Kuchařky bez domova otevřely vlastní Jídelnu
Petra DvořákováKuchařky bez domova otevřely na pražském Smíchově veganskou Jídelnu. Za novým podnikem stojí organizace Jako doma. Kuchařky bez domova doposud vařily a pekly převážně pro svůj stánek v pražském Karlíně nebo se věnovaly cateringu.
Organizace Jako doma, která se věnuje ženskému bezdomovectví, otevřela ve středu na pražském Smíchově veganskou Jídelnu. V podniku založeném na principech sociálního podnikání zaměstnává ženy se zkušeností s bezdomovectvím.
Díky jejich zaměstnání chce také měnit vztah mezi veřejností a lidmi bez domova a odstup a stud, který mezi těmito skupinami ve společnosti je. Jídelna chce nabízet zdravé cenově dostupné jídlo pro všechny. Jídelna Kuchařek bez domova zaměstnává ženy v sociální tísni.
„Naše Jídelna nabízí zdravá a plnohodnotná veganská jídla. Používáme lokální a sezónní potraviny, budeme zpracovávat i zeleninu, kterou kvůli vzhledu obchody neprodávají. Oproti běžným restauracím a kavárnám nabízíme jídlo za cenu, která je dostupná i lidem, kteří si návštěvu v běžných restauracích nemohou dovolit. Oběd v polední nabídce může v Jídelně ochutnat za pětasedmdesát korun, polévku s pečivem za třicet,“ říká jedna z Kuchařek bez domova Eva Kundrátová.
Interiér Jídelny navrhl z recyklovaných materiálů ateliér MARS (Moderní ateliér recyklovaného skla). Jako stínítka lamp tak slouží například půllitry či struhadla, skleničky vznikly z použitých láhví. Atmosféru dotváří „stěna kuchařek“ zachycující příběhy, vzkazy a přání žen pracujících v Jídelně.
Kuchařky bez domova doposud vařily a pekly převážně pro svůj stánek v pražském Karlíně či na Náplavce nebo se věnovaly cateringu. Stálou kuchyň však dosud neměly stejně jako bistro, o němž snily už od svého počátku v roce 2013.
Pracovní místa a cesta k oddlužení
„Kromě nabídky jídla a občerstvená plánujeme v Jídelně i promítání, přednášky a diskuse na různá sociální témata. Chceme tak v lokalitě nedaleko Anděla vytvořit místo kde se místní lidé mohou najíst zdravě a za dostupnou cenu a také se mohou dozvědět více nejen o problematice bezdomovectví,“ doplňuje informace Lenka Vrbová z organizace Jako doma.
Malá jídelna čítající čtyři stolky však pojme pouze komornější akce. Organizátoři tak upínají naděje spíše k plánovanému projektu komunitního centra. To by mělo také vzniknout na pražském Smíchově, kam chce organizace aktivity kuchařek soustředit.
„Projekt komunitního centra by měly podpořit právě výnosy z bistra. Rádi bychom v něm poskytli ženám bez domova prostor, kde mohou před den pobýt, najíst se nebo si zamknout svoje věci do skříňky a netahat se s nimi po městě,“ nastínila Deníku Referendum Vrbová.
Projekt, do něhož je momentálně zapojena patnáctka žen se zkušeností s bezdomovectvím, dává ženám v těžké životní situaci nejen práci, ale hlavně přispívá k jejich návratu do společnosti. Snaží se upozornit i na dvojí diskriminaci bezdomovkyň na trhu práce — znevýhodňuje je totiž nejen sociální status, ale i pohlaví.
Organizace Jako doma sháněla první kuchařky například v azylových domech, další je často oslovovaly aktivně samy. Jídelna zaměstná čtyři kuchařky na plný úvazek za patnáct tisíc korun, k tomu nabídne práci brigádnicím za sedmdesát pět korun na hodinu, po půl roce by se mělo podařit jejich mzdu navýšit.
„S oddlužováním je to složitější, člověk na něj musí mít určitou míru příjmu, máme na to dluhovou poradkyni. Díky projektu se ale podařilo některé ženy dostat z azylového domu na ubytovnu nebo dokonce do stálého bytu. A naše dlouhodobě kuchařky se stávají sebevědomějšími,“ vysvětluje Deníku Referendu dopady projektu Lenka Vrbová, koordinátorka a manažerka projektů organizace Jako doma.
Vlastní prostor hledala organizace téměř dva roky, nakonec získala od Prahy 5 do pronájmu za symbolickou korunu bývalou jídelnu. Tu pak díky darům nebo fondům EU zorganizovala a zrekonstruovala.