Šup tam s nimi, ať makají!
Lukáš JelínekPoslanci schválili zákon, který opět koketuje s veřejnými službami pro nezaměstnané. Místo systémového řešení vznikne armáda podhodnocených pracantů.
Jaroslav Drábek se musí v politickém hrobě tetelit blahem. Ústavní soud sice v listopadu 2012 zrušil bývalým ministrem práce a sociálních věcí z TOP 09 prosazenou povinnost osob, jež jsou vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání po dobu delší než dva měsíce, vykonávat bez nároku na odměnu veřejnou službu. Ovšem parlament nelenil a přišel s novou verzí, v níž tentokrát nezapomněl na symbolickou almužnu.
Když pomineme specifický vztah Andreje Babiše k Romům, jeho originální větu „Kdo nepracoval, šup, a byl tam!“ si vzala ve středu za svou podivuhodná sněmovní aliance složená z ANO, TOP 09, ODS, Úsvitu a větší části KDU-ČSL. „Bez práce nejsou koláče,“ zdůvodnila to poněkud zprofanovaným sloganem z dávných časů poslankyně Úsvitu Jana Hnyková.
Takže šup s nezaměstnanými na veřejnou službu! Budou makat jako šrouby za pár šušní, které by člověk standardně zaměstnaný nepřijal.
Nucené práce
Tedy přesněji: lidé bez práce, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku a nevykonávají veřejnou službu nebo krátkodobé zaměstnání, budou i nadále od státu pobírat pouze částku shodnou s existenčním minimem. Pokud však přijmou veřejnou službu, částka se jim bude zvyšovat. Měli by navíc dostávat čtyřicet procent rozdílu mezi životním (dnes 3410 Kč) a existenčním (2200 Kč) minimem.