Švédsko bojuje proti plýtvání, sníží zdanění oprav starých věcí
Radek KubalaVládní návrh má zlevnit například opravu kola, přešití oblečení nebo správku spotřebiče. Rudo-zelený kabinet se tak snaží omezit plýtvání. Zároveň chce snížit emise skleníkových plynů ze spotřeby a podpořit ekonomiku sdílení.
Švédská vláda vedená sociálními demokraty a zelenými navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na opravy kol, oblečení a bot. Zároveň navrhne větší zdanění pro těžko recyklovatelné materiály, jako jsou například počítače. Představitelé kabinetu to oznámili v sobotu.
Daň z přidané hodnoty na opravy vybraného zboží se sníží z pětadvaceti procent na dvanáct. U domácích spotřebičů pak dostanou Švédové zpátky přímo polovinu nákladů na opravu.
Podle ministra financí a ochrany spotřebitele Pera Bolunda se sníží v důsledku průměrně náklady na opravu o padesát švédských korun (více než 140 českých korun), což podpoří opravování věcí namísto jejich vyhazování.
„Věříme, že tato změna pomůže značně snížit náklady, díky čemuž se opravování věcí stane ekonomicky racionálním jednáním,“ řekl Guardianu Bolund. Dále podle něj úprava podnítí vznik nových domácích obchodů zaměřených na opravy zboží, což přinese nová pracovní místa, a to i třeba pro uprchlíky z aktuální migrační vlny.
Snižování emisi
Návrh opatření je také další iniciativou švédské vlády, jež má v důsledku vést k snižování emisí skleníkových plynů. Švédsku se podařilo od roku 1990 snížit emise o třiadvacet procent. Více než polovinu veškeré energie dnes obstarává z obnovitelných zdrojů.
Znalci však připomínají, že do snížených emisí se započítává i nedávný kontroverzní prodej lužických dolů a uhelných elektráren českému oligarchovi Danielovi Křetínskému, o kterém jsme v Deníku Referendum podrobně informovali zde a zde.
Zároveň švédská vláda reaguje na trend, při kterém stoupají emise ze spotřeby. Podle ministra Bolunda chce Švédská vláda naopak podpořit ekonomiku sdílení a domácí kutily.
„Věřím, že se nálada ve Švédské společnosti mění. Lidé si jsou stále více vědomi, že naše věci musí vydržet déle, abychom snížili zbytečné plýtvání,“ dodal Bolund.
Pokud vláda zvládne svůj návrh provést celým schvalovacím řízením do prosince, začne platit už od ledna příštího roku.
Další informace:
The Guardian Waste not want not: Sweden to give tax breaks for repairs
The Local — Sweden How Sweden wants to make repairing things cheaper
TaxResearch.org Sweden is to give tax incentives for repairs: so should the UK