ČSSD Altnerovi zatím platit nemusí, čeká se na rozhodnutí Nejvyššího soudu
Jaroslav BicanSociální demokracie až do rozhodnutí Nejvyššího soudu, ke kterému podala dovolání proti pravomocnému rozsudku Městského soudu v Praze, nemusí platit Zdeňku Altnerovi necelých 338 milionů korun. Rovněž jí nehrozí exekuční řízení.
Nejvyšší soud odložil vykonatelnost pravomocného rozsudku Městského soudu v Praze, podle kterého má Česká strana sociálně demokratická zaplatit svému bývalému advokátovi ve sporu o Lidový dům Zdeňku Altnerovi takřka 338 milionů korun. Soud tak vyhověl námitkám ČSSD. Ta nyní s uhrazením částky může počkat do doby, než Nejvyšší soud rozhodne o dovolání, které sociální demokracie podala proti rozsudku městského soudu.
Odložení vykonatelnosti rozsudku znamená, že proti ČSSD v současné době není možné vést exekuční řízení, o které Zdeněk Altner usiloval. „V tuto chvíli se všechny kroky zastavují a přerušují, než rozhodne Nejvyšší soud, což je pro nás komfortnější situace,“ uvedl pro ČTK mediální zástupce právníků ČSSD Jiří Chvojka.
Městský soud v Praze na konci března rozhodl o tom, že sociální demokracie má zaplatit Zdeňku Altnerovi za služby, které jí poskytl, spolu se smluvní pokutou téměř 338 milionů korun. ČSSD proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu a zároveň začala vyplácet Altnerovi věřitele, kteří se jí přihlásili. Přímo Altnerovi navzdory pravomocnému rozsudku peníze neposlala, protože se obávala, že v případě úspěchu dovolání by je už nemusela získat zpátky.
Za průtahy sporu může Altner, tvrdí mluvčí ČSSD
Smlouvu s Altnerem podepsal v roce 1997 tehdejší předseda sociální demokracie Miloš Zeman. Výměnu právníků, kteří ČSSD ve sporu o Lidový dům zastupovali, a podepsání smlouvy s Altnerem už dříve v Deníku Referendum kritizoval současný předseda strany Bohuslav Sobotka.
„Úplně bezdůvodně jsme se zbavili právníků, kteří čtyři roky spor o Lidový dům vedli, nahradili jsme je zčásti panem Altnerem, kterého přivedli Ivo Svoboda a Barbora Snopková (členové vedení ČSSD posléze pravomocně odsouzení za hospodářskou kriminalitu — pozn. DR). A Miloš Zeman smlouvu podepsal evidentně bez toho, aby si ji nechal ověřit jiným právníkem, než byl právě Altner,“ uvedl v dubnu pro DR Sobotka.
Podle tiskového mluvčího prezidenta Zemana důvodem výměny advokátů a uzavření smlouvy se Zdeňkem Altnerem bylo to, že případ byl v té době považován za prohraný a Zdeněk Altner byl jediný ochotný zastupovat ČSSD bez odměny v průběhu řízení a v případě neúspěchu zdarma. Ze stejného důvodu podle Jiřího Ovčáčka Miloš Zeman kývl na pokutu ve výši 0,3 % za každý den prodlení s plněním smlouvy.
To, že výměna advokátů nebyla nutná, se domnívá i Karel Machovec, který byl do března 1997 prvním místopředsedou ČSSD a spolu s tehdejším hospodářským tajemníkem Ivanem Havlíčkem měl spor o Lidový dům ve své kompetenci: „K tomuto kroku nebyly žádné relevantní důvody a pokud se pamatuji, Ivan Havlíček před tímto krokem několikrát důrazně varoval jak předsednictvo strany, tak především Miloše Zemana,“ připomíná Machovec, podle kterého se o to samé pokusila i členka předsednictva Zdena Profeldová.
Podle tiskového mluvčího ČSSD Michala Kačírka je z šestnácti let, které spor se Zdeňkem Altnerem trvá, minimálně dvanáct ve znamení průtahů, na nichž nese vinu Altner. Ústavní soud ukončil spor o Lidový dům mezi sociální demokracií a Ministerstvem financí v lednu 2000, kdy potvrdil právní kontinuitu České strany sociálně demokratické s poválečnou Československou sociální demokracií a tím rozhodl ve prospěch ČSSD.