Sněmovna schválila novelu zvětšující ochranu divoké přírody, ale bez termínů
Jaroslav BicanDolní komora Parlamentu v pátek poslala do Senátu vládní novelu zákona stanovující nová pravidla pro národní parky. Poslanci odmítli většinu pozměňovacích návrhů, které by ochranu parků ještě dále zpřísnily, ale i ty, které by ji oslabily.
Poslanecká sněmovna v pátek odsouhlasila novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Návrh prošel s nečekaně velkou podporou 121 hlasů ze 167, proti bylo 22 poslanců, především z ODS a několik jednotlivých zástupců KSČM a ČSSD. Poslanci ODS také navrhli zamítnutí předkládaného zákona, ovšem neuspěli. Jejich návrh podpořilo jen 39 poslanců ze 137.
Schválená novela nastavuje přesná pravidla péče o jednotlivé zóny ochrany přírody. Deklarovaným posláním národních parků má být ochrana divoké přírody na více než polovině území každého z nich. Jak ale upozorňuje Hnutí DUHA, v zákoně chybí konkrétní termíny, kdy má být tohoto cíle v jednotlivých národních parcích dosaženo.
Chybí i minimální rozlohy území divoké přírody, pod jejichž hranici nesmí být divoká příroda zmenšena. To podle ekologické organizace znamená, že i některá z dnešních nejcennějších území národních parků by mohla ztratit ochranu.
„Nová pravidla pro národní parky přinášejí velký posun k lepšímu v ochraně přírody. Většina každého českého národního parku má být určena pro ochranu divoké přírody a zároveň z ní nebude automaticky vyloučen vstup ohleduplných návštěvníků,“ uvedl programový ředitel Hnutí DUHA Jiří Koželouh a dodal: „Novela zákona ovšem neříká, do kdy se to má stát, zda za pět či sto let? Ministr Brabec a ředitelé parků nyní musí bezodkladně stanovit, kde a do kdy bude území pro divočinu a šetrnou turistiku rozšířeno.“
Z pozměňovacích návrhů, které podal poslanec Jiří Junek (KDU-ČSL) a které by výše uvedené nedostatky napravily, byl schválen jediný obsahující úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků. Brání tak dalšímu převádění pozemků do rukou developerů a tlaku na novou výstavbu. Již dříve jej podpořil poslanecký klub TOP 09 a Starostové a sněmovní výbor pro životní prostředí.
„Poslanci schválili úplný zákaz rozprodeje státních pozemků v národních parcích. To je klíčové opatření, které omezí tlak na další zástavbu. Ani to ale nestačí k přísnější regulaci zástavby, která je dnes především na Šumavě a v Krkonoších enormní,“ zdůraznil expert na ochranu přírody Hnutí DUHA Martin Voráč a doplnil: „Ministerstvo životního prostředí i správy parků musí využít všech dostupných možností, jak krajinu národních parků ochránit před developery.“
Ostatní Junkovy pozměňovací návrhy, které by daly další záruky ochraně divoké přírody a ještě více chránily krajinu před nevhodnou zástavbou, podpořili poslanci TOP 09, KDU-ČSL a hnutí Úsvit, ale ODS, ANO a větší část ČSSD a KSČM byly proti, takže ve výsledku návrhy neprošly. Poslanecká sněmovna však také odmítla všechny ostatní pozměňovací návrhy poslanců Jana Zahradníka a Petra Bendla z ODS, Jana Klána z KSČM a Martina Kolovratníka z hnutí ANO, které by ochranu divoké přírody a krajiny oslabily.
Hnutí DUHA na jaře předložilo Poslanecké sněmovně petici za dobrý zákon o národním parku Šumava. Peticí, kterou podepsalo již téměř 62 000 lidí, ekologická organizace také apelovala na začátku října spolu s významnými kulturními osobnostmi na ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Ochrana divočiny podle Hnutí DUHA rovněž přináší v národních parcích podnikatelské příležitosti v šetrné turistice a tím i pracovní místa.