Deník Referendum se obrací na své čtenáře s žádostí o podporu

Redakce DR

Noviny zažívají dobré období, pokud jde o kvalitu obsahu, vliv a čtenost, ale trápí je finanční tíseň. Obracíme se na čtenáře s žádostí o pomoc.

Deník Referendum se po čase znovu obrací na své čtenáře s žádostí o podporu. V dopise, odesílaném na stovky adres, se uvádí, že noviny „trápí vážná finanční tíseň, která by mohla vést k tomu, že nebudeme schopni udržet současnou redakci, ani současnou kvalitu obsahu, natožpak pracovat na jejich zlepšování. Proto se na vás, naše čtenáře, obracíme s naléhavou prosbou o podporu.“

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Dopis současně zdůrazňuje úspěchy, kterých Deník Refrendum v poslední době dosáhl: „Naše noviny po obsahové stránce nyní zažívají asi nejlepší období za svou existenci. Těšíme se vzrůstajícímu respektu. Vydáváme unikátní texty. Roste nám čtenost,“ píše se v apelu, který pokračuje podrobnějším přehledem příkladů toho, co se podařilo.

Za své hlavní úspěchy Deník Referendum označuje dvě největší témata, jimž se v poslední době věnoval. V dopise se píše:

„A co se nám tedy v poslední době povedlo?

1. Jak Andrej Babiš řídí své firmy? Před rokem a půl jsme v Deníku Referendum zřídili reportážní oddělení. V současné době vydáváme jeden z jeho největších dosavadních výsledků. Vzali jsme politické heslo Andreje Babiše „Řídit stát jako firmu“ jako zadání: zjistit, jak vlastně své firmy řídí. Naše pozornost se soustředila na potravinářství a zemědělství. Popsali jsme

 • nepořádek v Babišových masozávodech,
 • jak připravil řezníky o Kostelecké uzeniny,
 • co udělal s hustopečským zemědělství,
 • jak vydělává na úkor českého státu na byznyse s řepkou
zde

2. Protistátní zástupkyně Galková. Během mapování příkladů pochybného rozhodování státní moci v případech týkajících se šíření nenávisti naše reportérka Saša Uhlová narazila na to, že mnohé z nich mají společného jmenovatele: státní zástupkyni Zdeňku Galkovou. K tématu jsme vydali soubor textů zarámovaných podnětem ministru spravedlnosti, který na jeho základě nechal zahájit vnitřní šetření. Na jeho výsledek samozřejmě netrpělivě čekáme.“

I v dalším textu se redakce tentokrát odvolává především na práci reportážního oddělení a ocenění jeho práce. Dopis obsahuje odkaz na vystoupení Saši Uhlové v DVTV, komentář Jakuba Patočky v deníku Guardian a nominaci komentáře Fatimy Rahimi na novinářskou cenu. Dopis doprovází fotografie čtveřice reportérek DR: Fatimy Rahimi, Zuzany Vlasaté, Saši Uhlové a Gaby Khazalové.

Výzvat podepsaná vydavatelem Jakubem Patočkou adresáty žádá o podporu prostřednictvím zřízení trvalého příkazu v Nadačním fondu Nezávislosti Deníku Referendum. Právě díky nadačnímu fondu noviny dosud vůbec vycházejí. Od jeho vzniku v roce 2011 podpořily příspěvky čtenářů vydávání novin částkou přesahující čtyři miliony korun. Noviny jinak spoléhají především na příjmy z grantů.

Redakce se tedy s totožnou žádostí nyní takto obrací i přímo na čtenáře DR: „Pokud se vám líbí naše práce, podpořte ji prosím jakkoliv můžete.“

  Diskuse
  ??
  June 8, 2016 v 11.28
  Technicky dotaz.
  Kolik clenu redakce jelo pro HLP do Istambulu (Se syrským uprchlíkem v Istanbulu o tom, co schází jemu i nám) a kolik to stalo ? Dekuji za odpoved.
  June 8, 2016 v 20.16
  Podporuji Deník Referendum tím, že pro něj už šest let skoro každý týden napíšu zadarmo článek.
  June 8, 2016 v 20.44
  Hezké holky
  Máte pěkné redaktorky.

  Jste si ale jisti, že snaha získat peníze s pomocí jejich fotografie odpovídá politické linii redakce?

  Nechtělo by to aspoň přidat podobnou fotku redaktorů?

  (Svůj příspěvek, bohužel, nezvýším. Protože se nechovám jako zodpovědný člen kapitalistické společnosti, dostal jsem se do příjmové recese, která mě nutí přijmout politiku rozpočtových škrtů.)
  ZV
  June 8, 2016 v 20.51
  Panu Macháčkovi
  Fotka redaktorek je u článku logicky proto, že se zde píše především o jejich práci. Na kolegy taky jistě dojde. :)

  Za vaše příspěvky upřímně děkujeme!

  JP
  June 8, 2016 v 20.57
  Istanbul stál jen ochotu pracovat ve volném čase
  Pane Kuchejdo,

  bylo by mi trapné to kdekoli uvádět, ale když už se ptáte, nedá se nic dělat. V Istanbulu jsme byli dva, Gaby Khazalová a já. Cestu jsme spojili s návštěvou mého blízkého přítele, takže veškeré náklady jsme si zaplatili sami. Jelikož skvěle fotí, postaral se rovněž o fotografický doprovod naší práce. Ceny letenek byly příznivé.

  Svou práci máme prostě natolik rádi, že jsme ji spojili i s osobním programem. Pro mě to byla navíc vítaná příležitost se na zásadním, ale přitom nepatřičně podceňovaném, tématu podělit o nějaké pracovní zkušenosti s novou členkou našeho reportážního týmu. Cestu jsme využili k přípravě celkem čtyř textů o současné situaci Turecka -- viz infobox. Čtvrtý text teprve vyjde.

  Podobné to bylo s reportážemi z Idomeni, Gaby Khazalová tam jela psát v rámci dovolené. Fatima Rahimi v Sasku byla v rámci nadačního grantu. A má reportáž z berlínského Moabitu vznikla v souvislosti s pracovní cestou, jejíž náklady platila organizace, na jejíž pozvání jsem v Berlíně pobýval. Vojtěch Boháč své reportáže z Polska píše rovněž v rámci grantu.

  Jedním ze základních rysů našich novin je snaha o práci v tradici evropské humanistické žurnalistiky. Vyskytne-li se tedy nějaké základní téma, jako je například uprchlická krize, snažíme se českým čtenářům zprostředkovat evropské myšlení o tématu a k tomu patří i snaha, jak jen to jde, vyrazit do míst, kde se dějí podstatné věci. Médií, která české čtenáře utvrzují v jejich předsudcích, je tu dost. A není naší ambicí s nimi soupeřit.

  Ani nevíte, jak jsem šťastný, že mými kolegy jsou lidé, kteří jsou ochotni pracovat s takovou mírou obětavosti. Protože jim záleží na tom, co děláme, a vidí v tom smysl. Být Vámi, nezlehčoval bych to, protože je to právě tato naše vlastnost, díky které, pokud by se Vám někdy v životě děla vinou institucí nějaká křivda anebo byste se ocitl nezaviněně v složité životní situaci, tak jako například syrští uprchlíci, byste se u nás dočkal zastání.
  JB
  June 8, 2016 v 21.27
  Podpořím
  Podporuji Deník Referendum, protože považuji za důležité - obzvláště v dnešní době, kdy je většina novin vlastněna magnáty s velkým politickým a ekonomickým vlivem - aby zde byli lidé přinášející nezkreslené informace a fakta zejména o věcech týkajících se právě těchto mocných.
  JB
  June 8, 2016 v 21.29
  jinak naprostý souhlas s p. Macháčkem
  ...fotka redaktorek, mezi nimiž není žádný muž, vypadá obzvláště na DR dost blbě :-) ...kolik článků zde bylo napsáno na toto genderové téma!!! :-)
  JN
  June 8, 2016 v 23.44
  Což něco na způsob transparentního účtu a klikacího rozpočtu?
  Lidé věnují peníze ochotněji, pokud vědí, co se s těmi penězi pak děje. A čtou s větším porozuměním, pokud vědí, odkud se ty peníze vzaly.
  IH
  June 9, 2016 v 12.59
  DR si naši podporu zaslouží
  Obecně míním, že peníze často kazí nejen člověka, ale také organizace. V případě DR si však nemyslím, že bychom se měli aktuálně takového vývoje bát. Soudím, že výzva redakce není dokladem její asertivity či tržní konformity. Domnívám se, že bychom většinou svůj příspěvek o cosi navýšit mohli. Já tak do začátku prázdnin učiním. Budu radši, když DR dostane podporu především od nás, svých čtenářů a diskutérů, takže nebudeme muset přemýšlet o tom, proč na jeho stránkách přibylo reklamy.

  Co se týče těch redaktorek. To je právě ono: je troška toho smyslu pro humor a vlastní předpoklady až tak špatná? Předpokládám, že se nebudeme zlobit na maturantky, jestliže budou před "svatým týdnem" aktivní.
  PB
  June 9, 2016 v 14.31
  Ivanu Štampachovi
  Vy jste už pomohl Deníku Referendum v takové míře, že to lze jen těžko vyčíslit.
  + Další komentáře