Polská facka parlamentní demokracii

Jiří Dolejš

Poslední události v Polsku už nejsou jen konzervativním typem politiky, ale hraničí s ohrožením právního státu.

Minulý pátek došlo v polském Sejmu k událostem, které lze bez uzardění označit jako skluz k autoritářským pořádkům. Vládní strana PiS Jaroslawa Kaczynského se rozhodla, že se nebude již zdržovat diskusemi s parlamentní opozicí a vyloučila ji z parlamentní debaty.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Vládní poslanci se zavřeli mimo jednací sál a tam sami mezi sebou bez hlasovacích přístrojů i bez médií rozhodli o návrhu státního rozpočtu na rok 2017 a dalších zákonech. Na pokyn maršálka Sejmu parlamentní stráž protestující opoziční poslance zadržela za dveřmi.

Opozice označila takové jednání za nezákonné, požaduje svolání nové schůze Sejmu a nové věrohodné hlasování o rozpočtu.. V reakci na to se před Sejmem sešly tisíce lidí a blokovali budovu parlamentu. Obležený parlament musely bránit policejní posily. Protesty probíhaly i před prezidentským palácem, kde manifestující žádali, aby prezident Duda zasáhl proti nedemokratickým postupům vládní PiS.

Autoritářská cesta

Použití síly vůči opozici i médiím nabudilo politické emoce, které vzkřísily jinak skomírající polskou opozici. Sociální sítě s tímto tématem mobilizovaly občanskou veřejnost. Premiérka Szydlová, které se v noci podařilo za asistence policie opustit obléhaný parlament, zkritizovala opozici, že nezodpovědně hraje na chaos v zemi a vyzvala ke klidu. Ministr vnitra Mariusz Blaszczak eskaloval situaci tím, že označil nepokoje za snahu nelegálně převzít moc. Šéf Evropské rady Donald Tusk mluví o ohrožení právního státu v Polsku.

Tato situace je už poměrně vážná. O polském přístupu k ústavním principům se už psalo dříve (v souvislostech s útoky na ústavní soud či na právo shromažďovací). Současná ultrakonzervativní polská scéna proslula i svým středověkým přístupem k právu na interrupci.

Premiérka Szydlová zkritizovala opozici a vyzvala ke klidu. Repro DR

Útočí i na práci novinářů při informování o tom co se děje v parlamentu. Právo na informace se ponechá jen vybraným „prověřeným“ médiím. Tentokrát se ovšem ohrožuje samotná podstata parlamentní demokracie, právo řádně zvolených poslanců diskutovat a hlasovat o návrzích zákonů. A nic na tom nemění kritika obstrukčních metod opozice. Vyloučit část poslanců z jednání je prostě nemyslitelné a je to skutečná facka právnímu státu.

Při protestech se k parlamentní opozici (Občanská platforma) přidala i levicová strana Razem a další mimoparlamentní subjekty.

Sjednocují je obavy z šovinistické a autoritářské cesty, kterou Polsko nastupuje v posledních čtrnácti měsících. Paradoxem je, že krajně pravicová a antikomunistická současná vládní reprezentace, která je obdivována i českými konzervativci, se posouvá k metodám, které byly k vidění spíše před rokem 1989.

Dnešní absolutní vládce Polska Jaroslaw Kaczynski má tendenci rozhodovat mimo parlament, a tak táhne Polsko do politického ofsajdu. Zpochybnění zákonnosti v jednání parlamentu obnažuje stav věcí a vede k chaosu. Otázka nejbližších dní je, zda dokáže vládní PiS přeci jen couvnout od konfrontace.

Zatím má svých pětatřicet procent volebních preferencí, ale mohla by začít ztrácet. Uklidnění nynějšího horkého sporu by přitom sebrala i kritikům vítr z plachet. Ovšem včerejší společné vystoupení předsedy Kaczynského, premiérky Szydlové a maršálka Sejmu Kuchcińského a Senátu Karczewského náznakem vstřícnosti rozhodně nebylo.

  Diskuse
  Nejhorší ze všeho je vždycky ta naprostá bezmoc, s jakou je nutno sledovat jak se doposud demokratický stát čím dál tím více stává kořistí reakčních a ultrareakčních sil, kteří si z něj dělají pouhý nástroj svého deformovaného ideového fundamentalismu.

  Není například ani vůbec jisté jestli se Evropské unii podaří proti Polsku uvalit sankce - neboť to má své zastánce ve svých "bratřích ve zbrani", především v Maďarsku. A příslušná rezoluce o sankcích musí být - bohužel - přijata jednomyslně (s výjimkou samotného potrefeného státu).
  IH
  December 22, 2016 v 18.17
  Konkrétní náchylnost, též však adaptivní reakce
  Kritiku můžeme v případě Polska zaměřit jednoznačně na konzervativně pravicové vedení země. Přiznejme si však, že toto je pro nás poměrně snadné a že vlastně ani nevíme, zda by k stejně výraznému oslabení podstatných atributů demokracie došlo u našich sousedů na severovýchodě i beze změn klimatu jinde, především v Rusku. Je prostě fakt, že jako když se v některé relevantní zemi dají na zbrojení, je těžké (nebo spíš nebezpečné) nepřistoupit k něčemu podobnému rovněž jinde, tak nastejno to může dopadat i s oktrojováním demokratických a pluralitních pořádků, z nichž se mohou v očích mnohých stát nešťastná znevýhodnění generující (národní) nejednotu. Již mnohokrát se světem valily takové vlny, jimž se ubránily jen nemnohé národy.
  December 23, 2016 v 18.57
  Doba iluzí a doba změn
  Ono nejde jen o polsko ruské vztahy a tamní bigotnost - on celý svět je zasažen krachem washingtonského konsensu a znejistěn blížící se čtvrtou průmyslovou revolucí a multipolárním chaosem
  V Rusku sní svůj imperiální sen, Čína se potýká se svou extenzivní velikostí a Trump chce spustit jaderné zbrojení na plné otáčku.V Evropě míří do Elisejského paláce le Penová a co se bude dít v Německu se ještě ukáže
  To už nespraví apoštolské řeči ale ani troll na Hradě - to chce změnu s oporou širší většiny a to bez strategického nadhledu nad úzkými ideologiemi a mocenským partikularismem nepůjde. .
  JS
  December 24, 2016 v 16.43
  panu Poláčkovi
  "Nejhorší ze všeho je vždycky ta naprostá bezmoc, s jakou je nutno sledovat jak se doposud demokratický stát čím dál tím více stává kořistí reakčních a ultrareakčních sil, kteří si z něj dělají pouhý nástroj svého deformovaného ideového fundamentalismu."

  Nerozumím tomu, na co si stěžujete. Kdyby měli Poláci třeba možnost měnit ústavu pomocí přímé demokracie, nemuseli by dnes bezmocně přihlížet, jak "Právo a Spravedlnost" vede zemi k autoritářství. Měli by totiž právní prostředky s tím něco dělat.

  Byl to váš guru Platón, který si něco takového nepřál. A dnes sklízí Polsko důsledky jeho ignorance (pravda, zdaleka nejen jeho) v otázce, jak navrhnout robustní politický systém.
  "Přímá demokracie"?... Kdyby v takovém Rusku existovala "přímá demokracie", pak by tam stejně byl vládcem Putin. Stejně tak jako v Maďarsku Orbán. A v Polsku - kdo ví?... V každém případě PiS dostal k její současné moci polský volební lid - i když už tehdy každému soudnému člověku muselo být jasné, co je to za spolek.

  (A mimochodem: Platón byl sice zásadním kritikem l i b e r á l n í demokracie; ale na straně druhé v jeho "ideálním státě" se o všech postech ve státní správě mělo rozhodovat výhradně p ř í m o u volbou! - To jsou paradoxy, co pane Vaňku?..)
  December 25, 2016 v 13.15
  demokracie jako právo souhlasit
  universálnost přímé volby je zavádějící idea - v přímé volbě je možno rozhodovat to do čeho rozhodující aspoň vidí (dotažený princip subsidiarity)
  ale to polské pohrdání ústavností je nakažlivé - u nás na polské události reagují bojovníci s kavárnou tak že PiS brání demokracii před barevnou revolucí anarchliberálů a zaprodanců
  jen jim vadí že na rozdíl od orbána je kaczynsky rusofobní ...nepochopení že mandát nedává právo dělat si co chci spojuje jak naše tak polské ale i jiné ultrakonzervy
  JS
  December 25, 2016 v 22.1
  panu Poláčkovi
  "Kdyby v takovém Rusku existovala "přímá demokracie", pak by tam stejně byl vládcem Putin. Stejně tak jako v Maďarsku Orbán."

  Tvrdíte na základě čeho? Já si to nemyslím, na základě té hrstky zemí, které PD mají - tam vládci nejsou.

  "V každém případě PiS dostal k její současné moci polský volební lid - i když už tehdy každému soudnému člověku muselo být jasné, co je to za spolek."

  Vám to možná jasné bylo, protože jste v těchto otázkách, jak už jste sám dříve zmínil, jasnovědec. (Vlastně jsem rád, že jste mi to připomněl - vaše schopnosti si rád ověřím u příštích voleb. ;-))

  Ale já bych rád viděl asi lepší důkaz - třeba kde se v předvolebním programu PiS psalo o tom, že budou při hlasování v parlamentu vylučovat opozici.

  Ostatně, v tomto případě by jen stačila možnost poslance odvolávat na základě občanské iniciativy (případě možnost vyvolat nové volby), ačkoliv to také nepovažuji za ideální nástroj.

  Nicméně, i kdybych tuto premisu přijal - baví mě, jak píšete o svobodě, ale přitom vám uniká, že podstatou svobody je také možnost dělat chybná rozhodnutí.

  " jeho "ideálním státě" se o všech postech ve státní správě mělo rozhodovat výhradně p ř í m o u volbou"

  Přímá volba zástupců není přímá demokracie, to je jen shoda slov (možná záměrná). Když už chcete PD kritizovat, aspoň si zjistěte, co to znamená.

  Nicméně nemůžu říct, že bych byl proti tomu, aby lid mohl hlasovat co nejvíc (například já bych byl zastáncem veřejného hlasování o ředitelích všech státních podniků). I když zde to opět podléhá stejnému problému, že prostě nevíme, co je někdo zač, dokud to s ním nezkusíme. A i za jedno volební období se dá bohužel napáchat dost škody.
  JS
  December 25, 2016 v 22.9
  panu Dolejšovi
  "universálnost přímé volby je zavádějící idea - v přímé volbě je možno rozhodovat to do čeho rozhodující aspoň vidí"

  Nemusí do toho tak úplně vidět. Dejme tomu, že by lidé mohli demokraticky volit třeba ředitele Českých drah - jediné, co potřebují vědět, je, jestli se věci změnily k lepšímu nebo k horšímu, a to mohou celkem dobře vidět. Nemusí být nutně odborníky na železniční přepravu. Svým způsobem je to jednodušší a relevantnější rozhodnutí než zvolit jednoho z 200 poslanců parlamentu.
  MP
  December 26, 2016 v 10.45
  Josefu Poláčkovi
  Asi opravdu není třeba mást pojmy. V Platónově státu rozhodovala nevelká privilegovaná vrstva -- nevelká, protože ji ti ostatní, co obstarávali obživu a takové ty běžné starosti, museli uživit.
  Přesněji řečeno rozhodoval jen zlomek obyvatel v porovnání s athénskou demokracií, ve které to podle obvyklých odhadů bylo sotva deset procent dospělých lidí.
  MP
  December 26, 2016 v 11.2
  Janu Samohýlovi
  Nejsem si jist, že by možnost odvolat poslance ( zvoleného funkconáře obecně) v Polskuněco změnila. PiS vyhrála volby, podobně jako např. opakovaně vyhrává volby Lukašenko. Nevyhrála je proto, že by její voliči nevěděli, co od ní mohou čekat, naopak věděli a chtěli to od ní. A chtějí. Czarny protest a současné demonstrace svědčí o tom, že je polská společnost ostře rozdělená, ale nikoli o tom, že ti, kdo demonstruji mají většinu. Zatím se spíše zdá, že nikoli.

  Každá demokracie, reprezentativní stejně jako přímá, má tendenci se zvrhnout v diktaturu většiny a ta v diktaru plebiscitního vůdce ve jménu většiny. Být demokratický je vědět o této tendenci a čelit ji, nikoliv ji popírat.

  Fuj, to je fráze, ale bohužel pravdivá. Takže raději: Hezký závěr vánočních svátků a šťastný Nový rok.
  + Další komentáře