Členové ČSSD v Libereckém kraji si stěžují na zmanipulované primárky
Jaroslav BicanLiberecký kraj byl jediným, v němž členové ČSSD v historicky prvních primárkách prostřednictvím preferenčních hlasů upravili pořadí na kandidátní listině pro krajské volby. Straníci však nyní hlasování oficiálně napadají jako zmanipulované.
Historicky první primárky v ČSSD končí fiaskem. Jejich výsledky už dříve potvrdily obavy, že parametry hlasování jsou nastaveny tak, aby řadoví členové reálně kandidátky nemohli ovlivnit a jejich sestavování zůstalo plně v rukou funkcionářů. Nyní navíc vychází najevo, že i v Libereckém kraji, jediném, kde se pořadí na kandidátce změnilo, to nebyl výsledek spontánní vůle členů, ale produkt zákulisní manipulace.
Jedná se o kraj liberecký. Deník Referendum už v dubnu psal o podezření, že změny pořadí nebyly výsledkem vůle členů, nýbrž manipulace lidí blízkých bývalému nechvalně proslulému krajskému předsedovi Robertu Duškovi, proti němuž se v současnosti vede trestní stíhání. Na zmanipulovanost preferenčního hlasování si nyní oficiálně stěžuje také část členské základny v Libereckém kraji. Jeden okresní výbor a místní organizace prý vybraly od členů hlasovací lístky, tak aby je mohli označit sami funkcionáři.
Tvrdí to přes šedesát zdejších sociálních demokratů v dopise Politickému grémiu ČSSD. Na průběh korespondenčního hlasování byla také podána stížnost Ústřední kontrolní komisi ČSSD. Text dopisu i stížnosti má Deník Referendum k dispozici. „Domníváme se totiž, že cílem korespondenčního hlasování byl přesný opak toho, než co uskutečnily OVV ČSSD okresu Liberec a MO ČSSD v Turnově (tzn. vybírání hlasovacích lístků od členů a označování preferenčního hlasování jednou osobou),“ stojí v dopise členům Politického grémia ČSSD.
Straníci v Libereckém kraji se rovněž pozastavují nad tím, že se na prvních místech kandidátní listiny objevili kandidáti z Liberecka a Turnovska, z nichž absolutní většina je podle nich prakticky neznámá. „Jak vysvětlit, že preference získali lidé, které jsme nikdy neslyšeli promluvit a jejichž názory a hodnoty jsou velkou neznámou? Co vedlo členskou základnu k masové preferenci stále stejných jmen ze 45?“ ptají se autoři dopisu.
Sociální demokraté na Liberecku se obávají dalších důsledků takto pozměněné kandidátky. Kromě jiného naznačují, že z upravené kandidátní listiny bude těžit bývalý předseda Krajského výkonného výboru, za rozsáhlou korupci trestně stíhaný Robert Dušek: „Je dost pravděpodobné (téměř jisté), že případné povolební vyjednávání díky nastalé situaci pro „použité“ osoby povede bývalý předseda KVV mimo vůli současného KVV. To samozřejmě činí ČSSD v Libereckém kraji nedůvěryhodnou,“ zdůrazňují členové a členky sociální demokracie v dopise Politickému grémiu. A varují, že zákulisní machinace se podepíší na volitelnosti strany.
Původní kandidátka byla výhodná pro všechny, tvrdí bývalý senátor
Podle jednoho ze signatářů dopisu, předsedy OVV Česká Lípa Karla Kapouna jsou změny kandidátní listiny nešťastné. „Byla to spontánní reakce na to, co se stalo. Nechápali jsme, že okres Liberec nedokázal projevit trochu pokory a sebereflexe potom co se stalo, když se snížila jeho členská základna a přeregistrací se vymazaly dvě třetiny členů,“ poznamenal k dopisu pro Deník Referendum Karel Kapoun.
„Každý okres se v původní kandidátce našel. Byla konsensuální. I Liberec měl své zastoupení. V osmi lidech bylo z každého okresu po dvou,“ uvedl Kapoun, který také zdůraznil, že dnes je v první osmičce asi šest lidí z Liberce, takže pro voliče z ostatních okresů může být podle něho docela složité se s kandidátkou ztotožnit.
Jeho slova potvrzuje i předsedkyně klubu krajských zastupitelů za ČSSD Romana Žatecká: „Stále ještě nás provází ztráta důvěry z minulých let a pověst kamarádíčků a kmotrů, ostatně volební výsledky roku 2012 to řekly jasně,“ připomíná starostka České Lípy propad preferencí ČSSD v krajských volbách před čtyřmi lety.
Ve stížnosti Ústřední kontrolní komisi ČSSD, kterou podala Božena Gazdíková, se podrobně popisuje přesný mechanismus údajné manipulace s korespondenčním hlasováním. Gazdíková tvrdí, že předseda Místní organizace Turnov Václav Fanta po ní chtěl pouze podepsaný verifikační lístek a hlasovací lístek bez zaškrtnutých preferenčních hlasů s tím, že liberecký okres bude lístky odesílat jednotně.
Později Gazdíková zjistila, že její hlasovací lístek byl upraven jiným způsobem, než jak ho Fantovi odevzdala. Stížnost končí žádostí, aby Ústřední kontrolní komise potvrdila pořadí kandidátů, jak bylo původně navrženo Krajským výkonným výborem.
Deník Referendum požádal o vyjádření k celé situaci rovněž vedení ČSSD. Tiskový mluvčí Michal Kačírek pouze potvrdil, že Lidový dům dopis skutečně obdržel: „Dopis i ostatní záležitosti s ním spojené nyní řeší Ústřední kontrolní komise. Nemohu tedy předjímat, jaký bude další postup, dokud ÚKK nevydá k tomu stanovisko,“ uvedl Kačírek. Deník Referendum dal prostor k reakci také Okresnímu výkonnému výboru Liberec, konkrétně jeho předsedovi Milanovi Šírovi. Ten však na otázky DR odmítl odpovědět.
Dopis členům Politického grémia mimo jiné podepsali předsedkyně KVV a náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lenka Kadlecová, místopředseda KVV za okres Semily Radek Cikl, starostka České Lípy a předsedkyně klubu krajských zastupitelů za ČSSD Romana Žatecká, místopředsedkyně KVV Martina Rosenbergová, předseda OVV Česká Lípa a bývalý senátor Karel Kapoun či předsedkyně OVV Semily Milena Fenclová.
Romana Žatecká věří, jak uvedla pro Deníku Referendum, že Ústřední kontrolní komise zhodnotí, zda vyplnění preferencí jednou propiskou je v souladu s pravidly, stejně tak doufá, že komise porovná podpisy verifikačních lístků s podpisy na jiných listinách a bude se zabývat tím, zda jsou shodné. Dodejme, že důsledné prošetření průběhu korespondenčního hlasování v Libereckém kraji je zásadní i pro věrohodnost dalších primárek, které ČSSD v budoucnu uskuteční, například pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2017.
Uvedený příběh liberecké kandidátky je o to zajímavější, že zatím byla nutnost primárních voleb zdůvodňována manipulací funkcionářů při sestavování a faktickou nemožností ji změnit. Nyní je předkládán opačný příběh. Manipulaci byla pomocí primárních voleb vystavena odpovědně sestavená kandidátka.
Nechci a ani nemám právo být v tomto případě soudcem. Ale za ne tak dlouho by měly být další primárky. Pokud mají mít očekávaný dopad, je potřeba se hluboce zamyslet nad průběhem těch nedávných. Jsou jenom nástrojem, který nám může umožnit určité změny, ale nejsou schopny je za nás vyřešit. Ty si musíme vyřešit sami, než je za nás vyřeší voliči v těch volbách skutečných.