sü Č´-junga
Olga LomováV den pohřbu Liou Siao-poa pekingský režim propustil advokáta Sü Č´-junga, potrestaného za obhajobu nespravedlivě stíhaných občanů Čínské lidové republiky.
15. července, v den, kdy se v Šen-jangu pod přísným dozorem policie konal pohřeb Liou Siao-poa, byl v Pekingu po skončení čtyřletého trestu na svobodu propuštěn Sü Č´-jung (Xu Zhiyong), jeden z iniciátorů „Hnutí nových občanů“ (čínsky sin kung-min, angl. New Citizen’s Movement). Jedná se o volné sdružení stoupenců myšlenky lidských práv usilujících o demokratické a právní reformy, respektování ústavy a společenskou spravedlnost v rámci stávajícího systému.
Sü Č´-jung je vzděláním právník, působil na právnické fakultě prestižní Pekingské univerzity a dlouhodobě usiluje o zlepšení právního prostředí v Číně. Stejně jako ostatní „noví občané“ Sü Č´-jung vyznává myšlenku nenásilného odporu proti protiprávnímu jednání, důsledného dodržování zákona a ochrany občanů proti zvůli úřadů. On sám obhajoval například trestance nespravedlivě odsouzeného k smrti, angažoval se v případu kontaminovaného mléka pro kojence, či hájil práva dětí migrantů z venkova na školní docházku a lékařskou péči ve městě.
Poskytoval také právní poradu lidem bez domova přicházejícím do Pekingu z venkova s peticemi. Poté, co jeden z nich byl zbit v detenčním středisku a zemřel, koncipoval návrh reformy zákona a dosáhl toho, že detenční střediska, kam policie zavírala stěžovatele, byla zrušena.
V době, kdy generální tajemník Si Ťin-pching vyhlásil celostátní kampaň proti korupci v řadách komunistické strany, společně s ostatními „novými občany“ požadoval, aby komunističtí funkcionáři v zájmu odstranění korupce zveřejňovali svoje příjmy.
Sü byl zatčen společně s dalšími během zátahu na právníky a občanskou společnost v létě 2013, to jest zhruba půl roku po nástupu Si Ťin-pchinga k moci.
Ještě před svým zatčením byl Sü Č´-jung zastrašován, zbit a protiprávně zadržován s cílem přinutit jej, aby ukončil svoji činnost na obranu nespravedlivě stíhaných. V lednu 2014 byl odsouzen ke čtyřletému trestu za „svolání shromáždění za účelem narušení veřejného pořádku“.
Jedná se o typický trest pro advokáty v případech zvůle státních orgánů. Úřady označí protesty přátel oběti před soudní budovou, kam jim je zakázán přístup, za destabilizaci společenské harmonie, vyvolávání nepokojů a ohrožení státu a vinu za to kladou obhájci.
Sü Č´-jungův obhájce oznámil, že jeho klient opustil vězení v dobrém zdravotním stavu a že se v nejbližších dnech bude věnovat především své rodině. Vyjádřil také přesvědčení, že bude požívat plné svobody. Soudě podle situace právníka Pchu Č´-čchianga, novinářky Kao Jü či Liou Siao-poovy manželky Liou Sia se však lze obávat, že i on bude pod neustálým policejním dozorem.