Velká koalice, jaká tu ještě nebyla
Lukáš JelínekStalo se módou dávat před sociálními tématy přednost nacionálním — a lidé na to slyší, zvlášť je-li po ruce „společný nepřítel“. Dalším úspěšným modelem je politik-manažer. Národovci a manažeři získávají na síle i popularitě.
Andrej Babiš není první mistr česko-slovenštiny. Jeho snad nejslavnějším předchůdcem byl Gustáv Husák. Často se mi vybavuje slavná věta: „Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické, ale nech v tej strane zostane, čo je pevné, čo je charakterné, čo chce za tento národ zápasiť.“
Nevím, proč ji mám stále v hlavě. Měla znít jako poselství jednoty a zásadovosti — Husák ji pronesl na konci srpna 1968 po ostudných rozhovorech komunistických předáků v Moskvě, jakmile správně vycítil šanci stát se novou hvězdou.
Dnes si nás žádná mocnost nepodrobuje, svěrací kazajku si nasazujeme sami. Potleskem tu nápadu na trestní stíhání hanobitelů prezidenta, tu návrhu na zpřísnění azylového zákona. Klíčová slova „odpadat“, „oportunismus“, „charakter“ či „národ“ ale používáme i v současnosti.
Například: Tradiční strany odpadají a na jejich místa nastupují jednak cyničtí oportunisté, jednak radikálové s plnými ústy národa. Lze ještě provozovat politiku odvozenou od charakteru?
V praxi je nejvyšší čas si zvykat na dva proudy, které českou politiku dost možná brzy opanují. První se bije do národoveckých prsou. Jeho nejviditelnější osobností je Miloš Zeman, jehož premiér Sobotka trefně označil za „národního demokrata“ — sociální akcenty jsou u prezidenta slabší a slabší.
známý výrok Gustáva Husáka, který v úvodu článku citujete, je parafrází na slova Jana Křtitele, jimiž nabádal Židy žijící v Ježíšově době v okolí Jordánu k tomu, aby zásadně změnili své životní postoje. V principu tedy podobný motiv jako Husákův normalizační apel na „uzdravení“ československé společnosti roku 1969.
Cituji z Lukášova evangelia, kapitola třetí, část verše 4 až celý verš 6: „ … Připravte cestu Páně, vyrovnejte mu stezky! Každá propast bude zasypána, hory i pahorky budou srovnány; co je křivé, bude přímé, hrbolaté cesty budou rovné; a každý tvor uzří spasení Boží.“
Kolik pravdy dokáže někdy odhalit kouzlo nechtěného. Gustáv Husák se ve svém normalizačním projevu rozpomněl na své křesťanské kořeny. Díky Bohu v něm kus křesťanství zůstalo do posledních chvil jeho života. Na smrtelné posteli se nechal vyzpovídat. Což je dobře, moc dobře.
S přáním všeho dobrého, Jiří Vyleťal