Flákači a stipendia
Martin ProfantMartin Profant polemizuje s článkem Jiřího Karena, který se zabývá rozhodnutím zvýšit finanční zajištění doktorských studentů a poukazuje na širší problém vztahu české společnosti ke vzdělání.
V lednu slíbila ministryně Kateřina Valachová navýšení státních dotací na doktorandská stipendia v roce 2018 ze současných sedmi a půl tisíc měsíčně per capita na patnáct tisíc. Státní rozpočet by to stálo miliardu jen v prvním roce. Tolik peněz MŠMT ve své kapitole určitě nenajde a bez boje nezíská. Není divu, že se v mediích objevila vyprávění o mladých nadaných vědkyních a vědcích, kteří museli skončit se slibnou kariérou, nemohouce z nuzné almužny uživit ani sebe, natož pomýšlet na založení rodiny.
Jiří Karen ve svém článku obohatil tento dojemný příběh o motiv antiintelektuální animozity, k jejímuž uspokojení bylo doktorské studium „degradováno řadou ‚protiflákačských‘ opatření“. Tmářské ministerstvo, v Karenově podání zjevně odlišné od světlého zjevu ministryně, si přitom ignorantsky zasedlo obzvláště na humanitní obory, nejspíše z podlézavosti vůči prezidentovi, který nemá tyto obory rád.
U Miloše Zemana mi to nevadí, ale opravdu se mi nechce podezírat ani Petra Vopěnku, ani Petra Piťhu z antiintelektuálního populismu. A právě za jejich ministrování (1990—1992 a 1992—1994) propad reálné výše stipendií začal. Pokud by Kateřina Valachová uspěla a stipendia by se v roce 2018 dostala mírně nad padesát procent průměrné mzdy, odpovídal by tento poměr přibližně počátku devadesátých let. Pod podmínkou. že by doktorandi nemuseli platit sociální a zdravotní pojištění, jak ministryně také slibovala.
V devadesátých letech byl důvod permanentního propadu očividný. Masivní růst studijních příležitosti, pro rozvoj demokracie zcela nezbytný, v kombinaci s transformační inflací snížil reálné příjmy všech akademiků, nejen studentská stipendia. V určité míře by se to při tak velkých změnách zřejmě stalo i v zemi, jejíž premiéři by se tolik nesnažili být premianty neoliberálního washingtonského konsensu.