Boj se smogem? Účinná opatření existují, vláda se o ně musí zasadit, tvrdí spolky
Vratislav DostálPokud chce vláda skutečně bojovat se smogem, musí přijít s účinným plánem. Ekologické organizace navrhují například konec uhelných dotací, regulaci dopravy nebo modernizaci průmyslu. Smogovou situací se bude vláda zabývat ve středu.
Vláda Bohuslava Sobotky se bude ve středu na svém pravidelném jednání věnovat mimo jiné také aktuální smogové situaci v České republice. Premiér Bohuslav Sobotka vyzval ministra Richarda Brabce, aby navrhl opatření, která budou v boji se smogem efektivní
Ekologové v této souvislosti apelují na vládu, aby se zasadila o účinná opatření, která situaci zlepší. „Smogové situace se budou opakovat, pokud vláda nepřijme další, skutečně účinná strategická rozhodnutí a nevylepší zákony,“ vzkazují ministrům Sobotkovy vlády ekologové.
„Premiér Sobotka - pokud myslí boj se znečištěním vážně - by měl požadovat nová strategická rozhodnutí a vylepšení zákonů,“ vzkazuje vládě programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh. Vláda by podle něj měla přestat s dotováním uhelných zdrojů a ukončit zbytečné pálení uhlí v zastaralých elektrárnách.
„Obce by měly dostat povinnost - ale i nástroje a možnosti - rozumně regulovat dopravu. Pokud ani smogová krize nepohne vládu k rychlému prosazení programového závazku v podobě antifosilního zákona, je potřeba jej alespoň připravit pro další vládu,“ vypočítává Koželouh.
„Na Ostravsku požadujeme řešení situace už mnoho let - opatření, která se v tomto směru dějí, jsou ale velmi pomalá a nás nutí nadále dýchat vzduch, který je zdraví škodlivý,“ doplňuje Anna Plošková ze spolku Čisté nebe. „Chceme, aby během smogových situací města a kraje reagovala rychle a účinně balíčkem připravených opatření,“ doplnila.
Ekologické organizace zdůrazňují, že vláda musí zasáhnout ve prospěch zdraví občanů a řešit situaci strategickými rozhodnutími k ozdravění ovzduší i ekonomiky. Současné povinnosti a možnosti měst a obcí podle nich zdaleka nestačí pro výraznější ozdravění ovzduší.
„Pro rozšíření mýtného, regulaci dopravy ve městech či funkční ekonomickou motivaci k zavádění šetrnějších technologií dělají politici málo. Snad je přesvědčí smog, který se nevyhnul ani Praze zamořené automobilovou dopravou,“ vysvětluje Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruh.
Hnutí DUHA, Čisté nebe a celá asociace ekologických organizací Zelený kruh proto sestavily plán konkrétních zlepšení, které vláda může udělat, aby se lidem lépe dýchalo. Vláda by podle nich měla například posílit u obcí a měst povinnost regulací v případě smogu, konkrétně mluví o možnosti regulovat topení uhlím i automobilový provoz.
Vláda by také podle ekologů měla zastavit kontraproduktivní dotace pro uhelné kotle a soustředit peníze pouze na čisté zdroje vytápění, odstavit zastaralé uhelné elektrárny a připravit podporu pro obecní a občanské projekty čistých obnovitelných zdrojů energie nebo prosadit slíbený antifosilní zákon, který by pomohl vymanit zemi ze silné závislosti na fosilních palivech.