Týden ve Sněmovně: Mohutný finiš před koncem volebního období
Jan GruberParlamentní zpravodaj Jan Gruber ve svém pravidelném úterníku shrnuje nejdůležitější body z nadcházející, předposlední schůze Sněmovny v tomto volebním období. Poslanci se pokusí projednat pětatřicet zákonů z druhých a třetích čtení.
Poslanci a poslankyně mají na programu předposlední, devětapadesáté schůze Sněmovny v tomto volebním období takřka dvě stě tisků. Vedení politických stran vládní koalice se v polovině června shodla, že nejdůležitějším úkolem je nyní doprojednat zhruba pětatřicet zákonů, které se nacházejí ve druhém a třetím čtení, aby se je podařilo schválit ještě před podzimními sněmovními volbami. Sociální demokracie, lidovci a politické hnutí ANO se již nebudou pokoušet prosadit zákon o sociálním bydlení, zákon o zálohovaném výživném, novelu zákoníku práce nebo insolvenčního zákona, přestože se k tomu strany zavázaly v programovém prohlášení a dlouhodobě označovaly tyto právní normy za prioritní.
Zákony vrácené Senátem
Sněmovna se bude v úterý nejprve zabývat zákony, které jí vrátil Senát. Prvním bodem schůze je zákon o pobytu cizinců, který horní komora Parlamentu zamítla. Senátoři ho měli za zřejmě protiústavní, rozporný s evropským právem a mezinárodními závazky České republiky. Senátoři a senátorky se během projednávání novely vymezovali vůči postupu ministerstva vnitra, které pozměňovacím návrhem, který připravilo poslanci Václavu Klučkovi (ČSSD) významným způsobem proměnilo znění zákona. Senátor Václav Láska (bezpp. za SZ) hovořil o obcházení legislativního procesu. „Zákon má zvyšovat bezpečnost České republiky v souvislosti s migrací. Ale ono to tak není. Ty změny nepřinášejí zvýšení bezpečnosti. Jak českou bezpečnost ohrožuje dozorování detenčních zařízení státními zástupci? Jak zvyšuje bezpečnost omezení možnosti soudních přezkumů? Novela má usnadnit život a práci úředníku ministerstva vnitra,“ konstatoval Láska.
Poslankyně a poslanci se dále budou znovu zabývat zákonem o pedagogických pracovnících, který jim Senát vrátil s pozměňovacími návrhy. Vláda se v programovém prohlášení zavázala zavést efektivní kariérní řád pro učitele s jasnou motivační vazbou na jejich hodnocení. Navržený kariérní řád rozděluje učitele do tří kategorií, umožňuje jim dosáhnout rychleji na lepší finanční ohodnocení skrze rozvoj profesních kompetencí. Dnes se systém odměňování řídí počtem odučených let. Senátní pozměňovací návrhy zvyšují příplatek učitelům za třídnictví z patnácti set korun na tři tisíce, ruší ve školských zařízeních funkce odborníka na zrakově postižené děti nebo logopeda. Bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD) i její nástupce Stanislav Štech (bezpp. za ČSSD) opakovaně řekli, že se budou snažit prosadit schválení zákona v původní sněmovní verzi.
S pozměňovacími návrhy se do Sněmovny vrátila i novela stavebního zákona, jejímž cílem je zjednodušení a zrychlení povolovacích řízení díky sloučení územního řízení, stavebního řízení a posuzování vlivu na životní prostředí. Sněmovna však v minulých měsících schválila rovněž pozměňovací návrhy poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD), které zbavují občany práv vyjadřovat se skrze spolky ke stavebním záměrům v jejich okolí. Horní komora Parlamentu přijala některé z navržených pozměňovacích návrhů. Ty, které by občanům vrátily jejich práva, nepodpořila, i když se o to někteří senátoři a senátorky na plénu i na výborech snažili. „Snaha byrokratického aparátu nekomplikovat si život názorem veřejnosti je stálá a nebezpečí oklešťování lidských práv a svobod je trvalé, mnohdy skryté, nenápadné i plíživé,“ řekl v rozpravě nad novelou zákona senátor Zdeněk Papoušek (bezpp. za KDU-ČSL).