Některé genocidy svět přehlíží. Kirthi Jayakumarová dává hlas jejich obětem
Pavla HubálkováV dalším dílu podcastové série Screenshot uvažuje publicistka a popularizátorka vědy Pavla Hubálková s indickou právničkou a aktivistkou Kirthi Jayakumarovou o tom, jak by války vypadaly a mohly končit, kdybychom poslouchali hlasy žen.
Války neničí jen zbraněmi — jejich ničivý dopad umocňují i nerovnosti. Ne všechna utrpení vnímáme stejně: záleží, kdo a kde trpí, jakou má barvu pleti nebo jakým jazykem mluví. Některé genocidy si připomínáme, jiné přecházíme mlčením. Mnohé oběti zůstávají jen čísly ve statistikách.
Podle indické právničky a aktivistky Kirthi Jayakumarové války zvýrazňují to, co ve společnosti často přehlížíme: že spravedlnost existuje jen tehdy, pokud platí pro všechny. Ženy ve válečných konfliktech čelí specifickým formám násilí, které zůstávají mimo veřejnou pozornost a zároveň jsou systematicky vylučovány z rozhodování o míru. Přitom právě jejich podíl na moci může proměnit povahu konfliktů.
Pavla Hubálková nás provází úvahou o tom, jak by války vypadaly — a jak by mohly končit —, kdybychom brali vážně všechny hlasy i všechno utrpení.
Český hlas Kirthi Jayjakumarové byl vygenerován pomocí nástroje umělé inteligence Eleven Labs.